Jaka ilość styropianu do ocieplenia domu?

Dzięki termomodernizacji zyskujemy same korzyści w postaci dużych oszczędności na rachunki za zużycie energii grzewczej. Źle ocieplony lub nieocieplony wcale budynek generuje spore straty, a w jego pomieszczeniach panuje nie sprzyjający zdrowiu mikroklimat. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest ocena stanu elewacji czy istniejącej warstwy ocieplenia, a następnie przeprowadzenie prac termoizolacyjnych. Od lat najczęściej wybieranym materiałem do ocieplenia jest styropian, który swoją popularność zawdzięcza znakomitym parametrom termicznym i niewymagającemu montażowi. Oszacowanie potrzebnej ilości do ocieplenia konkretnego budynku wydaje się być skomplikowane, jednak w rzeczywistości stosuje się kilka prostych zasad, które ułatwiają to zadanie.

Styropian na sklepowych półkach

Styropian do ocieplania budynków jest sprzedawany w formie płyt, które mają określone wymiary. Zwykle mają one standardową wielkość, wynoszącą 1000 mm długości, 500 mm szerokości i przynajmniej 10 mm grubości. Dodatkowo, mogą mieć różny sposób wykończenia boków – w postaci płaskiej lub frezowanej, co wpływa na sposób układania poszczególnych płyt. Takie wymiary wystarczają zwykle do pokrycia 0,5 m2 powierzchni, choć oczywiście wielkość ta może ulec zmianie choćby ze względu na konieczność ścinków. W przypadku jednak styropianu EPS, który tnie się pod konkretne zamówienie i na konkretną grubość, zarówno grubość, jak i długość czy szerokość boków może być różna i nie ma tu mowy o ujednoliceniu. Mimo to, cena za opakowanie tego samego rodzaju styropianu nie zmienia się w zależności od jego wymiarów, gdyż zasadniczo każde takie opakowanie powinno zawierać identyczną objętość materiału termoizolacyjnego, bez względu na jego wymiary.

Styropian – gdzie go kupić i ile zapłacić?

Styropian jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów termoizolacyjnych, dlatego raczej nie ma problemu z jego dostępnością w hurtowniach budowlanych. Ze względu na łatwy dostęp do styropianu, cena zakupu poszczególnych egzemplarzy może się nieznacznie różnić. W zależności od regionu Polski, zwykle jest to różnica kilku złotych na opakowaniu, jednak przy zakupie większej ilości materiału, finalny koszt zakupu może zrobić dużą różnicę. Przeszukując oferty różnych hurtowni budowlanych, gdzie kupić materiały budowlane w Płocku czy Warszawie, warto też brać pod uwagę mniejszych dystrybutorów w niewielkich miejscowościach na obrzeżach miast, które ze względu na swoją lokalizację, zwykle oferują niższe ceny i bezpłatny transport. Innym pomysłem jest porównywanie hurtowni pod kątem wysokości rabatu, jaki mogą zaproponować klientom. Upusty są zazwyczaj przyznawane przy większych zakupach, dlatego warto się od razu zaopatrzyć w inne niezbędne materiały i chemię budowlaną.

Jak obliczyć potrzebną ilość styropianu?

Aby kupić odpowiednią ilość styropianu do ocieplenia konkretnej powierzchni, musimy znać jej dokładne wymiary. Z tego względu, konieczne jest skrupulatne wymierzenie wysokości i długości każdej ściany, koniecznie uwzględniając również otwory okienne i drzwiowe. Wartości, które otrzymamy w ten sposób należy pomnożyć przez siebie, a wynik tego działania pomnożyć następnie przez grubość styropianu. To ważne, aby na tym etapie wiedzieć, jaką grubość materiału wybierzemy. Aby lepiej zobrazować obliczenia, posłużmy się konkretnym przykładem. Jeśli powierzchnia do ocieplenia wynosi 150 m2, a grubość styropianu ma 10 cm, to potrzebna objętość styropianu wynosi 15 m3, co daje nam 50 opakowań materiału i taką ilość należy zatem zakupić w hurtowni budowlanej.