Czym jest dysperbit i jak go stosować?

Odpowiednie odizolowanie się od opadów deszczu i nadmiaru wód gruntowych to podstawa bezpiecznego domu i ochrony jego fundamentów. Niezbędnym materiałem do stworzenia hydroizolacji ścian fundamentów jest dysperbit. Jak stosować dysperbit i co go cechuje?

Co to jest dysperbit?

Dysperbit to rodzaj masy asfaltowo-kauczukowej, do produkcji której nie stosuje się rozpuszczalników. Jej przeznaczeniem jest wytwarzanie bariery ochronnej dla wylewek betonowych, piwnic czy tarasów. Jest to też izolacja fundamentów na terenach przepuszczalnych. Jej aplikacja sprawia, że powstaje warstwa izolacyjna i dochodzi do wytworzenia powłoki przeciwwilgociowej oraz przeciwwodnej typu lekkiego. Dysperbit wykazuje również właściwości impregnacyjne. Można go stosować na wielu różnych podłożach, w tym betonowych i ceramicznych, pokrytych papą, blachą ocynkowaną czy bitumem. Skupimy się na możliwościach dysperbitu jako zabezpieczenia fundamentów, gdyż może to być pierwsze zetknięcie z tą substancją podczas budowy domu.

Skuteczna izolacja fundamentów – dlaczego jest istotna?

Rolą hydroizolacyjnej powłoki, która powstaje po zastosowaniu dysperbitu pomiędzy ścianą a ławą fundamentową lub fundamentem, jest ochrona budynku przed zalaniem wodą gruntową bądź powstaniem wilgoci. Jest to więc elementarny sposób zabezpieczenia budynku, zwłaszcza na terenach podmokłych. Prawidłowa izolacja pionowa sprawia, że nawet w przypadku, gdy fundamenty zostaną zaatakowane z zewnątrz przez wilgoć, powłoka ochronna nie przepuści zagrożenia i w efekcie oszczędzi domownikom wiele problemów i wydatków. Trzeba bowiem pamiętać, że nieodłącznymi towarzyszami wilgoci w budynkach są grzyby i pleśnie.

Dlaczego wybrać dysperbit do izolacji?

Istnieje kilka sposobów na stworzenie powłoki ochronnej fundamentów, lecz dysperbit wyróżnia się na ich tle nie tylko dobrą jakością, ale też bezpieczeństwem dla zdrowia. Masa, pozbawiona rozpuszczalnika, nie grozi zatruciem i nie wykazuje nieprzyjemnego zapachu. Można go uznać za nieinwazyjny, wykazuje też właściwości antykorozyjne. Dysperbit, dzięki swej konsystencji, jest łatwy w nanoszeniu i nie wymaga specjalnego przygotowania – nie aktywuje się go ani nie podgrzewa – jest to gotowa substancja. Należy jedynie pamiętać, aby nie przechowywać go w zbyt niskiej temperaturze, gdyż to może doprowadzić do pogorszenia się właściwości masy.

Sposób stosowania dysperbitu

Skoro już powiedzieliśmy, że dysperbit jest preparatem łatwym w aplikacji, pozwalającym zaoszczędzić czas i siły, to pora wspomnieć, jak należy dokonać jego nałożenia, aby powstała skuteczna izolacja fundamentów.

Podstawowa zasada to konieczność nałożenia minimum dwóch warstw dysperbitu. Można to robić pacą lub gęstym pędzlem, lub metodą natryskową, co ważne, na czystą, zagruntowaną powierzchnię. Pierwsza warstwa hydroizolacyjna powinna mieć 1 mm grubości, a następne aplikuje się prostopadle do poprzedniej. Zanim damy następną warstwę, trzeba dać czas poprzedniej, aby wyschła – pamiętając o tym, że temu procesowi nie sprzyja wilgotność i niska temperatura.

Kiedy można stosować dysperbit?

Podstawowym warunkiem jest odpowiednia temperatura. Podawany przez producentów zakres jest spory, bo wynosi od ok. 5oC do aż 25 oC, przy czym czas wiązania wydłuża się przy niższych temperaturach. Świeża powłoka nie powinna mieć styczności ani z deszczem czy mrozem ani z silnymi promieniami słońca. Jeśli sytuacja wymusza na nas prace przy niskich temperaturach, warto zabezpieczyć nałożony dysperbit przykrywając go folią. Oczywistym jest, że o wiele łatwiejsza będzie izolacja fundamentów w okresie wiosny czy lata i właśnie na ten okres zaleca się wykonywanie prac związanych z hydroizolacją fundamentów.

Warto zwrócić uwagę na dysperbit firmy JURGA dostępny w pojemnikach 5, 10 i 20kg, co ułatwia obliczenie, ile go potrzebujemy i wyważone zakupy. Zużycie będzie zależne od konkretnej aplikacji i skali występujących zagrożeń. Im lepiej nałożona i grubsza warstwa, tym powłoka hydroizolacyjna będzie pewniejsza.