Kiedy nawozić trawnik azotem, fosforem, potasem?

kiedy i jak nawozić trawnik

Aby wyhodować żywy zielony dywan przed domem i utrzymać jego stan od wiosny do późnej jesieni, konieczne jest regularne stosowanie specjalnego nawozu do trawnika. Gleba uboga w składniki odżywcze, częste strzyżenie, zmiany temperatury i inne negatywne czynniki przyczyniają się do zubożenia szaty traw, roślinność staje się matowa, żółknie i ostatecznie traci swój pierwotny wygląd. Problem kiedy nawozić trawnik można rozwiązać jedynie poprzez okresowe dokarmianie trawnika tradycyjnymi nawozami organicznymi, a także nowoczesnymi, zbilansowanymi kompleksami.

Jakich substancji użyć do nawożenia trawnika?

Do niedawna ogrodnicy preferowali do trawnika naturalne nawozy, takie jak próchnica, torf, kompost. W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszą się gotowe mieszanki złożone zawierające pełną gamę substancji mineralnych i organicznych niezbędnych do uprawy i pielęgnacji trawnika. Oczywiście ich skład może być inny, ale podstawą każdej z nich są trzy główne substancje.

Znaczenie azotu przy nawożeniu trawnika

W złożonym nawozie do trawnika, azot musi być obecny, sprzyja on rozwojowi roślin: przyspiesza wzrost traw, poprawia gęstość i intensywność koloru. Substancja ma tendencję do parowania z gleby, a także jest wchłaniana przez korzenie, dlatego jej zapasy należy kilkakrotnie uzupełniać w sezonie, głównie wiosną i latem. Szczególny nacisk należy położyć na nawożenie azotem wczesną wiosną, kiedy trawa zaczyna aktywnie rosnąć. W tym okresie stosuje się złożone mieszaniny o szybkim działaniu, zawierające azot w wysokim stężeniu. Jesienią nawożenie azotem trawnika powinno być minimalne, gdyż niepożądany jest intensywny wzrost trawy przed zimowaniem. Nawozy organiczne i obornik zawierają dużo azotu. Torf jest mało bogaty w azot, dlatego wprowadzany wiosną wymaga dodatkowego dokarmiania w minerały.

Jakie znaczenie przy nawożeniu trawnika ma fosfor i potas?

Fosfor wspomaga wzmocnienie i wzrost systemu korzeniowego, poprawia odżywienie trawy, przyspieszając tym samym jej wzrost. Po nawożeniu fosforem w trawie zaczynają aktywnie rozwijać się pędy boczne, a wkrótce trawnik zamienia się w gęsty zielony dywan. Kiedy nawozić trawnik fosforem? Ten nawóz jest stosowany do gleby wiosną i jesienią. Potas zwiększa odporność trawy na choroby i działanie czynników naturalnych: suszę, mróz. Potas jest dla trawnika nie mniej ważny niż fosfor i azot, przedłuża okres zazieleniania roślin i pomaga zachować kolor. Nawozy potasowe stosuje się wiosną i jesienią.

Co trzeba wiedzieć o nawożenia trawnika?

Nawożenie trawnika odbywa się etapami w okresie wiosenno-jesiennym. Wiosną, przed zasiewem trawy, do gleby wprowadzane są początkowe nawozy, zwiększające właściwości gleby. Mogą to być zarówno złożone preparaty ziarniste, jak i mieszanki ziołowe, które zostały już uzupełnione o przydatne składniki. W przypadku gleby zubożonej przed zasianiem trawnika zaleca się zasianie zielonego nawozu roślin, które po osadzeniu w glebie zamieniają się w nawóz organiczny, podobnie jak torf, obornik. Nawozy zielone, takie jak gorczyca, łubin, gryka są odpowiednie, jako nawóz wierzchni na trawnik. Najbardziej odpowiedni czas na ich sadzenie to wiosna i lato, aby jesienią mogły być przetwarzane, a zimą zamieniły się w próchnicę. Przy silnym zubożeniu gleby zaleca się wysiewanie zielonego nawozu 2-3 razy w ciągu lata. Nawóz zielony może rozwiązać wiele problemów z żyznością gleby i jest dobrą alternatywą dla innych materiałów organicznych.

