Jaki jest rzeczywisty koszt budowy domu parterowego?

budowa domu parterowego - koszty

Posiadanie własnej nieruchomości w postaci domu jednorodzinnego, oprócz spełnienia marzeń, oznacza także wielkie wydatki i zaangażowanie w budowę. Rzeczywiste koszty budowy domu jednorodzinnego oraz jego wykończenia różnią się w zależności od powierzchni, wykorzystanych materiałów, ilości kondygnacji i rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń. Biorąc pod uwagę funkcjonalność, wygląd, a także koszty, coraz więcej osób decyduje się na budowę domu parterowego.

Funkcjonalność domu parterowego

Jednym z najważniejszych argumentów decydujących o wyborze projektu domu parterowego jest jego funkcjonalność. Jedna kondygnacja, na której znajdują się wszystkie pomieszczenia to ogromna wygoda i praktyczność na całe życie. Przede wszystkim sprzątanie i dbanie o codzienną czystość w całym domu jest znacznie łatwiejsze, gdy wymagają tego pokoje na jednym i tym samym poziomie. Odkurzenie domu piętrowego wraz ze schodami stanowi pewnego rodzaju wyzwanie i może naprawdę uprzykrzać codzienne funkcjonowanie. Ponadto, budując dom parterowy większość osób planuje zamieszkać w nim na całe życie. Oznacza to, że w przypadku nabycia pewnych schorzeń i problemów zdrowotnych, wynikających ze starszego wieku, dom parterowy bez schodów będzie doskonałym miejscem do życia. Biorąc pod uwagę jeszcze inne sytuacje życiowe, takie jak posiadanie małoletnich dzieci, również domy parterowe zyskują przewagę. Kontrolowanie zabawy, drzemki lub innych czynności wykonywanych przez dzieci w domu parterowym jest znacznie łatwiejsze. Ostatnim i również bardzo istotnym argumentem są koszty budowy domu parterowego, które nie uwzględniają schodów czy dużej ilości stropu.

Projekt domu

Njaważniejsza przed rozpoczęciem budowy jest działka budowlana. Przy zakupie warto brać pod uwagę układ terenu, szerokość i długość działki oraz obecność przyłączy mediów. Wszystkie te kryteria będą miały później wpływ na wysokość kosztów budowy domu. Posiadając właściwą działkę i znając jej dokładne wymiary, przychodzi czas na poszukiwanie odpowiedniego projektu. Koszty zakupu projektu domu mogą się wachać od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. W pierwszej kolejności najrozsądniej jest przejrzeć jak najwięcej dostępnych i gotowych projektów. Pozwoli to dokładniej określić swoje potrzeby i lepiej zobrazować wizje na własny dom. W przypadku, gdy żaden gotowy projekt nie spełni wszystkich oczekiwań, dobrych rozwiązaniem jest wykonanie projektu indywidualnego. Koszty projektów indywidualnych sięgają nawet kilkunastu tysięcy, jeśli są bardzo skomplikowane i wymagają dużej pracy architekta. Do kosztów zakupu projektu gotowego, należy także doliczyć jego adaptację, która jest niezbędnym etapem przystosowania wybranego projektu do działki budowlanej. Oprócz projektu domu potrzebne są także dokumenty takie jak warunki zabudowy, mapka do celów projektowych oraz warunki przyłączy mediów. Wszystkie te dokumenty razem kosztują około kilka tysięcy złotych.

Na co zwrócić uwagę w projekcie:

 • Powierzchnia użytkowa
 • Ilość sypialni
 • Ilość łazienek
 • Powierzchnia garażu
 • Powierzchnia kuchni
 • Obecność lub brak spiżarni/garderoby/pralni
 • Forma dachu (dwuspadowy/czterospadowy)
 • Powierzchnia stolarki zewnętrznej (okna w pokojach, okna tarasowe)
 • Usytuowanie domu na działce i minimalne wymiary działki
 • Podział domu na część dzienną oraz sypialnie
 • Poddasze (użytkowe/nieużytkowe)

