Storczyki (orchidee) są obecnie najczęściej sprzedawaną rośliną. Można je kupić także w markecie, tylko informacje o pielęgnacji i podlewaniu nie są jasno przedstawione. Ktoś radzi postawić doniczkę na spodeczku i podlać roślinę wzdłuż krawędzi doniczki, ktoś inny zaleca podlewanie poprzez zanurzenie doniczki w wodzie. Ogólnie rzecz biorąc, informacje na temat podlewania storczyków są zupełnie inne. Warto rozważyć jak podlewać storczyki, aby pięknie i długo kwitły.Ten egzotyczny kwiat wymaga pełnej i kompetentnej pielęgnacji, wtedy zachwyci oko bujnym wzrostem i kolorowym kwitnieniem. Odpowiednie oświetlenie, karmienie, warunki temperaturowe mają pewne znaczenie w opiece nad rośliną, ale najważniejszą rzeczą, którą trzeba wiedzieć, jest podlewanie orchidei. Optymalna temperatura wody do podlewania powinna wynosić 30-35 stopni. Takie czynności należy przeprowadzać rano, aby wieczorem nie pozostała wilgoć w krawędziach liści.
Jak podlewać storczyki konewką?
Najprostszą metodą jest podlewanie konewką. Aby to zrobić, delikatnie wylej z konewki cienką strużką przefiltrowaną miękką wodę na powierzchnię podłoża wzdłuż krawędzi doniczki, aż na dnie spodka pojawi się trochę wody. Roślina samoczynnie wchłonie pozostałą wodę lub w gorącym sezonie woda szybko odparuje. Wydawałoby się, że podlewanie jest bardzo proste, nie zajmuje czasu, w ten sposób podlewamy zwykłe rośliny domowe, ale jest jedno ale.
Należy wziąć pod uwagę, że korzeń storczyków nie znajduje się w ziemi, ale w podłożu, które składa się głównie z kawałków kory, więc woda przelewa się przez podłoże i spływa na samo dno. Przed podlaniem w ten sposób powinieneś wiedzieć, że korzenie nie mają czasu na równomierne wchłanianie wody i są częściowo nasycone wilgocią. Reszta wody w spodku jest konsumowana głównie przez dolną część korzenia, a jeśli woda jest stale w spodku, to wkrótce dolna część korzeni storczyka zamieni się w owsiankę, a górna część korzeni stopniowo wysycha i wymiera z powodu braku wilgoci. Z powodu problemów z korzeniami i brakiem wilgoci roślina zacznie się odwadniać.
Jak podlewać storczyki przez zanurzenie?
Podlewanie mniej więcej raz w tygodniu można wykonać w następujący sposób. Wlej odstałą wodę do dowolnego pojemnika, najlepiej w temperaturze pokojowej (w razie potrzeby z nawozem do storczyków), zanurz doniczkę ze storczykami w wodzie tak, aby woda nie dotykała szyjki rośliny i pozostaw ją w tej pozycji do całkowitego nasycenia (10-15 minut). Jeśli zapomniałeś o roślinie i była dłużej w wodzie, nic złego się nie stanie, najważniejsze jest to, że nie powinien to być długi okres (dzień lub dwa).
Po podlaniu pozwól, aby nadmiar wody spłynął i umieść storczyki w stałym miejscu. Następnie robimy to samo z kolejną partią roślin. Jeśli w mieszkaniu jest do dziesięciu storczyków, to w zasadzie nic skomplikowanego, a w gorącym sezonie można powtarzać procedurę podlewania kilka razy w tygodniu, ale jeśli liczba storczyków, mówiąc w przenośni, wykracza poza skalę, to takie podlewanie może rozciągać się na pół dnia, a potem nastąpi sprzątanie pomieszczenia, w którym były podlewane.
W sklepie warto wybierać doniczki przezroczyste, nieco większe od doniczki, w której rośnie obecnie, zawsze z wysokim dnem. Włożyliśmy doniczkę z rośliną do środka. Można podlewać przez zanurzenie bezpośrednio w tej doniczce, a następnie po prostu spuścić wodę. A to, co spłynie po podlaniu, nie zagrozi roślinie gniciem korzeni, woda pozostanie na dnie doniczki.
