Stan surowy a deweloperski – Jakie są różnice?

czym się różni stan surowy od stanu deweloperskiego?

Decyzja o zakupie nieruchomości jest jedna z najważniejszych w życiu większości z nas. Musi być zatem przemyślana pod każdym względem. Dom, mieszkanie, położenie w centrum miasta czy na terenach wiejskich- wszystko to zależy od naszych upodobań, preferencji oraz możliwości finansowych. Niezmiernie ważny jest również czas, jakim dysponujemy- z tego względu możemy zadecydować się na zakup nieruchomości w stanie deweloperskim lub w stanie surowym. Czym różnią się te rodzaje wykończenia?

Stan surowy zamknięty

Charakteryzuje się całkowitym brakiem wykończenia wewnątrz. W zależności od tego, czy stan surowy jest otwarty czy zamknięty otrzymujemy budynek z gołymi ścianami- z widocznymi cegłami oraz nieocieplonym dachem. W domu znajdziemy jedynie wymurowane ściany działowe., niejednokrotnie brak jest schodów. W stanie surowym zamkniętym otrzymujemy ponadto osadzone okna i drzwi zewnętrzne. Pozostałe prace musimy wykonać samodzielnie.

Czym wyróżnia się stan deweloperski?

To pojęcie dosyć pojemne, ponieważ stan deweloperski jest różnie interpretowany- w praktyce dokładny zakres wykonanych prac określany jest przez dewelopera. Najczęściej spodziewać możemy się konstrukcji wykonanej zgodnie z projektem budowlanym, z rozprowadzonymi instalacjami, jednakże bez aranżacji wnętrza. Nieruchomość w stanie deweloperskim przygotowana jest do prowadzenia dalszych prac wykończeniowych.

Do Twoich zadań będzie również należało zadbanie o :

  • wykończenie ścian, które pokryte są jedynie tynkiem maszynowym- by przystąpić do malowania lub tapetowanie powierzchni należy ściany wygipsować i przeszlifować;
  • osadzenie parapetów,
  • biały montaż oraz  wyłożenie łazienki płytkami;
  • wykończenie instalacji elektrycznych (można spotkać się z nieruchomościami, które posiadają gniazdka i włączniki, najczęściej jednak w stanie deweloperskim otrzymujemy jedynie rozprowadzona instalacje bez zakończeń);
  • ogrzewanie- najczęściej otrzymujemy jedynie rozprowadzoną instalację- bez grzejników oraz źródła ogrzewania- dzięki czemu samodzielnie możemy zadecydować o tym, czym będziemy ogrzewali naszą nieruchomość.

Stan surowy a deweloperski

Stan surowy nie uprawnia do wykonania odbioru. Dopiero doprowadzony do stanu deweloperskiego może zostać odebrany- dlatego kupując dom w stanie deweloperskim otrzymujemy lub natychmiast możemy wystąpić o formalne potwierdzenie odbioru.

Decydując się na zakup nieruchomości w stanie surowym otrzymujemy dom w zdecydowanie niższej cenie. Musimy jednak liczyć się z tym, że na czas zdecydowanie dłuższych niż w przypadku nieruchomości w stanie deweloperskim dalszych prac budowlanych i wykończeniowych, nie będziemy mogli korzystać z nieruchomości, dodatkowo- do ceny stanu surowego będziemy musieli doliczyć koszty związane z wynajmem ekipy budowlanej, zakupem materiałów budowlanych i wykończeniowych.

Niemniej jednak, decydując się na stan surowy musimy liczyć się z samodzielnym rozprowadzeniem instalacji pod wszystkie media. Jest to niewątpliwa zaleta- dzięki temu możemy dopasować rozmieszczenie, jak i rodzaje instalacji według indywidualnego projektu. Dodatkowo samodzielnie możemy zdecydować o wykończeniu zewnętrznym domu- kolorze elewacji, drzwi i framug okiennych.

Jeżeli natomiast dysponujemy na starcie większym budżetem lub wysoką zdolnością kredytową, chcemy się szybciej przeprowadzić do nowego loku- powinniśmy zdecydować się na zakup nieruchomości w stanie deweloperskim, gdzie czekać nas będą jedynie prace wykończeniowe.