Jak pielęgnować róże żeby ładnie kwitły?

jak pielęgnować róże żeby łądnie kwitły

Róże to królowe ogrodu, które zachwycają zjawiskowymi kwiatami. Każdy miłośnik roślin pragnie je mieć w swoim ogrodzie. Do tej pory wyhodowano tysiące odmian róż urzekających rozmaitymi barwami, kształtami i zapachem kwiatów. Podstawowe pytanie brzmi, jak pielęgnować róże żeby ładnie kwitły?

Urokliwe róże w ogrodzie – zadbaj o bujne kwiaty

Róże mogą różnić się między sobą charakterem wzrostu. Z tego względu łatwo jest stworzyć różaną przestrzeń w ogrodzie, która będzie mocno zróżnicowana i daleka od monotonii. Róże ogólnie podzielić można na pięć grup: wielokwiatowe, wielkokwiatowe, czepne (pnące), parkowe oraz okrywowe. Zdecydować się możemy na róże krzaczaste lub drzewkowe (pienne). Jak pielęgnować róże żeby ładnie kwitły? Każda z wymienionych wyżej grup wymaga od ogrodnika odpowiedniego podejścia. Przede wszystkim trzeba zadbać o:

  • właściwe stanowisko,
  • sadzenie róż o odpowiedniej porze roku,
  • odpowiednie nawożenie,
  • usuwanie przekwitłych, suchych kwiatów,
  • właściwe podlewanie,
  • umiejętne cięcie pędów,
  • zabezpieczenie róż przed zimą.

Dla róż wybierajmy słoneczne, przewiewne oraz niezbyt wietrzne stanowisko. Podłoże powinno być żyzne i nie za suche, o pH  wynoszącym około 6,5. Róże zakupione w pojemnikach sadzić można przez cały okres wegetacyjny, czyli od wiosny do jesieni. Róże z gołym korzeniem najlepiej jest natomiast sadzić w gruncie jesienią przed wystąpieniem pierwszych przymrozków lub wczesną wiosną.

Właściwa pielęgnacja róż – podstawa pięknego kwitnienia

Jak pielęgnować róże żeby ładnie kwitły? Koniecznym zabiegiem jest usuwanie suchych i przekwitłych kwiatostanów. Czynność ta pobudza rośliny do ponownego kwitnienia. Ważny jest także sposób podlewania. Róże lepiej jest podlewać rzadziej, ale obficiej. Potrzebne również będzie odpowiednie nawożenie. Najlepiej dwa razy w roku – wiosną i latem do połowy lipca. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalistyczne nawozy przeznaczone tylko i wyłącznie dla róż. Zadbajmy o to, by gleba przy różach była dobrze spulchniona. Korzenie tych roślin potrzebują powietrza do prawidłowego rozwoju.

Jak pielęgnować róże żeby ładnie kwitły?

Obowiązkowym zabiegiem jest odpowiednie cięcie róż. Wykonujmy je na wiosnę, przed wytworzeniem przez roślinę nowych pędów. Przycinamy wszystkie typy róż. Róże wielkokwiatowe i wielokwiatowe corocznie. Róże okrywowe nie wymagają cięcia w każdym roku. Po mroźnej zimie wystarczy jedynie usunąć przemarznięte pędy. Co kilka lat natomiast warto wykonać cięcie odmładzające lub po prostu skosić róże okrywowe na wysokość 5-10 cm. Pędy róż pnących przycinamy dopiero w drugim lub trzecim roku po posadzeniu. Skracamy pędy ubiegłoroczne pozostawiając młode i silne przyrosty, które będą najpiękniej kwitły.

Wszystkie róże trzeba oczywiście odpowiednio przygotować na okres zimowy. Przed nadejściem mrozów, ale już po pierwszych przymrozkach wokół nasady usypmy kopczyki ziemi. W grudniu lub końcem listopada okryjmy nadziemne części włókniną. Róże okrywowe można osłonić korą.