Czy warto przebranżowić się na programistę?

Perspektywa pracy zdalnej, wysokich zarobków oraz możliwości szybkiego znalezienia pracy sprawiają, że branża IT przyciąga nie tylko młodych absolwentów po studiach, ale również osoby z wieloletnim doświadczeniem w innych branżach. Czy jednak obszar IT jest nadal atrakcyjny? Czy praca w roli programisty rzeczywiście jest idealnym rozwiązaniem? W tym artykule przyjrzymy się, czy warto podjąć wyzwanie i przebranżowić się na programistę, jakie korzyści niesie za sobą taka decyzja oraz z jakimi wyzwaniami trzeba się zmierzyć.

Jakie korzyści płyną z pracy w IT?

Praca w branży IT od wielu lat uchodzi za atrakcyjną ścieżkę zawodową. Dynamiczny rozwój technologii związanej ze sztuczną inteligencją oraz rozwój narzędzi analitycznych sprawiają, że wiele osób chce podejmować pracę w IT nie tylko w roli programistów, ale także na stanowiskach analityków danych i ekspertów Data Science.

Wśród najważniejszych zalet pracy w obszarze IT są:

  • atrakcyjne wynagrodzenie – w branży IT łatwiej jest znaleźć obszar, w którym można liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. Na początku kariery wynagrodzenie może nie być wysokie, ale przeważnie wraz z nabywaniem doświadczenia rośnie też odpowiedzialność, zakres zadań oraz możliwości awansu, co przekłada się na wyższe wynagrodzenie i lepsze perspektywy zawodowe w przyszłości.
  • możliwość pracy zdalnej – w związku z tym, że analitycy i programiści nie muszą mieć bezpośredniego kontaktu z klientami, wiele firm oferuje elastyczne formy zatrudnienia, w tym pracę z domu. Pozwala to na oszczędność czasu na dojazdach oraz lepszy balans między życiem zawodowym a prywatnym.
  • możliwość ciągłego rozwoju  – technologie w branży IT cały czas się zmieniają, co wymaga ciągłego podnoszenia kompetencji. Dzięki temu przez cały czas masz coś nowego do osiągnięcia i nie wpadasz w rutynę i poczucie nudy.
  • możliwość pracy w międzynarodowym środowisku  – dzięki możliwości pracy zdalnej, specjaliści IT mogą pracować dla firm na całym świecie bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania.

Praca w IT może być wyjątkową szansą na rozwój zawodowy w dynamicznie zmieniającym się świecie technologii. Jeśli uda Ci się zostać dobrym ekspertem możesz zyskać atrakcyjne warunki finansowe, elastyczność oraz możliwość realizacji ciekawych projektów.

Ile czasu zajmuje przebranżowienie się na programistę?

Czas potrzebny na przebranżowienie się na programistę zależy od kilku czynników. Wśród nich są:

  • poziom wiedzy wyjściowej – osobom, które zaczynają zupełnie od podstaw trudniej będzie się przebranżowić niż tym, którzy już mają jakieś wcześniejsze doświadczenie w programowaniu lub chociaż wiedzę teoretyczną.
  • wybrany język programowania – jeśli wybierzesz trudny język programowania, taki jak np. C++, jego nauka zajmie Ci dużo więcej czasu niż poznanie prostszego języka. Dlatego na początek warto pomyśleć o nauce np. języka JavaScript czy Python. Zwykle kilkudniowy kurs Python wystarczy, aby poznać podstawowe struktury języka. Nie zostaniesz w ciągu kilku dni programistą, ale zobaczysz na czym polega programowanie, poznasz podstawową składnię języka i napiszesz proste, składające się z kilku linijek kodu, programy.
  • intensywność i systematyczność nauki – szybkość poznania danego języka zależy też w dużej mierze od ilości czasu, który możesz poświęcić na naukę oraz od Twojej systematyczności. Systematyczna nauka przynosi lepsze efekty niż dłuższe sesje nauki organizowane tylko raz na jakiś czas
  •  indywidualne predyspozycje – w procesie przyswajania wiedzy ważne są również indywidualne predyspozycje. Są osoby, które potrafią szybko opanować dany temat, ale też szybko zapominają zdobytą wiedzę. Z kolei inne osoby dłużej się uczą, ale dłużej też pamiętają przyswojone informacje. Niektórzy lubią uczyć się samodzielnie, inni wolą wziąć udział w szkoleniach. Ważne jest, aby znaleźć styl nauki, który będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Przebranżowienie się na programistę to proces, którego długość zależy od wielu czynników. Podstawowe umiejętności programistyczne zdobędziesz szybko, ale zdobycie bardziej zaawansowanych kompetencji wymaga nauki programowania przez wiele miesięcy lub nawet lat.

