Wilgotność powietrza w domu w oczywisty sposób wpływa na nasze zdrowie. Nie myślimy o tym zbyt często, ale ten aspekt jest bardzo ważny! Wilgotność powietrza wpływa nie tylko na nasz nastrój, ale także na dobry sen, stan oczu, górnych dróg oddechowych i skóry. Ponadto specyficzny stopień nawilżenia powietrza nie pozostaje bez znaczenia dla stanu wyposażenia domu i zdrowia roślin doniczkowych. Jeśli więc zastanawiasz się, jaka jest optymalna wilgotność powietrza w Twoim domu, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.
Jaka wilgotność w domu jest najlepsza?
Wilgotność powietrza to procent cząsteczek wody w objętości powietrza. W zamkniętym pomieszczeniu wilgotność powietrza powinna wynosić 30-65%. Człowiek czuje się najlepiej, gdy wilgotność względna powietrza wynosi 40-60%, a optymalna temperatura w mieszkaniu to 20-22°C (18°C w sypialniach). Na tym poziomie skorzystają również przedmioty osobistego użytku domowego, a także ubrania i książki. Należy jednak pamiętać, że poziom wilgotności powietrza zależy głównie od temperatury w danym pomieszczeniu. Czyli im cieplejsze pomieszczenie, tym wilgotność powinna być bliższa niższej wartości 45-55% i odwrotnie – jeśli w pomieszczeniu jest chłodniej, optymalna wartość może zawierać się w przedziale 60-65%. Z
Jak zmierzyć wilgotność powietrza?
Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić wilgotność powietrza w swoim domu, chętnie Ci wyjaśnimy. Pomiar wilgotności powietrza jest bardzo łatwy. Wystarczy mieć higrometr, czyli cyfrowe urządzenie służące do pomiaru wilgotności powietrza. Higrometry kupimy w każdym sklepie budowlanym lub przez internet. Jego cena waha się od kilku złotych do kilkudziesięciu złotych. Higrometry są zwykle wyposażone w czujniki temperatury, a także mogą określać punkt rosy.
Czym grozi zbyt mała wilgotność powietrza?
Dużym problemem jest zbyt niska wilgotność względna otoczenia. Zwiększa podatność na wchłanianie cząsteczek kurzu, dymu papierosowego, substancji toksycznych, alergenów i wirusów. Suche błony śluzowe gardła i nosa tracą naturalną elastyczność, co pomaga im chronić się przed szkodliwymi cząsteczkami zewnętrznymi. Dlatego objawy takie jak swędzenie gardła, suchy kaszel, zatkany nos, częste bóle głowy, pieczenie, suchość skóry itp. często wskazują na zbyt niską wilgotność w pomieszczeniu, w którym mieszkamy. Dodatkowo suche powietrze sprzyja swobodnemu dryfowaniu pyłków, roztoczy i innych alergenów. W wilgotnym środowisku kropelki wody mogą przyczepiać się do powierzchni alergenu i z większym prawdopodobieństwem wylądują na powierzchni mebli, ścian lub podłóg. Dlatego osoby z alergią wziewną powinny unikać chodzenia, szczególnie w suche, wietrzne dni.
Jaki wpływ ma wilgotność w domu 75%?
Nadmierna wilgotność (powyżej 60%) może powodować problemy z oddychaniem i ograniczone możliwości fizyczne. W warunkach zwiększonej wilgotności trudniej jest nam wstrzymać oddech i znosimy znacznie mniej wysiłku. Jej wysoki poziom sprzyja również rozwojowi reumatyzmu oraz rozwojowi pleśni i grzybów na ścianach. Obecność tych ostatnich może prowadzić do zapalenia zatok lub choroby skóry, a nawet ciężkiej choroby nerek.
Jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu?
Elektryczne osuszacze powietrza to urządzenia, które mechanicznie usuwają wilgoć z powietrza. Osuszacze występują w dwóch wersjach – osuszaczy adsorpcyjnych i osuszaczy kondensacyjnych. To bardzo skuteczny sposób na utrzymanie wilgoci w domu. Suszarka kondensacyjna to urządzenie, które działa jak klimatyzator. Wentylator zainstalowany w obudowie osuszacza zasysa ciepłe i wilgotne powietrze z otoczenia, omija je wokół rdzenia chłodnicy, gdzie woda kondensuje i jest gromadzona w odpowiednim zbiorniku oraz wydmuchuje suche powietrze na zewnątrz.