Marzec to czas, gdy wszyscy ogrodnicy i działkowicze wracają do swoich roślin, by rozpocząć przygotowania do ich kwitnięcia. Muszą odpowiedzieć sobie przy tym na pytanie, czy podlewać ogród w marcu, a jeśli tak, to kiedy? Oto informacje, które musi poznać każda osoba, chcąca, by jej rośliny rosły szybko i zdrowo!
Jakie prace ogrodowe wykonać w marcu?
Pogoda bywa kapryśna, nie da się ukryć. Szczególnie w Polsce można zaobserwować, że choć niektóre rejony kraju pod koniec marca cieszą się wiosną, inne dalej są w trakcie mroźnej zimy. Dlatego, wykonując prace ogrodowe w tym okresie, warto kierować się przede wszystkim temperaturą, nie dniem w kalendarzu. Jeśli temperatura jest dodatnia, a przymrozki minęły, można zdjąć osłony chroniące krzewy oraz drzewa w okresie zimowym. Należy robić to w czasie pochmurnego dnia, by roślinom nie zagrażały gwałtowne skoki temperatury.
Ponadto w marcu warto sadzić żywopłoty z drzew i krzewów liściastych, które zrzucają liście zimą, a także drzewa, krzewy ozdobne i owocowe. Koniec marca to również czas przesadzania i podlewania.
Podlewanie ogrodu w marcu – jak często, co trzeba o nim wiedzieć?
Wszystkie rośliny iglaste wyczekują wiosny, choć ta ma dla nich niemało niespodzianek. O tej porze zagraża im susza fizjologiczna, czyli stan, w którym pomimo obecności wody, roślina jej nie pobiera. Winna jest często zamarznięta ziemia. Czy podlewać ogród w marcu, skoro przed roślinami pojawiają się takie zagrożenia? Tak, ale w cieplejszych porach dnia. Ponadto warto zadbać o warstwę kory lub ściółki, która ogrzeje rośliny i pozwoli im pozbierać wodę w dogodnych dla siebie warunkach.
Marzec to również czas, gdy można zaplanować rozmnażanie roślin kwitnących latem oraz jesienią. W tym czasie zbierz ich kępy i posadź w nowym miejscu, a po wszystkim dokładnie podlej i przez kilka dni pilnuj, aby gleba nie była przesuszona.
Systematycznego, ale nie bardzo częstego podlewania potrzebują także rośliny wysiane do skrzynek w lutym. W marcu trzeba im zapewnić ciepłe, jasne miejsce oraz wysoką wilgotność powietrza. Do gruntu będzie można posadzić je dopiero w maju, gdy przestanie istnieć zagrożenie powrotu przymrozków.
Wiosenne podlewanie ogrodu – podsumowanie
Odpowiedź na pytanie, czy podlewać ogród w marcu nie jest oczywista. Wiele zależy od miejsca, warunków środowiskowych, a nawet pogody – w deszczowym czasie rośliny potrzebują znacznie mniej integracji człowieka. Warto jednak pamiętać, że ściółkowanie słomą lub liśćmi to ogromna pomoc w zachowaniu wilgoci i utrzymania okresu nawadniania.
Wiosną warto skupić się przede wszystkim na usunięciu starych liści, wycięci martwych gałęzi i wypieleniu grządek – dbając przy tym, by podłoże roślin było stale delikatnie wilgotne i obserwując ich reakcje na podlewanie. To zapewni sukces w uprawie podczas cieplejszych miesięcy i pozwoli cieszyć się pięknymi, kwitnącymi roślinami.