Stan deweloperski – dom albo mieszkanie – co trzeba o nim wiedzieć?

Stan deweloperski – praktycznie każda osoba kupująca mieszkanie albo dom z rynku pierwotnego natknęła się na takie określenie. To obecnie wybór praktycznie 90 procent Polaków, którzy skuszeni dość niską ceną, często ciągle nie mają pojęcia, co dokładnie skrywa się pod owym pojęciem. Spieszymy zatem z wyjaśnieniem.

Dlaczego domy i mieszkania w stanie deweloperskim cieszą się tak dużym powodzeniem?

Chociaż tendencja ta ulega powoli zmianie, stan deweloperski jest wyborem zdecydowanej większości rodaków, którzy kupują dom albo mieszkanie (co bardzo ciekawe, tego rodzaju rozwiązanie w USA i Europie Zachodniej jest praktycznie nieznane – standard to zwykle lokal wykończony pod klucz. Co tak zachęca osoby, które wybierają lokal w tak zwanym stanie deweloperskim? Z pewnością cena – różnica pomiędzy stanem pod klucz a stanem deweloperskim może wynieść nawet i 40 tysięcy złotych. Nierzadko przyczyną jest również brak zaufania do przedsiębiorstw deweloperskich albo chęć wykończenia w kreatywny sposób mieszkania, bez zachowania podobieństw do standardów mieszkaniowych, które są po prostu nudne.

Aby pomóc osobom zamierzającym kupić dom albo mieszkanie, stworzyliśmy ten artykuł, w którym zostaną wytłumaczone najbardziej istotne szczegóły mające związek właśnie ze stanem deweloperskim. Krok po kroku wyjaśnimy również etapy mające związek z wykańczaniem własnych czterech kątów.

Co oznacza stan deweloperski mieszkania?

Osoby szukające bardzo konkretnej definicji co do stanu deweloperskiego, mogą być trochę zdezorientowane, ponieważ taka najzwyczajniej w świecie nie istnieje. Wybrane części wykończenia mieszkania albo domu w tak zwanym stanie deweloperskim zależne są głównie od konkretnego zapisu w umowie sprzedaży, którą trzeba podpisać z deweloperem.

Zwykle jednakże pod takim pojęciem skrywa się surowy stan mieszkania albo domu, który od razu pozwala nam przystąpić do prac o charakterze wykończeniowym. Co to oznacza? Stan deweloperski jest zakończeniem wszelakich prac mających związek z doprowadzaniem przyłączy, ocieplaniem nieruchomości, przygotowaniem podłóg i ścian – w wypadku zakupienia domu – zagospodarowaniem terenu wokół budynku i elewacją.

Zakres ten może się jednakże znacząco różnić z uwagi na różne oferty deweloperów. Niektórzy inwestorzy są w stanie zaoferowac tak zwany stan deweloperski podwyższony (coś między domem niewykończonym a wykończonym) albo też pakiety wykończeniowe w wersji rozszerzonej. Z wieloma możliwie jest również podjęcie negocjacji indywidualnych warunków (na przykład zamontowania rolet albo drzwi antywłamaniowych). Najważniejsze w tym wszystkim, aby pamiętać, iż podczas podpisywania umowy nie można zadowolić się tylko określeniem ,,stan deweloperski” – powinno się poddać dokładnej analizie wszelakie załączniki, poszukując w nich szczegółowych informacji.

Stan deweloperski domu albo mieszkania – co będzie obejmować?

Stan deweloperski mieszkania na ogół obejmuje:

  • ściany przygotowane na poczet malowania albo pokryte tylko jedną warstwą farby,
  • tynki na zewnątrz i w środku,
  • parapety i okna (zewnętrzne i wewnętrzne),
  • drzwi do mieszkania,
  • grzejniki,
  • instalację: elektryczną, grzewczą i wodno-kanalizacyjną,
  • wylewkę na podłodze.

