Kiedy mrówki wychodzą po zimie – jak sobie radzić z problemem?

kiedy mrówki wychodzą po zimie?

Jeżeli byliście na zimowym spacerze w lesie to z pewnością dało się zauważyć, że nawet kiedy nie ma śniegu, próżno jest szukać jakichkolwiek śladów mrówek. Mijane po drodze mrowiska literalnie śpią zimowym snem. Prawda jest taka, że gdy tylko nadchodzi zimniejsza aura, mrówki staja się prawdziwymi mistrzami survivalu. Pomaga im w tym zresztą sama natura – temperatura ich ciała drastycznie spada, a ruchy owadów stają się powolne. Mrówki szukają też ciepłych miejsc, takich jak głębokie dziury w ziemi czy szczeliny pod skałami lub pod korą drzew. Ale przecież nawet najmroźniejsza zima kiedyś się kończy i te zaradne stworzenia wychodzą z powrotem na świat. Kiedy mrówki wychodzą po zimie i w jaki sposób się to odbywa? Na te pytanie warto znać odpowiedzi, szczególnie w wypadku rolników czy działkowiczów, którym te owady mogą nastręczać wiele problemów. Warto też wiedzieć jak sobie radzić w takim przypadku. 

Sezonowy tryb życia mrówek

Zanim nadejdzie czas przebudzenia, mrówki zimują na poziomie całych społeczności, w większych skupiskach, aby utrzymać stałą ciepłotę ciała. Pomaga temu naturalne gromadzenie się wokół swojej królowej, co jest mechanizmem obronnym dla chronienia swojej populacji. W tym czasie wszystkie wejścia do ich gniazd zamykają się, a dynamiczny ruch mrówek nagle ustaje.

Oczywiście wcześniej konieczne jest zgromadzenie zapasów jakiejś energii. Co ciekawe, większość gatunków znanych mrówek zjada jesienią duże ilości pożywienia, tylko po to aby przytyć, co pozwala im obejść się bez jedzenia przez całą zimę. Wraz z przypływem zimowej aury mrówki wchodzą w fazę uśpienia, żywiąc się tłuszczami, węglowodanami i białkami, które zgromadziły poprzedniej jesieni. I tak aż do czasu kiedy mrówki wychodzą po zimie, czyli do wiosennej pobudki.

Czas kiedy mrówki wychodzą po zimie

Już pierwsze, cieplejsze dni wiosenne działają jak budzik i wybudzają kolonię mrówek z letargu. Mrówki robotnice opuszczają gniazdo w poszukiwaniu pożywienia, aby uzupełnić konieczne do pracy składniki diety. Po zlokalizowaniu źródła pożywienia jedzą i wracają bezpośrednio do kolonii, zostawiając po drodze ślad zapachowy, dzięki któremu inne mrówki łatwiej mogą trafić do jedzenia. To wyjaśnia owe specyficzne „ślady mrówek”, które widać czasami na blacie kuchennym, a które są istnym utrapieniem dla pań domu.

Zazwyczaj pojawienie się większej aktywności wśród mrówek oznacza zbliżającą się wiosnę. Te zmyślne owady otwierają kanały grzewcze w swoich kopcach, aby ciepłe promienie słoneczne mogły dostatecznie ogrzać mrowisko po kończącej się zimie. Służą temu także niekończące się wędrówki mrówek z kopca i z powrotem, trwające tak długo aż temperatura w środku i na zewnątrz się w miarę nie wyrówna.

Jak sobie radzić z wiosenną inwazją mrówek?

Kiedy mrówki wychodzą po zimie, powraca utrapienie dla ludzi, zwłaszcza tych posiadających działki i plantacje. Generalnie ich zgubny wpływ można ująć w takim zestawieniu:

– niszczenie drzew i pąków roślin

– uszkadzanie drewnianych elementów zabudowy

– zanieczyszczanie żywności

– dodatkowe osłabienie roślin zainfekowanych mszycą

– zgubne osuszanie gleby

Na szczęście takiej inwazji można zaradzić. Najlepiej namierzyć mrowisko (kolonię) i zalać je wrząca wodą albo użyć jakiegoś insektycydu kontaktowego. W przypadku mrówek gmachówek zniszczyć też trzeba poszczególne gniazda satelickie. Jeżeli wykrycie kopca jest trudne można tez użyć przynęty, czyli miodu lub słodkiego syropu z domieszką środka owadobójczego. W ten sposób trutka zostanie przeniesiona przez robotnice do samego gniazda.