Następną opcją podlewania storczyków jest ciepły prysznic
Wszystkie rośliny wprowadzamy pojedynczo do wanny, podlewamy pod strumieniem prysznica o wystarczająco ciepłej temperaturze.To podlewanie jest dobre dla orchidei. Po pierwsze imituje naturalne tropikalne deszcze, po drugie zmywa kurz z liści, otwiera pory. Po wzięciu prysznica pozwól storczykom na chwilę uspokoić się i cieszyć się wilgotnym, ciepłym klimatem łazienki, a następnie umieść rośliny na swoich miejscach. Potem wykonujemy tę samą procedurę z kolejną partią storczyków. Konieczne jest, aby po tej metodzie podlewania upewnić się, że w miejscu wzrostu nie pozostała woda, w przeciwnym razie wilgoć może wywołać mokrą zgniliznę. Nadmiar wilgoci z miejsca wzrostu można usunąć suchą szmatką lub wacikiem. Metodę ciepłego prysznica dla zdrowego wyglądu roślin zaleca się przeprowadzać raz w miesiącu w ciepłym sezonie.
Sposób nawadniania storczyków na tacy
Do parapetów, stojaków, półek, na których znajdują się rośliny dobieramy tacę o odpowiednich wymiarach i układamy bezpośrednio w nich kwiaty. Podlewanie można wykonać bezpośrednio z konewki lub wzdłuż krawędzi doniczki lub bezpośrednio na tacę, po dodaniu odpowiedniego stężenia nawozów. Na pierwszy rzut oka takie podlewanie jest bardzo wygodne, ponieważ przede wszystkim oszczędza dużo czasu, wystarczy raz w miesiącu je umyć, aby usunąć nagromadzone w nich pozostałości soli. Ale takie nawadnianie ma swoje własne pułapki. Jeśli któraś z roślin znajdujących się na tacy jest chora, to choroba przejdzie przez wodę na inne rośliny i możliwe jest, że podczas podlewania wszystkie storczyki mogą zachorować, więc nadal istnieje niewielkie ryzyko.
Ostatnią metodą jest podlewanie storczyków w pojedynczych osłonkach
Jak prawidłowo podlać orchideę w osłonce? Jest to najwygodniejsze i najbezpieczniejsze podlewanie dla rośliny. Ta metoda jest szczególnie odpowiednia dla tych, którzy mają dużo roślin. Wystarczy na dno osłonki wlać trochę wody (nie więcej niż 2 cm wysokości) i zanurzyć w niej doniczkę. Roślina pobiera dokładnie tyle wody, ile uważa za stosowne, a nadmiar wilgoci, która pozostaje na dnie doniczki, nie zaszkodzi ani korzeniom, ani samej roślinie.
Wskazane jest, aby wybierać tylko osłonki nieco szersze niż doniczka, w której rośnie storczyk, aby zapewnić dostęp powietrza. Jaka jest różnica między tą metodą nawadniania a pierwszą opcją? Fakt, że wody w osłonce jest znacznie mniej, aby orchidea wchłaniała wilgoć równomiernie i w wymaganej objętości, wystarczy dodać wodę tylko raz w tygodniu. Dlaczego to jest bezpieczniejsze? Ponieważ w procesie podlewania na tacy lub we wspólnej misce przez wodę choroby nie rozprzestrzeniają się na inne storczyki, a każda roślina ma swoją osłonę.
Warto wiedzieć! Storczyki nie przechodzą całkowitej hibernacji w okresie zimowym, dlatego konieczne jest ich podlewanie zimą, ale znacznie rzadziej niż w okresie kwitnienia. Pod uwagę brane są optymalne warunki: raz na 10 dni lub 2 tygodnie. Ale nie jest konieczne utrzymywanie ściśle takich odstępów czasu, najważniejsze jest monitorowanie wysuszenia podłoża.