Nawożenie sezonowe odbywa się wiosną, latem i jesienią. Najlepszą alternatywą na wiosnę są złożone mieszanki o wysokim stężeniu azotu, a także fosforu i potasu. Nawozy zawierające te składniki aplikuje się na glebę wczesną wiosną, zaraz po stopieniu się śniegu. Granulowaną mieszankę rozprowadza się równomiernie na trawniku, a następnie obficie podlewa. Równocześnie z gotowymi nawozami można wprowadzać do gleby torf i kompost. Do nawożenia latem stosuje się nawozy, w tym potas. Jeśli trawnik stracił swoją wyrazistość, zaczęły rosnąć chwasty i mech, potas pomoże przywrócić trawie kondycję i przywrócić jej dawny wygląd.

Ostatnie nawożenie przeprowadza się bezpośrednio przed przekopaniem terenu wczesną jesienią. W tym przypadku zużycie granulowanych nawozów wynosi 1 worek / 30 m2. W połowie jesieni, gdy trawnik wymaga przygotowania do zimowania, do gleby wprowadza się nawozy potasowo-fosfonowe z przewagą fosforu w składzie.Ten składnik wzmacnia korzenie i wspomaga rozwój pędów bocznych, co pomaga trawie przetrwać niskie temperatury. Potas zwiększa funkcje ochronne roślin, zapobiega rozwojowi chorób. Również podczas jesiennego nawożenia do gleby na trawnik wprowadza się torf lub inne materiały organiczne.

Jak wpływa pogoda na nawożenie trawnika?

Przed aplikacją nawozu na trawnik warto zapoznać się z prognozą pogody na najbliższe dni. Aby przydatne substancje rozpuszczały się szybciej i były pełniej przyswajane, gleba musi być wilgotna. Dlatego dni po opadach i przed ich nadejściem, kiedy ziemia jest mokra, a zieleń sucha, uważa się za idealne do nawożenia. Dobrze jest też nawozić przed porą deszczową, ale w takim przypadku glebę należy zwilżyć przed nawożeniem. Eksperci nie zalecają nawożenia trawy podczas suszy. Jeśli wiosna lub lato okazały się suche, a stan trawnika wymaga natychmiastowego działania, wówczas należy sztucznie stworzyć odpowiednie warunki. Pokrycie trawnika należy dokładnie podlać dzień przed nawożeniem, a następnie kilkanaście dni po aplikacji powtórnie podlać.

Jak wygląda prawidłowa technologia nawożenia?

Istnieje kilka najbardziej akceptowalnych sposobów nawożenia trawnika:

Aplikacja ręczna. Najprostsza metoda polega na równomiernym rozprowadzeniu połowy nawozu wzdłuż trawnika, a drugą połowę w poprzek trawnika. Metoda jest równie dobra w przypadku złożonych i czystych nawozów organicznych, takich jak torf i obornik.

Korzystanie z rozpylacza lub konewki. Wygodne jest stosowanie tych urządzeń do płynnych nawozów w postaci stężonego roztworu, który rozcieńcza się wodą. Podczas pracy należy przestrzegać środków bezpieczeństwa: nosić odzież ochronną i gumowe rękawice, po zakończeniu pracy dokładnie myć ręce. W przypadku dużego trawnika lepiej kupić w sklepie specjalny zraszacz, pomoże to zaoszczędzić czas i energię.

Metoda mechaniczna. W takim przypadku używany jest specjalny siewnik, który należy ostrożnie przesuwać po trawniku.Ta metoda pozwala na bardziej równomierne rozprowadzenie nawozu. Po nawożeniu siewnik należy dokładnie umyć i wysuszyć. Każda z powyższych metod jest skuteczna tylko wtedy, gdy zaobserwuje się prawidłowe rozcieńczenie nawozu zgodnie z instrukcją.