Czy każdy może zostać programistą?

Każdy może spróbować swoich sił w programowaniu, ale programowanie nie jest obszarem, w którym każda osoba się odnajdzie. Programowanie jest jak wiele innych zawodów. Nie każdy odnajduje się w byciu lekarzem, pilotem czy prawnikiem. Podobnie jest z programowaniem.

Jeśli spróbujesz swoich sił w programowaniu, ale temat ten kompletnie Cię nie zainteresuje, warto się zastanowić, czy jest to rzeczywiście odpowiednia dla Ciebie ścieżka kariery.

Nie powinieneś rezygnować od razu na początku, gdyż początki często bywają trudne. Spróbuj zdobyć umiejętności techniczne, zobacz czy temat Cię ciekawi i jeśli tak, wytrwale poznawaj obszar programowania.

Jeśli myślisz o przebranżowieniu, zawsze warto spróbować. Nie rezygnuj od razu na początku. Jeśli podejmiesz próbę poznania IT, możesz znaleźć niszę, w której idealnie się odnajdziesz. Oprócz programowania IT oferuje wiele innych ścieżek kariery. Zobacz jakie są to ścieżki. Być może któraś z nich to Twoja wymarzona praca. Jeśli nie spróbujesz, nie dowiesz się tego.

Ostatecznie, nawet jeśli nie zdecydujesz się na wejście do branży IT, czas, który poświęcisz na naukę zawodu programisty nie będzie stracony. Zdobędziesz nowe umiejętności i będziesz wiedzieć na swoim własnym przykładzie, czy nauka programowania jest trudna i na czym polega praca programisty.

Jaki język programowania warto wybrać na początek?

Na początek warto zastanowić się od jakiego języka zacząć, żeby zdobyć pierwszą pracę jako programista. Wybór języka jest ważny, gdyż będzie miał on wpływ na szybkość robienia postępów w nauce oraz na szybkość znalezienia pracy.

Jeśli wybierzesz trudny lub mało popularny język, proces przebranżowienia i nauki zajmie więcej czasu. Dlatego idealnym rozwiązaniem wydaje się być wybór prostego i jednocześnie popularnego języka programowania. Językiem takim jest obecnie, bez wątpienia, Python.

Jeśli wybierzesz do nauki język Python, łatwiej będzie Ci nauczyć się programowania, gdyż jest to język o prostej i przejrzystej składni. Dodatkowo jest on niezwykle popularnym językiem. Używany jest w programowaniu ogólnym, testach oraz w obszarze analizy danych.

Dzięki ogromnej popularności Pythona, w Internecie znajdziesz dużą ilość materiałów szkoleniowych i łatwiej będzie Ci rozwijać kompetencje. Dodatkowo łatwiej będzie Ci znaleźć pierwszą pracę, gdyż wielu pracodawców poszukuje programistów i analityków używających Pythona.

Czy rynek pracy programistów jest przesycony?

W związku z dynamicznym rozwojem narzędzi programistycznych oraz sztucznej inteligencji rynek pracy programistów dynamicznie się zmienia.

Programiści mają do dyspozycji coraz więcej narzędzi, które ułatwiają pisanie kodu. Mogą również znaleźć coraz więcej gotowych przykładów kodu w sieci. Dostępne są też gotowe np. strony internetowe, które wystarczy dostosować do swoich potrzeb.

Programiści nie muszą już samodzielnie pisać każdej pojedynczej linijki kodu. Dzięki temu mogą zajmować się bardziej ambitnymi zadaniami.

Powstaje tutaj jednak pytanie, czy nastąpiło na rynku IT przesycenie kompetencjami programistycznymi?  W niektórych dziedzinach np. związanych z programowaniem przypadków testowych lub narzędzi do obsługi klienta, być może nie ma już tak dużego zapotrzebowania na programistów. Z drugiej strony dziedziny, takie jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, analiza danych, inżynieria DevOps czy bezpieczeństwo cybernetyczne wciąż odczuwają niedobór wykwalifikowanych specjalistów.

Postęp technologiczny ma wpływ na rynek IT, podobnie jak na inne branże. Jedne kompetencje przestają być potrzebne, ale pojawiają się w ich miejsce nowe.

