Czy gładź trzeba gruntować przed malowaniem?

Przygotowanie ścian do malowania obejmuje gruntowanie, wygładzanie i szpachlowanie ścian. Pytania brzmi więc nie „czy gładź trzeba gruntować przed malowaniem?” ale co jeszcze trzeba zrobić (oprócz gruntowania) aby móc przystąpić do pomalowania mieszkania. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.

Dlaczego prawidłowe przygotowanie ściany do malowania jest takie ważne?

Prawidłowe przygotowanie ścian do malowania jest niezbędną częścią procesu odnowienia mieszkania. Dzięki prawidłowemu przygotowaniu zyskujesz:

  • większą trwałość i estetykę wykończenia,
  • usprawnienie procesu malowania ścian,
  • poprawę właściwości kryjących farb,
  • zwiększenie ich wydajności.

Malowanie nowego domu lub mieszkania? Odczekaj do zakończenia procesu sezonowania tynków

Świeże tynki przed malowaniem muszą przejść cały proces sezonowania. W przypadku tynków cementowo-wapiennych wynosi on 3-4 tygodnie od ich położenia a w przypadku tynków gipsowych sezonowanie trwa od 2 do 3 tygodni.

Czas sezonowania jest niezbędny do tego, aby tynk dobrze się związał i zaszły w nim do końca wszystkie reakcje chemiczne niezbędne do tego, aby nadać mu odpowiednią trwałość i wytrzymałość.

Po zakończeniu procesu sezonowania gładź trzeba gruntować przed rozpoczęciem malowania

Dlaczego właściwie gruntowanie gładzi przed malowaniem jest niezbędne? Położenie gruntu na tynk zwiększa jego przyczepność – tym samym ułatwia położenie na nim farby. Ponadto gładź zagruntowana szybciej i dokładniej wysycha. Gruntowanie ścian wzmacnia również podłoża mocno chłonne, słabe i luźne oraz zapobiega  zbyt szybkiemu oddawaniu wody do podłoża.

Dobrej jakości grunt pozwala stworzyć powłokę przypuszczalną dla pary i gazów (ściana może oddychać) a jednocześnie nie dopuszcza do zawilgocenia i zagrzybienia ściany.

Odmalowujesz stare mieszkanie? Przed gruntowaniem gładzi usuń poprzednią powłokę malarską

W przypadku odmalowania ściany, która była już wcześnjej pokryta powłoką malarską podłoże musi być dodatkowo przygotowane. Gładź można aplikować wyłącznie na jednorodną, suchą i czystą ścianę – a więc ścianę pokrytą wcześniej jakąkolwiek farbą należy najpierw gruntownie oczyścić.

Dokonuje się tego w procesie szpachlowania, czyli usunięcia za pomocą metalowej szpachelki starych, już luźno związanych z podłożem powłok malarskich.

Po zakończeniu szpachlowania ścianę należy odpowiednio zagruntować. Dokonuje się tego tak samo jak w przypadku ściany nowej i w celu uzyskania tych samych korzyści. Przed nałożeniem gruntu nie należy ściany zawilgacać (poprzez na przykład jej umycie); wszelkie procesy oczyszczania mogą polegać jedynie na odkurzaniu ściany.

Co zrobić, jeśli na ścianie są pęknięcia? Przed gruntowaniem gładzi należy wtedy nałożyć masę szpachlową

Do usuwania rys i pęknięć o szerokości do 5 mm stosuje się elastyczną masę szpachlową. Dzięki zawartości włókna szklanego skutecznie zapobiega ona powstawaniu nowych pęknięć.

Za pomocą szpachelki wprowadzamy masę do wnętrza rys i pęknięć. Po wyschnięciu stworzy ona specjalną elastyczną warstwę naprawczą. Warstwę tę należy pokryć dodatkowo gładzią szpachlową.

W przypadku większych ubytków do ich naprawy należy użyć gipsowej gładzi szpachlowej a miejsca szczególnie narażone na obtłuczenia:

  • narożniki ścian w przedpokojach,
  • narożniki na klatkach schodowych
  • okolice drzwi,
  • okolice okien,

zaleca się zabezpieczyć dodatkowo profilami aluminiowymi.

Ostatni etap przygotowania do malowania nałożenie gładzi wykończeniowej

Zagruntowaną należy pokryć jeszcze dodatkowo specjalną gładzią wykończeniową. Jest to produkt gotowy do użycia, który w czasie stosowania zachowuje stałą konsystencję, dzięki czemu może być używany przez dłuższy czas.

Właściwości tej gładzi pozwalają na nałożenie jej warstwy o grubości zaledwie 1 mm. Dzięki tej właściwości można stosować ją także do wykonania dodatkowych korekt na odnawianym podłożu.

Czy jesteś już gotowy do tego, aby odmalować swoje mieszkanie?

Pamiętaj o zachowaniu przedstawionych przez nas w niniejszym artykule podstawowych zasad odpowiedniego przygotowania ścian do malowania. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się pięknymi wnętrzami jak z okładki magazynu wnetrzarskiego.

Wystarczy jedynie pamiętać o tym, aby:

  • zawsze gruntować gładź przed malowaniem,
  • szpachlować ją,
  • jeśli jest taka potrzeba, to użyć gładzi naprawczej do wypełnienia ubytków,
  • a na końcu przed nałożeniem farby nałożyć jeszcze gładź wykończeniową.

Uzbrój się w pędzle,wiaderka, szpachelkę, odpowiednie gładzie – i zmień się na jedno popołudnie w malarza pokojowego!