Tapetowanie ścian to jeden z najlepszych sposobów na stworzenie pięknego i atrakcyjnego pod kątem estetycznym wnętrza. Choć umieszczenie tapety w salonie niesie za sobą wiele pozytywnych skutków, to prawidłowe tapetowanie wbrew pozorom nie zalicza się do prostych zadań. Wiele osób decyduje się na zlecenie wykonania tej usługi profesjonalistom, jednak coraz częściej społeczeństwo postanawia samodzielnie tapetować swoje ściany. Aby przebrnąć przez ten proces w prawidłowy sposób, warto znać podstawowe zasady, które umożliwią uzyskanie zamierzonego efektu.
Jak przygotować się do tapetowania?
Aby tapetowanie nie przyniosło niechcianych reperkusji, należy odpowiednio przygotować swoje miejsce pracy. Jest to absolutnie kluczowe, ponieważ nieład w salonie może spowodować, że nakładanie tapety stanie się znacznie trudniejsze. Przed rozpoczęciem tapetowania należy:
- usunąć starą okładzinę;
- zakupić papier gładziowy;
- określić ilość tapety niezbędnej do oklejenia ściany;
- usunąć wkręty bądź śruby znajdujące się na ścianie.
W jaki sposób kłaść tapetę?
Jak kłaść tapetę od okna czy do okna? Jakich zasad należy przestrzegać, by tapeta zrobiła pozytywne wrażenie wizualne na wszystkich domownikach? Te pytania zadają sobie niemal wszystkie osoby, które chcą uatrakcyjnić wygląd ścian w swoim pomieszczeniu. Aby tapetowanie odbyło się zgodnie z zamierzeniami, należy pamiętać, że nową tapetę należy zawsze nakładać od okna i od źródła światła. Dzięki temu tapeta zachwyci swoją estetyką, a ryzyko jej uszkodzenia zostanie zniwelowane do absolutnego minimum. Warto pamiętać, że kładzenie podkładu powinno być realizowane w orientacji przeciwnej do kierunku, w jakim przebiegają pasy okładziny. Podczas kładzenia tapety sporą wagę warto przyłożyć także do ilości materiału. Aby zakupiona tapeta wystarczyła na oklejenie danej ściany, warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora online, który określi nasze zapotrzebowanie na ten produkt.
Tapetowanie – co musisz wiedzieć?
Jak położyć tapetę? Nad tą kwestią nierzadko zastanawiają się nie tylko amatorzy, ale również profesjonaliści. Kładzenie tapety wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem i z pewnością wymaga należytego przygotowania. Pierwszym krokiem, jaki trzeba wykonać, jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Zazwyczaj wymaga ono zagruntowania, aczkolwiek niekiedy obligatoryjne może być wykonanie szlifowania. Kolejnym ważnym etapem jest przygotowanie kleju, który umożliwi podklejanie nawet szczególnie newralgicznych krawędzi. Samo tapetowanie najlepiej rozpocząć od narożników, gdyż jest to najgorzej dostępne miejsce w pomieszczeniu, na które tracimy zazwyczaj najwięcej czasu. Kiedy uporamy się z narożnikami, możemy przejść do prac z sufitem. Ważne jest, aby pamiętać, iż podczas tapetowania sufitu kluczową rolę odgrywa nie tylko dociskanie tapety, ale również jej przytrzymywanie. Kolejnym etapem jest tapetowanie następnych miejsc w pomieszczeniu. W tym celu warto ściągnąć grzejnik ze ściany, aby zapobiec jego pobrudzeniu bądź uszkodzeniu.
Jak nakładać tapetę?
Przy nakładaniu tapety należy pamiętać, że wszystkie prace powinny być wykonane ze szczególną dokładnością i precyzją. W przeciwnym razie efekt końcowy może okazać się niesatysfakcjonujący. Jeżeli zastanawiamy się, jak przykleić tapetę w najszybszy możliwy sposób, to powinniśmy skorzystać ze sprawdzonego i hipoalergicznego kleju. Nakładanie tapety najlepiej rozpocząć od górnej krawędzi ściany. Kolejnym niezwykle ważnym etapem jest wygładzanie tapety. Po zamontowaniu okładziny należy zamaskować ewentualne wybrzuszenia i zadbać o estetykę tapety, usuwając wszelkie niedoskonałości. Jednym z końcowych kroków związanych z nakładaniem tapety jest skorzystanie ze specjalnego nożyka do tapet i przycięcie krawędzi. Na sam koniec obligatoryjne jest nałożenie tapety w pobliżu okien oraz drzwi.
Kładzenie tapety na pomalowaną ścianę – o czym pamiętać?
Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest kładzenie tapety na pomalowaną ścianę. Choć patent ten jest relatywnie popularny, to wielu ekspertów z zakresu remontowo-budowlanego odradza tej metody. Przyklejanie tapety na pomalowaną ścianę nie jest zbyt atrakcyjną opcją głównie ze względu na fakt, że przyczepność pomiędzy ścianą a tapetą będzie bardzo kiepska i może przyczynić się do tego, że estetyka naszego pomieszczenia zostanie ewidentnie zaburzona. Tapeta na pomalowaną ścianę nadal cieszy się jednak sporą popularnością i wiele osób docenia jej walory. Jeżeli decydujemy się na tę metodę, powinniśmy przede wszystkim przeanalizować rodzaj farby, jakiego używamy, oraz czynniki, które mogą determinować wytrzymałość tapety. Warto pamiętać, że tapeta nie współgra zbyt dobrze z farbą olejną, dlatego nie powinna być ona stosowana w pomieszczeniach, w których tapetę chcemy kłaść na świeżo pomalowaną ścianę.
Tapetowanie – ile trwa?
Tapetowanie ścian to relatywnie wymagające zadanie, aczkolwiek na szczęście nie pochłania ono przesadnie dużo czasu. Jeżeli nasze pomieszczenie ma w przybliżeniu 30 metrów kwadratowych, to proces ten powinien zając nam około dwa dni. Gruntowanie klejem do tapet czas schnięcia również nie jest zbyt długi, albowiem sam grunt pod tapetę schnie zazwyczaj kilka godzin. Jeżeli używamy podkładu akrylowego, to proces schnięcia wynosi około pięciu godzin. W przypadku użycia innych produktów może on być nieznacznie wydłużony, aczkolwiek zazwyczaj instrukcja od producenta wyjaśnia wszelkie wątpliwości i niejasności.
Czy warto tapetować samodzielnie?
Spora część społeczeństwa nie ma wystarczających predyspozycji, aby samodzielnie wykonać tapetowanie ścian. Proces ten wymaga bowiem nie tylko nakładu sporej ilości materiałów i akcesoriów, ale również niezbędnej wiedzy, która umożliwia uzyskanie zamierzonych efektów. Jeżeli jednak mamy pewne doświadczenie w zakresie usług remontowo-wykończeniowych, to powinniśmy poradzić sobie z tym zadaniem na własną rękę. Przed rozpoczęciem nakładania tapety warto jednak obejrzeć kilka poradników, które ułatwią prawidłowe przebrnięcie przez ten proces.
Artykuł powstaw przy współpracy z portalem LepiejToWiedziec.pl