Zapotrzebowanie na programistów nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, zwłaszcza w obszarze rozwoju cyfryzacji i automatyzacji procesów biznesowych.

Czatboty potrafią pisać fragmenty kodu, ale wciąż nie są w stanie zastąpić programistów, którzy automatycznie wygenerowany kod muszą często zoptymalizować i dostosować do potrzeb ich biznesu.

Jakie wyzwania wiążą się z przebranżowieniem na programistę?

Przebranżowienie się na programistę to decyzja, która otwiera wiele nowych możliwości zawodowych, ale wymaga również zmierzenia się z licznymi wyzwaniami.

Proces ten nie jest prosty i często wiąże się z koniecznością nauki od podstaw, zmiany sposobu myślenia oraz dostosowania się do nowej branży. Aby skutecznie wejść w świat IT, warto zrozumieć, jakie trudności mogą pojawić się na naszej drodze oraz w jaki sposób możemy je przezwyciężyć.

Osoby, które podjęły próbę zostania programistami, wśród największych wyzwań na tej drodze wymieniają:

  • bardzo duża ilość materiału do przyswojenia – aby zmienić branżę na IT i rozpocząć pracę w roli programisty trzeba opanować nie tylko podstawy danego języka, ale również jego zaawansowane elementy.
  • bardzo duża ilość technologii – często znajomość jednego języka programowania nie jest wystarczająca, aby pracować jako programista. Trzeba poznać również narzędzia do testowania kodu, narzędzia do zarządzania kodem oraz różne języki programowania. Nie zawsze udaje się zaprogramować aplikację w jednym tylko języku.
  • brak doświadczenia praktycznego – początkujący programiści często mają trudności z zastosowaniem teorii w praktyce. Znają struktury programistyczne, takie jak pętle, instrukcje warunkowe czy funkcje, ale mają trudności z podjęciem decyzji, jakiej konkretnie funkcji należy użyć w danym programie
  • konkurencja na rynku pracy – wejście na rynek jako Junior Deweloper może być trudne, zwłaszcza w przypadku popularnych technologii. Łatwość dostępu do wiedzy i popularność obszaru IT powoduje, że coraz więcej osób chce spróbować swoich sił w programowaniu. Powoduje to, że ilość kandydatów na stanowiska juniorskie jest wielokrotnie większa niż na stanowiska Senior Deweloperów.
  • pogodzenie nauki z codziennymi obowiązkami – dla osób pracujących na pełen etat lub mających inne obowiązki, znalezienie czasu na naukę może być trudne. Brak czasu na systematyczną naukę wydłuża proces przebranżowienia.
  • motywacja do nauki – nauka programowania, podobnie jak poznawanie innego obszaru, wymaga dużej samodyscypliny. W przypadku samodzielnej nauki, brak nauczyciela oraz sztywnego grafiku zajęć, często powoduje, że odkładamy naukę i nie osiągamy oczekiwanych rezultatów.

Wyzwania, które pojawiają się na drodze do zdobycia wiedzy programistycznej nie są ograniczone do branży IT. Niezależnie od tego, czego się uczysz, jeśli chcesz osiągnąć sukces, potrzebujesz mieć wystarczająco dużo motywacji oraz zaangażować się w naukę i poświęcić na nią czas.

Perspektywy rozwoju w IT w nadchodzących latach

Mimo wielu głosów o przesyceniu rynku IT, perspektywy rozwoju w IT w nadchodzących latach nadal wydają się być obiecujące.

Niektóre technologie są wycofywane lub zastępowane przez sztuczną inteligencję, ale w ich miejsce pojawiają się nowe rozwiązania, które trzeba poznać i wdrożyć.

Wciąż wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów związanych z obszarem sztucznej inteligencji, automatyzacji, rozwiązań chmurowych oraz Internetu Rzeczy (IoT).

Firmy przetwarzają coraz większe ilości danych, dlatego rośnie również zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu baz danych, analizy oraz inżynierii danych, którzy potrafią zarządzać bazami.

Wzrasta również zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru Business Intelligence, którzy potrafią przekształcić dużą ilość surowych danych w przydatne informacje biznesowe.

Umiejętności związane programowaniem, analizą danych, sztuczną inteligencją oraz inżynierią danych są kluczowe dla podejmowania trafnych decyzji biznesowych i utrzymania konkurencyjności na rynku. Wydaje się, że w nadchodzących latach zapotrzebowanie na takie kompetencje nadal będzie się utrzymywać.