Co można położyć zamiast kostki brukowej?

Kostka brukowa to świetny sposób na dekoracyjne ułożenie podjazdu do domu. Nie jest to jednak sposób jedyny – istnieje masa ciekawych alternatyw, które warto rozważyć. Dziś przedstawimy kilka z nich.

Dlaczego kostka brukowa stała się tak popularna?

Kostka brukowa stała się bardzo popularna nie bez powodu – oprócz waloróœ użytkowych niesie bowiem ze sobą niezaprzeczalne walory dekoracyjne. Dostępna jest w wielu kolorach, czy też nawet wzorach. Ponadto jest gwarancją bardzo wysokiej stabilności podłoża. Jest to niezwykle ważna wiadomość, jeśli ma nią zostać wyłożony podjazd samochodowy – wybór niskiej jakości materiału sprawi bowiem, że bardzo szybko pojawią się pierwsze oznaki jego niestabilności. Czy jednak oznacza to, że kostka brukowa jest bezkurencyjna? Absolutnie nie – poniżej przedstawiamy kilka propozycji optymalnych jej zamienników.

Najlepsze alternatywy dla kostki brukowej

Istnieje kilka metod skutecznego zastąpienia kostki brukowej. Niezależnie od tego, na jaką z nich ostatecznie się zdecydujemy – warto upewnić się, że zastosowane materiały są naprawdę wysokiej jakości. Tylko w ten sposób będziemy bowiem pewni, że nasz nowy podjazd zaspokoi nasze oczekiwania. Polecane alternatywy dla kostki brukowej to na przykład:

  • panele PVC – to propozycja dla osób, którym nie straszna stosunkowo wysoka cena, jednak oczekują w zamian najwyższej jakości. Panele PVC cechują się bardzo dużą odpornością, a także prostota ich instalacji – wyłożyć je na podjazd spokojnie dadzą radę sami domownicy. Posiadają one perforowaną powierzchnię o bardzo ciekawych kształtach, co dodatkowo nadaje im walorów dekoracyjnych. Dla jeszcze lepszych efektów w kratkach paneli PVC można zaś np. zasadzić trawę.
  • płyty ażurowe – rozwiązanie te spodoba się między innymi osobom, które z powodów np. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie mogą wyłożyć na podjazd, czy też wokół domu kostki brukowej. Pozwalają one na stworzenie powierzchni biologicznie czynnej, co w niektórych przypadkach jest wymagane od właściciela posesji. Ich niewątpliwym atutem jest przystępna cena, a także szereg różnych rozmiarów.
  • kruszywo – bardzo częstą alternatywą dla kostki brukowej są podjazdy wykonane z kruszywa. Taki podjazd wykonany z drobnego kamienia jest nie tylko tani i bardzo łatwy do wykonania, ale i niezwykle estetyczny.  Jego dodatkowym plusem jest fakt, że przepuszcza on wilgoć – nie trzeba więc martwić się o potencjalne zaleganie wody opadowej. Trzeba jednak pamiętać, że podjazdy z kamienia mają tendencję do zarastania chwastami.

Co wybrać zamiast kostki brukowej?

Decyzja zależy zasadniczo tylko od nas. Pamiętać jednak należy, że czasami do gry wchodzą także lokalne przepisy – jak np. wspomniany wyżej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Konieczność pozostawienia określonej ilości powierzchni biologicznie czynnej znacząco wpłynie na dostępne dla nas możliwości. Warto więc zapoznać się z ewentualnymi ograniczeniami jeszcze przed rozpoczęciem konstrukcji, aby uniknąć przykrych konsekwencji popełnionego błędu.