Gołębie są udręką naprawdę wielu gospodarstw domowych. W większości mieszkań czy domów padło kiedykolwiek pytanie „Jak odstraszyć gołębie?”. Niestety przez swój brak podstawowych zasad higieny i czystości nie są mile widziane praktycznie u nikogo. Wszyscy wiemy jak wyglądają parapety często odwiedzane przez te ptaki. Najczęściej przeganiamy je przepłaszając, czyli wymachując energicznie rękami. Nie zawsze przynosi to jednak efekt na stałe. Co zrobić, gdy ci nieprzyjaciele uporczywie wracają na nasz balkon/parapet. Czy są jakieś sposoby, by skutecznie i na stałe wygonić gołębie? Oczywiście, że tak!
Najważniejszą z wszystkich zasad
Najważniejszą zasadą, która powinna przyświecać temu, kto chce pozbyć się gołębi, powinna być szybkość działania. Dlaczego? Dlatego, że nie powinno się czekać do czasu, gdy gołębie uwiją sobie na naszym terenie gniazdko, albo co gorsza wyklują im się jajka. Na takim etapie wygonienie gołębi będzie naprawdę utrudnione, a wręcz niemożliwe, dlatego, że według prawa usuwanie gniazd ptasich jest możliwe jedynie od października do lutego. Dlatego po prostu nie czekaj!
Najprostszy ze sposobów – strach na… gołębie?
Podobnie jak na wsiach widzimy tak zwane strachy na wróble, czyli lalki, które mają za zadanie delikatnie poruszać się przy wietrze, by odpędzić wróble i inne ptactwo, by to z kolei nie wyjadało upraw. Podobny mechanizm działa odstraszająco na gołębie. Na balkonie lub parapecie montuje się sztucznego ptaka, który odstrasza ptaki. Jednakże nie jest to jedna z efektywniejszych metod na przegonienie gołębi. Te ptaki bardzo szybko się uczą i po pewnym czasie orientują się, że ten obiekt nie stanowi dla nich zagrożenia. Ta metoda jest lubiana ze względu na łatwość montażu, cenę, a także prostotę w wykonaniu.
Kolce na ptaki – efektywny sposób na parapet
Jedna z metod, która budzi małe obawy – czy jest to legalne, czy jest to humanitarne? Odpowiadamy, że tak, kolce na ptaki, chroniące przede wszystkim parapety, są w pełni legalne. Już teraz można zobaczyć je na parapetach bloków, nie są więc niczym dziwnym, czy nowym, dlatego można być po prostu spokojnym. Montaż takich kolców nie przyniesie żadnych konsekwencji prawnych. Jednak nadal pozostaje pytanie, czy takie kolce są humanitarne? Już wcześniej zostało wspomniane, że gołębie są niezwykle inteligentnymi ptakami, wiemy to chociażby z ich funkcji poczty sprzed parunastu lat. Dlatego gołąb widząc kolce prawdopodobnie mimo wszystko spróbuję, ale gdy spostrzeże się, że sytuacja jest przegrana – odpuści i odleci w poszukiwaniu innego miejsca. Przypadki, by gołębiom coś stało się przez takie kolce są jednostkowe. Ta metoda jest naprawdę efektywna, poleca się ją w szczególności w starciu z gołębiami miastowymi.
Osiatkowanie balkonu – ochrona na 100%
To chyba jedna z najlepszych i najskuteczniejszych metod odstraszania gołębi, która z kolei polega na założeniu siatki ochronnej na cały balkon, co stwarza pewien rodzaj bariery ochronnej przed gołębiami. Warto zwrócić uwagę z jakiego materiału wykonana jest siatka, którą chcemy osiatkować balkon. Szczególnie poleca się do tego siatki ochronne z polietylenu, które odporne są na niekorzystne warunki atmosferyczne. Są dostępne w różnych barwach, chociaż najczęściej wybieranym okazał się odcień piaskowy. Bardzo często są stosowane także przez posiadaczy kotów, by chronić je przed przypadkowym wypadnięciem z balkonu, dlatego można połączyć oba przypadki i jeżeli masz kota, i problem z gołębiami, to możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Chociaż bardzo często problemy z ptactwem wszelakim rozwiązuje właśnie… kot.