Z uwagi na ustalenia, które zostaną zawarte w umowie, stan deweloperski domu będzie obejmował dodatkowo chociażby:

  • przygotowanie miejsca parkingowego,
  • zagospodarowanie zieleni,
  • drogę dojazdową,
  • ogrodzenie,
  • schody razem z balustradami,
  • osadzenie spustowych rur,
  • płyty gipsowo-kartonowe,
  • ocieplenie poddasza i elewacji.

Stan deweloperski mieszkania a wykończenie ,,po klucz”

W przeciwieństwie do pozbawionego definicji mieszkania w stanie deweloperskim, wykończenie pod klucz można łatwo zrozumieć. Wybierając tą opcję, otrzymamy gotowe już mieszkanie, do którego można się od razu wprowadzać – wystarczy tylko wnieść, jak i ustawić meble. W środku znajdziemy już położoną podłogę, wymalowane ściany czy zainstalowane wszelakie sprzęty sanitarne i urządzenia AGD. Wszystko to niewątpliwie na podstawie ustaleń, które zawarte będą w umowie z deweloperem.

To niezwykle wygodne rozwiązanie, niemniej jednak dokonując wyboru wariantu wykończenia pod klucz stracimy możliwość samodzielnego wybrania poszczególnych części, zadbania o ich staranne zamontowanie i utworzenie oryginalnego wystroju. W wypadku usterek będziemy zmuszeni starać się o interwencję podwykonawcy albo dewelopera, co nierzadko zajmuje dużo czasu.

Na co trzeba zwracać uwagę podczas zakupu mieszkania w stanie deweloperskim?

Najistotniejsze, aby zwrócić uwagę na standardy elementów, które zostały wykorzystane celem wybudowania ścian, jak i ścianek działowych i wykończenia mieszkania. Celem wykonania wszystkich wyżej wymienionych elementów deweloperzy mogą stosować materiały z różnorodnych zakresów cenowych (co znacząco utrudnia tworzenie wyłącznie jednej definicji deweloperskiego stanu). Konieczne będzie zatem przeprowadzenie dokładnej analizy jakości ich wykonania, jak i zaplanowanych kosztów. W przeciwnym wypadku można nabyć mieszkanie, które rzeczywiście zostanie wykończone we wspomnianym stanie deweloperskim, niemniej jednak z użyciem niezbyt dobrych materiałów, które po niedługim czasie wymagać będą przeprowadzenia remontu.

Niezwykle ważny pozostaje także standard, w jakim wykończone będą ściany. W stanie deweloperskim można otrzymać nie tylko ściany pokryte gołym tyłkiem, ale też powierzchnię wyrównane za pomocą gładzi i przygotowane pod malowanie (albo – jak zostało zaznaczone już powyżej – pokryte z użyciem jednej warstwy farby w kolorze białym). Zwracając szczególną uwagę na zapisy zawarte w umowie, które dotyczą bezpośrednio ścian, zaoszczędzimy sobie kosztów dodatkowych mających związek z przeprowadzaniem koniecznych prac przygotowawczych, ale także niepotrzebnych nam sporów z deweloperem (na przykład o niezbyt różną powierzchnię tynku).

Warto prześledzić również takie szczegóły, jak:

  • parapety – kamienne, z konglomeratu albo z PCV,
  • typ okiennych profili (PCV czy też drewniane), jak i współczynnik przenikania ciepła,
  • okres ubezpieczenia, którym deweloper obejmie mieszkanie albo też dom w stanie deweloperskim,
  • rodzaj zamontowanych balustrad (na schodach, tarasie i na balkonie),
  • materiał wykończenia podłogi,
  • rodzaj grzejników, które zostały zamontowane w łazience – rurkowe czy też może zwykłe.

Szczegółową listę materiałów, jak i pozostałe ustalenia mające związek z deweloperskim standardem, powinno się określić jeszcze na etapie umowy przedwstępnej albo umowy o wybudowaniu i przeniesieniu własności mieszkalnego lokalu.