Prace ziemne do stanu zero

Po otrzymaniu pozwolenia na budowę, przychodzi czas na rozpoczęcie prac ziemnych. W zależności od gruntu działki, koszty tych robót będą bardzo rozbieżne. W przypadku terenów niezbyt twardych, całe fundamenty muszą być solidniejsze i co za tym idzie także droższe. Całe koszty wykonania ław fundamentowych lub płyty fundamentowej wraz z materiałem i robocizną, wynoszą od 350 zł do 400 zł za metr sześcienny. Duże znaczenie dla obniżenia tych kosztów ma poświęcona uwaga na wyszukanie materiałów, na których można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy, a także wybór ekipy budowlanej, których oferty również bywają bardzo rozbieżne. Jednak najważniejszym kryterium poza ceną, powinna być także jakość materiałów i usług ekipy, dlatego nie zawsze najtańsze rozwiązania będą tymi najkorzystniejszymi.

Prace do stanu surowego otwartego

Na koszt budowy domu parterowego w kolejnym etapie składają się bloczki do budowy ścian nośnych oraz ścian działowych, strop, pokrycie dachu i więźby dachowe, a także komin. Materiału na budowę warto szukać wcześniej, dzięki czemu średnia cena zakupu bloczków do budowy ścian, może wynieść około 50 zł za metr kwadratowy. Ściany nośne należy liczyć razu 1,5 powierzchni całego budynku. Dzięki tym obliczeniom, możliwe jest bardzo przybliżone oszacowanie kosztów całego potrzebnego materiału. W przypadku wynajęcia ekipy budowlanej do stawiania ścian, należy dokładnie sprawdzić różne oferty, lecz średnia cena za metr kwadratowy ściany wynosi około 40-50 zł. Koszty budowy samego komina oscylują pomiędzy 5 – 7 tysięcy złotych, licząc materiał oraz robociznę ekipy budowlanej.

Poddasze i dach

Koszt budowy domu parterowego można uznać jako mniejszy, między innymi ze względu na brak piętra. Jednak należy pamiętać o wykonaniu stropu, którego koszty mogą być rozbieżne, w zależności od użyteczności poddasza. Jeśli poddasze nie ma być użytkowe, strop można wykonać z drewna, dzięki czemu jego koszty będą mniejsze. Należy liczyć około 250 zł za metr kwadratowy stropu drewnianego, zarówno za materiał, jak i robociznę. Natomiast koszty stropu do poddasza z przeznaczeniem użytkowym należałoby podwoić. Największym kosztem budowy domu parterowego jest z pewnością dach. Ze względu na większą powierzchnię dachu w stosunku do domów piętrowych, należy liczyć się z większymi kosztami tego etapu budowy podczas porównywania. Najtańszym rozwiązaniem jest dach dwuspadowy, jednak najczęściej spotykanym jest dach kopertowy lub czterospadowy. Wycena materiału powinna zawierać około 80 zł za metr kwadratowy więźby dachowej wraz z robocizną, koszty poszycia dachowego, które sa najbardziej rozbieżne w zależności od wyboru membrany lub desek oraz koszty zakupu i położenia dachówki, łącznie wynoszących średnio 120 zł za metr kwadratowy dachu. W przypadku bardzo skrupulatnego poszukiwania tańszych materiałów oraz ekipy budowlanej, koszty dachu mogą się nieco obniżyć, jednak podane wartości są uśrednione. Wykańczając dach należy także pamiętać o rynnach, które łącznie mogą kosztować około 3 tysiące złotych.

Prace do stanu surowego zamkniętego

Njawiększe koszty budowy domu parterowego do stanu surowego zamkniętego pochłania stolarka zewnętrzna, czyli drzwi wejściowe, brama garażowa oraz okna. Oszacowanie tych kosztów jest bardzo trudne, ponieważ ceny zależą od ogólnej powierzchni okien oraz wybranego materiału i stylu stolarki. Ceny te mogą więc wachać się pomiędzy kilkoma tysiącami, osiągając poziom nawet kilkudziesięciu tysięcy.

Mając zbudowany dom w stanie surowym zamkniętym, należy rozpocząć etap wykańczania, który również pochłania spore kwoty pieniędzy. Analizowanie kosztów wykończenia, należy rozpocząć od ilości pomieszczeń oraz ich powierzchni, a także jakości i typu użytych materiałów oraz elementów aranżacyjnych. Licząć jednak całe koszty budowy domu parterowego, można śmiało stwierdzić, że są one około 15 % niższe od domów piętrowych.