Ile kosztuje wybudowanie małego domu? Odpowiedź może Cię zaskoczyć!

budowa małego domu ile kosztuje

Ile kosztuje wybudowanie małego domu? Większości Polaków wydaje się, że budowa domu jednorodzinnego to poważna inwestycja a jego koszt – niezależnie od rozmiarów – jest czymś, czego przeciętny człowiek nie jest w stanie udźwignąć. Czy do sfinansowania budowy małego domu naprawdę konieczne są jednak duże oszczędności bądź olbrzymi kredyt, który trzeba będzie spłacać przez całe życie?

Koszty budowy małego domu jednorodzinnego nie muszą być przytłaczające!

Należy zgodzić się z twierdzeniem, że budowa domu jednorodzinnego to inwestycja poważna. Zaprojektowanie i zbudowanie domu, w którym spędzimy całość lub znaczną część życia jest bez wątpienia czymś, do czego powinniśmy podejść z uwagą i rozmysłem. Przede wszystkim dlatego, że o ile rozsądnie wszystko zaplanujemy, to zbudowanie niewielkiego domu może okazać się dla nas zaskakująco tanie w porównaniu z alternatywami – przede wszystkim z kupnem mieszkania w centrum miasta.

Nasza rozważania zacznijmy od zdefiniowania co będziemy rozumieć pod pojęciem „małego domu”. Na potrzeby niniejszego artykułu uzznajemy, że za „mały” uznamy budynek parterowy, o powierzchni do 100 m2 i bez poddasza użytkowego.

Ile kosztuje budowa małego domu do 100 m2?

Na potrzeby naszej analizy przyjmujemy następujące założenia:

 • przykładowy dom ma powierzchnię 100 m2,
 • budynek jest parterowy i nie posiada poddasza użytkowego,
 • ceny materiałów budowlanych i koszty robocizny są równe średnim cenom z 2022 roku,
 • przedstawiony kosztorys nie uwzględnia ceny zakupu działki i podłączenia do niej mediów.

Zarówno koszt działki, jak i podłączenia do niej mediów, jest bowiem różny i zależy od wielkości gruntu pod budowę i jego położenia. Im większa działka, tym wyższa jej cena. W pełni uzbrojona działka na wsi może być wielokrotnie tańsza (w Internecie można znaleźć oferty działki budowlanej na terenie wiejskim nawet za zaledwie kilkadziesiąt tysięcy złotych), niż działka w centrum dużego miasta (która z kolei może kosztować nawet powyżej miliona złotych).

Jeśli planujesz więc budowę małego domu, do podanych przez nas wartości powinieneś dodać cenę działki, na której planujesz go postawić, oraz (jeśli działka ta nie jest już uzbrojona) koszt doprowadzenia do niej mediów.

Ile kosztuje budowa małego domu? Wyliczenia zacznij od oszacowania kosztu projektu

Cena projektu domu jest zależna od tego, czy jest to projekt indywidualny, wykonany na nasze zamówienie przez pracownię architektoniczną, czy też projekt gotowy, na który przed budową naniesiono jedynie pewne zmiany adaptacyjne.

Całkowity koszt projektu gotowego wraz z adaptacją nie powinien przekroczyć 6.000 zł. Ostateczna cena uzależniona jest w tym wypadku od tego, ile kosztuje sam projekt i ile zmian trzeba będzie na niego nanieść, aby dostosować go do realiów Twojej działki budowlanej.

O wiele trudniej oszacować koszt indywidualnego projektu. Standardowo pracownie architektoniczne wyceniają takie projekty według stawki 130–150 zł/m2domu. W wypadku domu na powierzchni 100 m2 całościowy koszt zamknąłby się więc w przedziale 13–15 tys. zł. Różnica w cenie pomiędzy projektem gotowym a sporządzonym na indywidualne zamówienie sprawia, że ta druga opcja opłacalna jest tylko w przypadku działek niestandardowych (np. o dużym kącie nachylenia) na których projekty gotowe się nie sprawdzą bądź będą wyglądały dużych zmian adaptacyjnych.

Ile kosztuje budowa małego domu w stanie surowym zamkniętym?

Budowa małego domu w stanie surowym oznacza, że po wylaniu fundamentów postawimy na nich ściany i dach oraz wykonamy stolarkę okienną i drzwiową. Koszt tych robót to według naszych wyliczeń około 217.000 zł. Pieniądze te pokryją:

 • wykonanie fundamentów (ok. 30.000 zł);
 • wzniesienie ścian nośnych (zakładamy, że będą one wykonane z betonu komórkowego H+H 24); koszt tej części inwestycji szacujemy średnio na 25.000 zł;
 • postawienie ścian działowych z pustaków (ok. 9.500 zł);
 • wykonanie sześciu kominów wentylacyjnych z kształtek ceramicznych obmurowanych klinkierem oraz jednego komina dymowego z tego samego materiału (ok.8.500 zł);
 • położenie stropu drewnianego (ok. 37 tys. zł);
 • przykrycie całej budowy prostym dwuspadowym dachem, z wliczonym wykończeniem, dociepleniem i montażem rynien PCV (ok. 80.000 zł);
 • wykonanie stolarki okiennej i drzwiowej oraz montaż bramy garażowej (ok. 20.700 zł). W prezentowanym kosztorysie przyjęliśmy, że:
  • montowane okna mają standardową sumaryczną powierzchnię 20m2 i średnią jakość – koszt ok. 12.500 zł;
  • na tym etapie montujemy jedynie drzwi zewnętrzne (antywłamaniowe) – koszt ok. 6.000 zł;
  • brama garażowa jest średniej jakości a jej cena nie obejmuje napędu – koszt ok. 2,2 tys. zł.

Wszystkie podane ceny uwzględniają koszty materiałów i robocizny.

Ile kosztuje budowa małego domu w stanie pod klucz?

Aby wprowadzić się do swojego nowego domu, musisz jeszcze wykonać następujące prace:

 • ocieplić dom i wykończyć jego elewację (koszt – ok.  40.000 zł);
 • wykonać instalacje wewnętrzne (elektryczną – koszt ok. 16.000 zł, wodno-kanalizacyjną – koszt ok. 3.000 zł i centralnego ogrzewania – koszt ok. 21.000 zł) – koszt łączny ok. 40.000 zł;
 • wykonania tynków na ścianach wewnętrznych (koszt – 12.000 zł), parapetów wewnętrznych i zewnętrznych (koszt – 5.000 zł) i posadzek (koszt – 11.000 zł) – koszt łączny ok. 28.000 zł.

Wszystkie podane wyżej ceny uwzględniają zarówno koszty materiałów, jak i robocizny.

Jak wynika z naszej kalkulacji budowa małego, parterowego domu jednorodzinnego o powierzchni 100 mw stanie nadającym się do natychmiastowego zamieszkania może kosztować zaledwie 325.000 zł. Oznacza to że przy oszczędnym i rozsądnym gospodarowaniu budżetem możesz mieć własny dom na przedmieściach w cenie średniej wielkości mieszkania w centrum dużego miasta!

Zważywszy na to, że własny dom (nawet stosunkowo nieduży) oznacza  nieporównywalnie większy komfort życia, niż mieszkanie w bloku, to czy nie warto poważnie zastanowić się nad jego budową?