Co zrobić, gdy grzejnik grzeje do połowy?

grzejnik grzeje do połowy

Nieuchronnie zbliżają się zimne dni. O tej porze roku bardzo istotne jest więc, aby nasze ogrzewanie działało na najwyższym poziomie. Jednym z najczęstszych problemów z ogrzewaniem jest sytuacja, gdy grzejnik grzeje do połowy. Jak rozwiązać ten problem?

Dlaczego grzejnik grzeje do połowy?

Bardzo często, gdy uruchamiamy ogrzewanie po raz pierwszy na początku sezonu grzewczego, dostrzegamy, że nasze grzejniki są w górnej części wyraźnie cieplejsze niż w dolnej. Jeśli różnica temperatur pomiędzy górną a dolną częścią grzejnika jest większa niż 15°C oznacza to, że z urządzeniem jest coś nie tak. Natomiast jeśli różnica pomiędzy górą a dołem kaloryfera mieści się w przedziale od 10 do 15°C, to jest to sytuacja normalna i zgodna ze specyfiką działania każdej instalacji centralnego ogrzewania.

Możliwe przyczyny zbyt dużej różnicy temperatur między górą a dołem grzejnika

Przyczyny, dla których dół grzejnika jest zimny, to najczęściej następujące sytuacje.

1. Grzejnik grzeje do połowy, bo przepływ wody w instalacji centralnego ogrzewania jest zbyt wolny.

Jak rozwiązać ten problem? Na pompie obiegowej (element instalacji centralnego ogrzewania, służący do pompowania wody) zwiększ ustawienie prędkości przepływu wody. W tym celu najczęściej wystarczy zmienić bieg pompy na wyższy – im wyższy bieg, tym szybszy przepływ wody.

Nowoczesne pompy powinny samoczynnie dobierać prędkość przepływu wody do zapotrzebowania instalacji Jeśli tak się nie dzieje, to sprawdź, czy filtr osadnikowy pompy nie został zanieczyszczony. Zanieczyszczony filtr należy wymienić.

2. Grzejnik grzeje do połowy, bo nastawa wstępna jest ustawiona na 1 lub 2.

Nastawa wstępna znajduje się w zaworze termostatycznym lub wkładce termostatycznej. Aby się do niej dostać, musisz odkręcić głowicę. Nastawa wstępna powinna być zawsze ustawiona na wartość wyższą niż 2 – w przeciwnym wypadku może dojść do zatkanis otworów w zaworze termostatycznym przez zabrudzenia i osady kamienne płynące w rurach.

3. Grzejnik grzeje do połowy, gdy brak pełnego przepływu wody w instalacji.

Aby poradzić sobie z tym problemem, odkręć do końca zawory powrotu i zasilania. Znajdują się one pod każdym grzejnikiem. Ten problem występuje szczególnie często w przypadku, gdy dopiero zamontowaliśmy grzejniki (np. po remoncie, wymianie grzejników bądź pierwszej instalacji systemu centralnego ogrzewania) i zapomnieliśmy odkręcić wymienione zawory do końca.

4. Grzejnik grzeje do połowy, gdy w jego dolnej części zalegają zabrudzenia.

Taką sytuacja ma miejsce bardzo często, gdy nasza instalacja ma już swoje lata. Co kilka – kilkanaście lat wszystkie grzejniki powinny być gruntownie przepłukane, aby oczyścić je z gromadzącego się w ich dolnych częściach w procesie użytkowania brudu i osadu z kamienia, zawartego naturalnie w wodzie. Jeśli nie czujesz się wystarczająco pewnie, by samemu przepłukać grzejniki, skorzystaj z pomocy fachowca.

5. Grzejnik grzeje do połowy, gdy instalacja po montażu nie została odpowiednio wyregulowana.

Każda nowa instalacja centralnego ogrzewania musi być odpowiednio wypoziomowana a grzejniki muszą być rozmieszczone w równomiernych odległościach od źródła ciepła. Zwróć uwagę, czy ekipa montująca Twoje centralne ogrzewanie przestrzega tych zasad.

6. Grzejnik grzeje do połowy, gdy jest zapowietrzony.

Do zapowietrzenia dochodzi najczęściej podczas prac modernizacyjnych, wykonywanych na istniejącej instalacji. W każdej z nich znajduje się jakaś ilość powietrza a podczas napełniania instalacji nie da się go w pełni pozbyć. Zapowietrzony grzejnik należy odpowietrzyć poprzez odkręcenie specjalnego zaworu zwanego odpowietrznikiem.

Czy naprawy grzejnika nie powinienem zawsze pozostawić fachowcowi?

To, czy naprawę instalacji CO możesz wykonać we własnym zakresie, czy powinieneś skorzystać z pomocy hydraulika, zależy od tego:

  • jak poważna jest to awaria,
  • jak duże są Twoje umiejętności techniczne,
  • jakie narzędzia posiadasz w domu.

W przypadku, gdy grzejnik grzeje do połowy najczęściej przyczyna awarii jest stosunkowo prosta do usunięcia i wymaga jedynie użycia narzędzi, dostępnych w każdym zestawie do majsterkowania. Czy nie warto więc zaoszczędzić na kosztach wzywania hydraulika i spróbować usunąć problem samodzielnie? Jeśli posiadasz przynajmniej podstawowe zdolności techniczne, to zdecydowanie tak!