Pytanie trapiące każdego ogrodnika: czy nasiona trawy mogą przemarznąć?

nasiona trawy

Chyba nie przemyśleliśmy tytułu naszego artykułu. Pytanie o to, czy nasiona trawy mogą przemarznąć, trapi bowiem nie tylko ogrodników, ale wszystkie osoby, które posiadają przed domem choćby trawnik. Każdy z nas chciałby, aby jego własna, zielona przestrzeń pięknie się prezentowała. Trawnik na którym posiana zbyt wcześnie trawa nie wyrośnie na wiosnę, z pewnością nie dodaje uroku otoczeniu naszego domu. Dlatego istotna jest świadomość tego, jak wysiać trawę tak, aby nie zaszkodził jej przymrozek.

Co zrobić, aby nasiona trawy nie przemarzły? Przygotuj ziemię!

Do wysiewu trawy należy odpowiednio przygotować grunt, aby wysiew ten był możliwie najbardziej efektywny. Najważniejsze zalecenia co do przygotowania gruntu pod wysiew trawy są następujące:

  • Przed zasianiem trawy oczyść podłoże ze wszystkich zbędnych elementów. Na kawałku ziemi, przeznaczonym pod trawnik, nie może być: korzeni, kamieni, chwastów czy patyków.
  • Sprawdź, jaki odczyn pH ma gleba na kawałku ziemi, przeznaczonym pod trawnik.
  • Następnie dobierz gatunek trawy, odpowiedni do odczynu gleby, lub zmień ten odczyn za pomocą dostępnych w handlu specjalistycznych preparatów. Podobnie jak wiele innych roślin, trawa nie będzie dobrze rosła na glebie, której odczyn pH nie jest dopasowany do jej potrzeb.

Odpowiednia pora wysiewu zabezpieczy nasiona trawy przed przemarznięciem

Wysianie trawy w odpowiednim terminie to najlepszy sposób na ochronienie jej nasion przed przemarznięciem. Jaka jest najlepsza pora na wysiew trawy? Eksperci są zgodni: to późne lato i wczesna jesień, a więc okres od początku sierpnia do końca października.

Gleba charakteryzuje się wtedy stosunkowo wysoką wilgotnością, co jest bardzo korzystne dla wzrastającej trawy. Oprócz tego w tym przedziale czasowym na zewnątrz panują stosunkowo wysokie temperatury a ryzyko przymrozków (a tym samym przemarznięcia nasion trawy) jest minimalne.

A może lepiej zasadzić trawę na wiosnę?

Niektórzy ogrodnicy zalecają wysiew trawy wczesną wiosną – a więc nawet w końcu kwietnia. Wskazują oni, że odpowiada to naturalnemu cyklowi wegetacji roślin w naszej strefie klimatycznej. Niestety, koniec kwietnia to okres, kiedy wciąż mogą pojawić się przymrozki –  a przemrożone nasiona trawy nie będą rosły tak dobrze, jak nasiona nieprzemrożone.

Nie, nasiona trawy nie mogą przemarznąć – inaczej mogą nawet obumrzeć przed wykiełkowaniem

Młoda trawa jest bardzo wrażliwa na przymrozki. Mróz może nawet zabić nasiona bądź młode źdźbła trawy i zniszczyć nasz trawnik, zanim zdąży on na dobre wyrosnąć. Planując wysiew trawy należy więc bezwzględnie sprawdzić prognozę pogody co najmniej na kilka tygodni w przód i upewnić się, że w tym okresie temperatura nigdy nie spadnie poniżej 0°C.

To jednak nie jedyny czynnik, na który należy zwrócić uwagę. Niebezpieczne dla młodej trawy są również silne opady atmosferyczne, które mogą wypłukać jej nasiona z gleby.

Co zrobić, jeśli z jakiejkolwiek przyczyny jedyną możliwość zasadzenia trawnika mamy w okresie występowania przymrozków? Na szczęście, obecnie dostępne są specjalne maty z agrowłókniny, którymi możemy zabezpieczyć trawę przed przemarznięciem i innymi niesprzyjającymi jej warunkami atmosferycznymi. Pewnym rozwiązaniem są również gotowe trawniki z rolki, które po prostu możemy rozwinąć na podłożu. Tak, to te same trawniki, które możesz widzieć na stadionie futbolowym!

Piękny trawnik jest w zasięgu każdego z nas

O ile będziesz przestrzegał podanych przez nas w niniejszym artykule zaleceń, powinieneś bez większego wysiłku cieszyć się bujnym, soczyście zielonym trawnikiem. Wbrew pozorom trawa jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie – wymaga jedynie odrobiny troski w okresie kiełkowania i ukorzeniania się. A za tę odrobinę troski będzie odwdzięczać się nam przez długi czas!