Czego nie lubią mrówki w ogrodzie i jak to wykorzystać?

Czego nie lubią mrówki w ogrodzie?

Pojedynczo spacerujące po roślinach mrówki nie stanowią problemu, ponieważ owady te mogą być dla ogrodu korzystne. Mrówki zabijają szkodniki roślin, ale niestety zakładane przez nich gniazda są problematyczne. Kopce mrówek na trawnikach są nieestetyczne i wprowadzają dysharmonię dla równomiernego wzrostu trawy, a gniazda budowane pod ziemią często niszczą systemy korzeniowe roślin. Czego nie lubią mrówki w ogrodzie i czy można w naturalny sposób ograniczyć ich ilość?

Czego nie lubią mrówki w ogrodzie a co je do ogrodu zwabia?

Mrówki są owadami społecznymi i bardzo ekspansywnymi. W ogrodach, gdzie nie są zwalczane stają się wszechobecne, a ilość gniazd może sięgać nawet kilkudziesięciu. Mrówki odżywiają się zarówno pokarmem roślinnym, jak i zwierzęcym, głównie zepsutymi częściami owoców oraz padłymi owadami, często atakując jednak szkodniki. Z tego względu ogólnie uznawane są za sprzymierzeńców człowieka, ale w ogrodach lubiane nie są.

Mrówki do ogrodów zwabia dostatek pożywienia. Tam, gdzie istnieje bogactwo roślin szybko pojawiają się organizmy, które na nich żerują. Jednymi z takich owadów są mszyce, z którymi mrówki potrafią żyć w symbiozie. Jest to o tyle szkodliwe dla ogrodników, że mrówki chronią mszyce m.in. przed biedronkami, a w zamian pozyskują wytwarzaną przez mszyce spadź, która jest dla mrówek cennym pokarmem. Brak mszyc w ogrodzie może skłaniać niektóre rodzaje mrówek do przenosin w inne miejsce.

Rośliny nielubiane przez mrówki w ogrodzie

Czego nie lubią mrówki w ogrodzie w odniesieniu do roślin? Istnieje sporo gatunków, przy których nie występują gniazda mrówek. Są to przede wszystkim rośliny wydzielające mocne, ziołowe zapachy:

  • wszystkie gatunki mięty (zwłaszcza mięta pieprzowa);
  • majeranek;
  • tymianek;
  • rozmaryn;
  • lawenda wąskolistna;
  • nagietek lekarski;
  • bazylia
  • wrotycz;
  • a także dalia.

Zaletą posiadania tych roślin w ogrodzie jest nie tylko skuteczne odstraszanie mrówek, ale w niektórych sytuacjach również komarów i kleszczy. Ponadto są to w większości zioła, których można z powodzeniem używać w kuchni, a dodatkowo wydzielane przez nie zapachy są niemiłe dla mrówek, ale nie dla człowieka.

Substancje nielubiane przez mrówki w ogrodzie

Mrówki w ogrodzie nie lubią także niektórych substancji, chociaż właściwiej będzie stwierdzić, że niektóre substancje są dla nich zabójcze. Jest to m.in. popularny proszek do pieczenia, czy mąka kukurydziana, ale mrówki nie lubią w ogrodzie także rozsypanych fusów po kawie. Przy dużej ekspansji owadów konieczne może być niestety użycie specjalnych preparatów na mrówki.