Pojęcie metra kwadratowego spotykane jest nie tylko na lekcji matematyki, ale również w czasie planowania remontu domu, mieszkania, budowy nowego budynku. Tą miarę stosuje się między innymi celem określenia powierzchni działki, dachu, podłogi, ścian, zaś w efekcie do ustalania potrzebnej liczby materiałów, chociażby farb do malowania, tapet, kostki brukowej, kafelek. W jaki sposób obliczyć metry kwadratowe? Co odróżnia metry kwadratowe od tak zwanych metrów bieżących? Jak można obliczyć powierzchnię pomieszczeń w metrach kwadratowych? Co oznaczać będzie cena za metr kwadratowy?
Czym jest metr kwadratowy?
Metr kwadratowy stanowi jednostkę miary powierzchni mającej kształt kwadratu i boki o 1 metrze długości. Jest on zatem równy polu kwadratu, który ma wymiary 1×1 metr. Metry kwadratowe stosowane są przede wszystkim celem wyliczania wielkości wybranego obszaru na zewnątrz lub też powierzchni podłogi, dachu, albo ścian. Możemy je zastosować także do pozyskania informacji na temat wartości nieruchomości i wysokości podatku należnego. Metr kwadratowy oznacza się symbolem m kw, albo też m2.
Metr kwadratowy – do czego jest nam potrzebny?
Umiejętność obliczenia metrów kwadratowych, będzie istotna nie tylko w czasie budowy, czy też planowania remontu, ale także w trakcie ich trwania. W tak zwanej fazie przygotowawczej pozwala na określenie, jak dużą powierzchnię podjazdu, sufitów, podłóg, czy też ścian posiadamy do wykończenia. Mając na uwadze, iż na przykład remont będzie wymagał 20 metrów podłogi usytuowanej w salonie, można określić, z jakimi kosztami przyjdzie się nam zmierzyć. Wystarczy, iż na przykład pomnożymy 10 metrów przemnożyć przez cenę dotyczącą metra kwadratowego wykładziny, paneli lub płytek, jak również poprzez cenę za metr kwadratowy usługi położenia posadzki.
Co oznacza cena za metr kwadratowy?
Cena za metr kwadratowy może być przypisana, nie tylko do materiałów, ale też i usług. W pierwszym wypadku za jej sprawą dowiadujemy się, jakim będzie koszt materiału na poczet wykończenia 1 metra podłogi, dachu lub też ściany. W drugim wypadku cena za metr kwadratowy będzie się odnosiła do kosztów pracy, którą osoba świadcząca usługę, na przykład dekarz, malarz, czy płytkarz, musi przeprowadzić, żeby móc nanieść niektóre materiały lub zamontować wybrane elementy.
Jak prawidłowo wyliczać metry kwadratowe?
Jak prawidłowo obliczać metry kwadratowe? Zasada jest tutaj bardzo prosta. Celem otrzymania powierzchni, która będzie podana w metrach kwadratowych, trzeba użyć właściwego wzoru matematycznego. W wypadku, kiedy mamy do czynienia z powierzchnią o najbardziej popularnych w budownictwie i regularnych kształtach, chociażby kwadratu albo prostokąta, należy pomnożyć przez sobie szerokość i długość całego pomieszczenia. Co bardzo istotne, wartości te powinny zostać uwzględnione w metrach, nie zaś przykładowo w centymetrach.
Jak obliczyć metry kwadratowe działki, pokoju czy też podłogi?
Wyliczenie metrów kwadratowych możemy wykorzystać celem określania powierzchni wybranego pomieszczenia, domu albo działki. Jak można w łatwy sposób obliczyć metry kwadratowe spiżarni, kuchni, salonu, łazienki, mieszkania, czy też domu? Jak możemy wyliczyć ilość metrów kwadratowych paneli, kostki brukowej albo działki? Jeżeli chcemy wyliczyć ich powierzchnię, która zostanie wyrażona w metrach kwadratowych, trzeba uprzednio określić, jaki mają one kształt.
Najłatwiejsza będzie sytuacja, w której konieczne jest określenie w metrach kwadratowych powierzchni prostokątnego albo też kwadratowego pomieszczenia lub też wybranej nieruchomości. Wówczas wystarczy, iż pomnożymy przez siebie szerokość i długość (obie wartości muszą być podane w metrach), które zmierzone będą po podłodze.
Wynik, który zostanie przez nas uzyskany, zostanie podany w metrach kwadratowych, chociażby łazienka mającą szerokość 2 metrów i długość 3 metrów, według wyliczeń będzie mieć powierzchnię 6 metrów kwadratowych. Z pewnością bardziej skomplikowane obliczenia, czekają na nas w związku z obliczaniem powierzchni pomieszczeń, które mają nieregularne kształty, czyli posiadają na przykład wykusze. Wówczas, o ile w ogóle jest to możliwe, trzeba najpierw podzielić powierzchnię podłogi na mniejsze kwadraty albo prostokąty, policzyć ich powierzchnię, następnie dodać wszystkie otrzymane wyniki do siebie.
Jak wyliczyć metry kwadratowe ścian celem wykonania dachu, skosów, tynków albo malowania?
Trochę inaczej należy podejść do obliczenia powierzchni kwadratowej dachu, skosów czy też ścian, która niezbędna będzie nam celem określenia kosztów poniesionych w związku z zakupionymi materiałami i wykonanymi usługami, między innymi tynkowania, malowania, kładzenia tapet, dachówki albo płytek. Jak możemy wyliczyć ilość metrów kwadratowych ścian do malowania albo nakładania tynku? Jak wyliczyć powierzchnię elewacji w metrach kwadratowych? Tak, jak podczas obliczania metrów kwadratowych działki albo podłogi, konieczne będzie wymierzenie powierzchni prostokątnych i kwadratowych, a później pomnożenie przez siebie wysokości i długości ściany. Jeśli dach, czy też ściana, jest ,,pełna”, to znaczy nie istnieją w niej otwory okienne czy też drzwiowe, sprawa wygląda prosto.
W przypadku, kiedy położone jest w nich spore okno czy też drzwi, warto wykonać dodatkowe wyliczenia. Od powierzchni dachu albo ściany, która zostanie podana w metrach kwadratowych, należy odjąć powierzchnię wspomnianych drzwi i okien. Celem ich pozyskania, trzeba je mierzyć pojedynczo, a później pomnożyć ich szerokość i wysokość. Wszystkie w ten sposób otrzymane wartości, dodaje się później do siebie, zaś wartość finalną trzeba odjąć od powierzchni całego dachu albo ściany. Co istotne, warto jest zwrócić uwagę, w jaki sposób wykonawca wylicza powierzchnię do pracy – nierzadko zdarza się, iż powierzchnia okien i drzwi nie zostanie odjęta, celem rekompensaty skomplikowanej obróbki należących do nich wnęk.
Jakie usługi i produkty oferuje się w metrach kwadratowych?
Na metry kwadratowe, na ogół nabyć możemy materiały do wykończeń, takie jak chociażby wełnę mineralną w płytkach (nie zaś w rolce), deski i panele podłogowe, płytki gresowe i ceramiczne. Częściej omawiana miara wykorzystywana jest celem określania ceny, która dotyczy usług. Niezwykle popularne stało się również podawanie ceny za metr kwadratowy w wypadku między innymi brukowania, piaskowania, układania paneli i płytek, tynkowania, malowania ścian, czy też nawet i koszenia trawy w ogrodzie.