Jaki jest najlepszy sposób na wytarte panele?

sposoby na wytarte panele

Jak wiadomo, panele podłogowe mogą służyć domownikom przez wiele lat. Oczywiście warunkiem jest ich systematyczna konserwacja oraz pielęgnacja. Jaki jest najlepszy sposób na wytarte panele? Należy mieć świadomość, że odnowienie będzie zależało przede wszystkim od stopnia zużycia warstwy wierzchniej.

Miejscowa naprawa

Warto wiedzieć, że stosunkowo łatwym zadaniem będzie odnowienie podłogi w przypadku, gdy uszkodzeniu uległa wykończeniowa warstwa lakieru.

Co powinno się zrobić w takiej sytuacji?

Konieczne jest przestrzeganie określonych zasad.

Miejscowe oznaczenie

Pierwszym etapem będzie oczywiście oznaczenie takiego fragmentu przy pomocy taśmy malarskiej. Trzeba to zrobić w taki sposób, by lakierowane były całe panele od miejsca ich połączeń.

Odtłuszczenie podłogi

Kolejnym krokiem będzie odtłuszczenie podłogi. Nie można zapomnieć, aby usunąć zastosowane wcześniej środki pielęgnacyjne.

Zmatowienie naprawianej powierzchni

Najpierw należy dokonać zmatowienia całej naprawianej powierzchni gruboziarnistym papierem ściernym, a później drobnoziarnistym papierem ściernym o granulacji P180 albo P220. Dzięki temu domownik będzie mógł pozbyć się starego lakieru, a także przyczynić się do zdecydowanej poprawy przyczepności nowej warstwy wykończeniowej.

Co trzeba zrobić przed lakierowaniem?

Rekomendowane jest jeszcze przed naniesieniem lakieru wykonać próbę jego przyczepności. Warto uczynić to na kawałku podłogi w słabo widocznym miejscu. Kolejnym etapem będzie odkurzenie przeszlifowanej powierzchni. Dopiero wtedy można podjąć decyzję o naniesieniu lakieru.

Rysy na panelach

Kredka do paneli

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wspomniana kredka do paneli doskonale zda egzamin do płytszych rys, a także różnego rodzaju zagłębień. Godny uwagi jest bowiem fakt, że w składzie tego produktu znajduje się specjalny wosk naprawczy przeznaczony do paneli o różnej kolorystyce. Oznacza to tym samym, że użytkownicy nie powinni mieć większego problemu z dopasowaniem go do wybranego przez siebie koloru paneli. W kredkę budowlaną można zaopatrzyć się w sklepach budowlanych czy na specjalistycznych stronach internetowych. Należy mieć świadomość, że po zamalowaniu danej rysy wspomniany wosk zatka jej szczelinę. Warto pamiętać, że nie jest to niestety trwałe rozwiązanie.

Specjalna masa naprawcza do paneli

W najprostszym możliwym ujęciu jest to wypełniacz do panelu. Jest to doskonała opcja w momencie, gdy podłoga będzie zbyt cienka, by możliwe było wykonanie cyklinowania. Cały proces będzie polegał na nałożeniu przez użytkownika w rysę lub miejsce ubytku. Można mieć pewność, że pasta pokryje ubytek, dzięki temu będzie on praktycznie niewidoczny. Warto wiedzieć, że producenci preparatu rekomendują, by zaschnięta pasta została wygładzona papierem ściernym o małej ziarnistości. Kolejnym krokiem będzie zabezpieczenie tego miejsca lakierem o odpowiednio dopasowanym kolorze do paneli.

Malowanie paneli

Może to być doskonały sposób na odświeżenie panelu. Do zdecydowanie najczęściej wymienianych atutów omawianego rozwiązania należy zaliczyć całkowitą zmianę wyglądu. Ponadto w ofertach renomowanych sklepów znajduje się mnóstwo atrakcyjnych farb przeznaczonych do paneli podłogowych. W ten prosty sposób możliwe jest nie tylko odnowienie zniszczonej podłogi, ale również odmienienie wnętrza. Zalecane jest rozpoczęcie zabiegu od dokładnego starcia warstwy wierzchniej lakieru za pomocą papieru ściernego. W ten sposób farba będzie znacznie lepiej wchłonięta. Kolejnym krokiem będzie szczegółowe wyczyszczenie paneli z resztek pyłu oraz lakieru. Dopiero w momencie, gdy powierzchnia zostanie odpowiednio przygotowana, można rozpocząć malowanie. W zupełności wystarczy jedna warstwa, by rezultat był satysfakcjonujący.