Do kiedy można siać trawę?

do kiedy można siać trawę

Do kiedy można siać trawę? Pytanie to rokrocznie zadaje sobie wielu właścicieli działek, ogrodów czy wreszcie posesji na których usytuowany jest ich dom. Zadbany trawnik to jedna z głównych wizytówek każdej posiadłości. Niemniej, aby mógł on cieszyć oczy nie wystarczy go tylko prawidłowo pielęgnować.

Na jego finalnie atrakcyjny wygląd składa się szeroka gama czynników, takich jak odpowiednie przygotowanie podłoża oraz właściwe wykonanie dalszych etapów zakładania trawnika. Jednym z nich jest ścisłe przestrzeganie terminów siewu nasion trawy. Warto więc wiedzieć do kiedy można ją siać i jakie konsekwencje wiążą się z sianiem trawy już po przekroczeniu odpowiedniego dla tej czynności momentu.

Siew trawy. O czym należy pamiętać?

Trawa jak każda inna roślina musi mieć odpowiednie warunki do wzrostu. Pamiętać wiec należy o kilku podstawowych czynnikach jej uprawy. Grunt pod jej siew musi być odpowiednio przygotowany, oczyszczony z innych roślin, spulchniony, a nawet w razie konieczności nawożony. Temperatura minimalna do siewu trawy powinna oscylować w okolicach 6-8 °C. Wykluczone jest więc sianie trawy w miesiącach od listopada do lutego włącznie.

Niezmiernie istotnym jest, aby wiedzieć, że trawę można siać przez cały sezon wegetacyjny trwający w Polsce od wiosny do późnej jesieni. Niemniej, niektóre z jego poszczególnych miesięcy nie sprzyjają temu procesowi. Dlatego też sezon ten w kontekście siewu trawy dzieli się na dwa okresy:

  • Okres wiosenny
  • Okres letnio-jesienny

Najlepszy okres siewu trawy w sezonie wiosennym

Najbardziej odpowiednim momentem wysiewu trawy w tym przedziale czasowym jest okres wczesnej wiosny trwający od połowy kwietnia do końca maja. Główną zaletą siewu w tym okresie jest optymalna wilgotność podłoża, stale nawadnianego obfitymi w tym czasie deszczami. Pod koniec maja następuje wzrost temperatury i w zasadzie jest to już ostatni dzwonek na siew trawy w tym okresie sezonu wegetacyjnego w Polsce.

Siew trawy w okresie od czerwca do sierpnia

Okres ten nie jest już odpowiednim momentem do siewu trawy, choć w zasadzie nie wyklucza on tej czynności. Należy jednak pamiętać, że posiana latem trawa wymagać będzie szczególnej pielęgnacji. Chodzi tu przede wszystkim o regularne nawadnianie przynajmniej raz dziennie, a w czasie silnych upałów nawet dwa razy, rano i wieczorem. Niemniej, wysokie temperatury powietrza i bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych działają niekorzystnie na wzrost trawy. Warto więc przeczekać ten spóźniony okres siewu i poczekać na nieco chłodniejsze dni.

Najlepszy okres siewu trawy w sezonie letnio-jesiennym

Drugi najlepszy momentem na siew trawy w sezonie wegetacyjnym w Polsce przypada na okres od drugiej połowy sierpnia (o ile nie ma już upałów) do końca września. W tym czasie panują już umiarkowane temperatury, zbliżone do tych z okresu wiosennego, a zasiana trawa ma wciąż dużo czasu, aby wzrosnąć i odpowiednio się zakorzenić zanim nadejdą pierwsze przymrozki. Dlatego też wielu ogrodników jest zdania, że to najlepszy okres na jej siew, który kończy się wraz z nastaniem października.

Siew trawy w październiku

Siew trawy w październiku jest także możliwy, choć należy zaznaczyć, że jest on już niewskazany. Zbyt niska panująca wówczas temperatura otoczenia może zahamować wzrost tej rośliny, a nawet całkowicie go zakończyć. Należy też mieć na uwadze, że nawet gdyby sprzyjająca pogoda pozwoliła na wzrost trawy w tym miesiącu, może ona nie zdołać się rozkrzewić przed nadchodzącą zimą, co w konsekwencji może doprowadzić do jej zniszczenia. Warto więc odpuścić ten okres i poczekać do wiosny przyszłego roku.

 Podsumowanie

Dobór odpowiedniego terminu w kontekście siania trawy jest bardzo istotny. Wpływa on znacząco na jej wzrost i wygląd. Jednak warto wiedzieć, że jest on tylko jednym z wielu czynników, składających się na finalne uzyskanie pięknego i zadbanego trawnika. Należy pamiętać także o innych ważnych kwestiach, takich jak:

  • Odpowiedni dobór nasion
  • Przygotowanie podłoża
  • Prawidłowa technika siewu
  • Pielęgnacja wzrastającej trawy

Prawidłowe zastosowanie wszystkich tych czynników z pewnością sprawi, że posiana trawa finalnie zamieni się w piękny, przydomowy trawnik, który pozytywnie odmieni oblicze niejednej, działki, placu czy też ogrodu.