Twardość i czystość wody może być różna w zależności od tego, gdzie mieszkamy. Z pozoru nie mamy na to wpływu, ale jeśli dobrze się zastanowimy to szybko okaże się, że wiele w tej kwestii możemy zdziałać. Świetnym rozwiązaniem są filtry do wody, które pozwalają uzyskać czystą, smaczną i zdatną do pica wodę, przy jednoczesnej redukcji zużycia plastiku i oszczędności pieniędzy. Zamiast kupować kolejne zgrzewki wody butelkowanej lepiej zapewnić sobie własne źródło wody pitnej, lecącej prosto z kranu. Filtry wody usuwają z niej zanieczyszczenia, a my uzyskujemy wodę o lepszej jakości do dalszego użytkowania.
Filtry do wody. Czy warto w nie inwestować?
Montowanie filtrów do wody poprawia jakość wody pitnej, chroni nasze zdrowie, redukuje koszty przeznaczone na zakup wody butelkowanej, a także sprzyja ochronie środowiska. Filtry wody poprawiają jej smak i zapach. Zwiększają również nasze bezpieczeństwo, bowiem filtrowana woda może być spożywana od razu, bez wcześniejszego przegotowania. Filtrowanie wody w domu usuwa wszelkie zanieczyszczenia, takie jak chlor, pestycydy, ołów, czy metale ciężkie, które mogą wpływać na smak, zapach i jakość wody pitnej. Bakterie i wirusy także giną w procesie filtrowania. Uzdatnianie wody pomaga także w oszczędzaniu pieniędzy i w ochronie środowiska. Kupno wody butelkowanej spada do minimum. W ten sposób wydajemy mniej pieniędzy, a także pomagamy w zmniejszeniu ilości odpadów plastikowych.
Jaki filtr do wody wybrać?
Wybór odpowiedniego filtra do wody zależy od indywidualnych potrzeb i naszych wymagań. Przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników oraz skonsultować się z ekspertami. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj zanieczyszczeń, z jakim musimy się mierzyć. Na tej podstawie możemy wybrać odpowiedni filtr podzlewozmywakowy i określić potrzebną wydajność. Można wymienić trzy najczęściej wybierane technologie uzdatniające wodę pitną. Pierwsza to technologia węglowa. Jest stosowana najczęściej i opiera się na filtracji za pomocą specjalnie skonstruowanego węgla aktywnego, który ma właściwości absorpcyjne. Filtr może być montowany na kranach, a także w dzbankach do wody. Zdecydowanie poprawia smak wody i oczyszcza ją z chlory, fenolu oraz innych szkodliwych substancji. Drugi sposób to sedymentacja, która polega na mechanicznym usuwaniu zanieczyszczeń. Działa w oparciu o grawitację. Woda przepływa przez specjalne filtry, wyłapujące zanieczyszczenia. Trzeci sposób na uzyskanie czystej wody to odwrócona osmoza. Wybierając rodzaj filtra do swojego domu warto wziąć pod uwagę jego wydajność, która może być kluczowym czynnikiem dla osób potrzebujących dużych ilości wody. Warto wybrać filtr o odpowiedniej wydajności, aby zaspokoić indywidualne potrzeby.
Jak działa odwrócona osmoza?
Za skuteczny filtr do wody uważana jest odwrócona osmoza, czyli proces technologiczny, w którym woda jest przepuszczana przez specjalną membranę o bardzo drobnych otworach. Otwory te pozwalają na przepuszczanie cząsteczek wody, a zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia. W wyniku tego procesu woda zostaje oczyszczona i pozbawiona substancji, takich jak sole mineralne, metale ciężkie, zanieczyszczenia chemiczne, bakterie, wirusy i inne substancje organiczne. Membrana składa się z wielu warstw polimerowych. Woda, która przez nią przepływa, jest rozdzielana na dwa strumienie. Jeden z nich to woda oczyszczona, drugi to strumień odpadowy zawierający zanieczyszczenia, które zostały odrzucone przez membranę. Strumień odpadowy jest usuwany, a woda oczyszczona jest przechowywana w zbiorniku na czystą wodę.