Czym się różni stan deweloperski od stanu pod klucz?

czym się różni stan deweloperski od stanu pod klucz?

Osoby zainteresowane zakupem nowego mieszkania mają do wyboru kilka rozwiązań. Wybrać mogą mieszkanie w stanie deweloperskim, surowym lub pod klucz. Każde z tych rozwiązań różni się nieco od siebie. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.

Czym jest stan deweloperski?

Polacy najczęściej wybierają mieszkania w stanie deweloperskim. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, mimo, że w polskim prawie nie ma w ogóle takiego określenia. Mówiąc ogólnie stan deweloperski to taki stan, w którym deweloper wykonał swoją część pracy i przekazał je klientowi.

Dokładne kwestie dotyczące wykończenia lokalu powinny być dokładne ujęte w umowie mieszkaniowej. Na rynku panuje pewna dowolność, dlatego każda firma może samodzielnie określić cechy stanu deweloperskiego. Dlatego nigdy nie powinno się niczego uogólniać i przed podjęciem decyzji o zakupie dokładnie zapoznać się z treścią umowy.

W przeważającej ilości przypadków stan deweloperski oznacza, że mieszkanie jest gotowe do rozpoczęcia prac wykończeniowych. Warto więc zaznaczyć, że taki lokal nie nadaje się do zamieszkania i wymaga przeprowadzenia jeszcze kilku prac wykończeniowych.

Jaki zakres prac obejmuje stan deweloperski?

Ogólnie rzecz biorąc można wskazać, że stan deweloperski obejmuje kilka najważniejszych prac. Wiąże się on z wykonaniem wylewki, tynkowaniem ścian, wstawieniem drzwi wejściowych, a także okien oraz parapetów i grzejników. Mieszkania w stanie deweloperskim posiadają także instalacje grzewcze, elektryczne, wentylacyjne oraz wodno – kanalizacyjne.

Klienci bardzo często decydują się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim, ponieważ jego cena jest niższa niż ma to miejsce np. w przypadku mieszkania pod klucz, a także każdy może urządzić lokal według własnych preferencji.

Czym jest wykończenie pod klucz?

Wykończenie pod klucz to nieco inna forma. Oznacza ono, że lokal jest gotowy do natychmiastowego zamieszkania. Można się od razu wprowadzić, jedyne o co trzeba będzie zadbać to meble i inne elementy dekoracyjne, które można wybrać zgodnie z władnymi upodobaniami.

Wykończenie pod klucz odbywa się w oparciu o projekty wykonane przez profesjonalnych architektów. W lokalu zamontowane są drzwi, a także wykończone podłogi (np. płytkami czy panelami). Kolejną kwestią, której można się spodziewać decydując się na zakup mieszkania pod klucz są listwy przypodłogowe, armatura, a także sprzęty AGD i baterie.

Właściciele mogą samodzielnie wykończyć mieszkanie pod klucz lub zlecić to zadanie profesjonalnym firmom oferującym kompleksowe usługi tego typu. Niektóre prace, które trzeba przeprowadzić w mieszkaniu wymagają zaangażowania fachowców np. hydraulika lub elektryka.

Zarówno mieszkania w stanie deweloperskim jak i pod klucz cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Niektórzy wolą mieć dowolność w urządzaniu lokalu i stan deweloperski to świetne rozwiązanie dla nich. Inni z kolei cenią sobie wygodę i możliwość wprowadzenia się niemal od razu.