Trawnik jest integralną częścią projektu krajobrazu każdej posesji domu jednorodzinnego. Pełni rolę zarówno rodzinnego miejsca wypoczynku, jak i elementu dekoracyjnego. Idealnie jest, jeśli zostanie stworzony jednolity, gęsty trawnik o jednakowej wysokości. Wyhodowanie idealnej trawy wymaga nie tylko siły fizycznej, ale także pewnej wiedzy: jak przygotować teren, jaką mieszankę wybrać, kiedy siać trawę i jak o nią dbać przez cały sezon. Specjaliści od krajobrazu doskonale zdają sobie sprawę z ważności terminu siewu trawy. Jednak nie wszyscy i nie zawsze przestrzegają optymalnych terminów. Sukces posiadania pięknego trawnika zależy od dwóch głównych czynników: wilgoci i ciepła.
Kiedy najlepiej siać trawę?
Zasadniczo siew można przeprowadzić w dowolnym momencie, zaczynając od wiosny, gdy tylko ziemia się nagrzeje, aż do jesiennych przymrozków. Najważniejsze, żeby nie odkładać tego procesu do czasu opadów śniegu, kiedy będzie za późno, aby coś zasadzić. Nie ma idealnego terminu. Ktoś jest pewien, że najlepiej rośnie trawa posadzona w majowe święta, inni uważają, że siew letni daje szybsze efekty, a jeszcze inni wolą wysiewać mieszankę traw w miesiącach jesiennych, aby w następnym sezonie uzyskać gęstą zieloną okrywę.
Prace przygotowawcze przed siewem trawnika
Przed przystąpieniem bezpośrednio do siewu nasion bardzo ważne jest prawidłowe wykonanie wszystkich prac przygotowawczych. Przede wszystkim przeprowadza się, oznaczenie terenu, zgodnie z projektem. Na tym samym etapie układane są ścieżki i przyszłe klomby. Aby stworzyć harmonijny i interesujący projekt, najlepiej odejść od prostokątnych kształtów i preferować krzywe i linie.
Kolejnym etapem prac przygotowawczych jest usunięcie z gleby chwastów. W tym celu stosuje się nowoczesne preparaty herbicydowe o działaniu ogólnym. Z reguły chwasty giną w ciągu 2-3 tygodni po zabiegu. Dla uzyskania najlepszego efektu zalecane są kilkakrotne zabiegi pielęgnacyjne z zachowaniem 14-dniowej przerwy. Po zwalczeniu chwastów resztki roślin muszą być usuwane, a gleba dokładnie wyrównana. Aby zapobiec niepożądanemu kiełkowaniu chwastów, których nasiona mogą nadal znajdować się w glebie, najlepiej przykryć cały trawnik specjalnymi geowłókninami.
Najlepszy czas na sianie trawy
Optymalny czas do wysiewu roślin na trawnik to wilgotna gleba i temperatura nieprzekraczająca 25 stopni. Deszczowa pogoda sprzyja szybkiemu kiełkowaniu nasion, dlatego trawnik najlepiej wysiewać wiosną lub jesienią. Jeśli trzeba siać trawnik latem, należy przestrzegać następujących zaleceń:
- Wysiewać nasiona po godzinie 19:00
- Przed sadzeniem zwilżyć glebę na głębokość około 40 cm i odczekać 1,5-2 godziny
- Po wysianiu poluzować ziemię, a następnie ubić
- Wyłożyć torf na wierzchnią warstwę
- Obficie podlewać trawnik rano.
Kiedy siać trawnik wiosną?
Większość profesjonalistów zajmujących się architekturą krajobrazu woli siew wiosenny. Wiosna jest uważana za dobry czas na sadzenie trawy. Gleba już się nagrzała i jest wystarczająco wilgotna, aby nasiona mogły kiełkować, a chwasty jeszcze się nie osiedliły lub nawet nie zaczęły na niej rosnąć. Dlatego w tym okresie wiele osób robi wysiew nasiona na trawnik. Najważniejsze jest, aby poczekać na wymaganą dodatnią temperaturę powietrza. Kiedy sadzić trawnik na wiosnę, zależy od cech klimatycznych obszaru? Tak, więc w południowych regionach, z powodu wczesnej wiosny, prace można rozpocząć na początku marca, a optymalnym okresem dla strefy środkowej jest koniec kwietnia lub pierwsza dekada maja. Główną zaletą siewu wiosennego jest to, że jesienią okrywa trawiasta jest w pełni ukształtowana i zyskuje na sile, co gwarantuje bezpieczne zimowanie. Gdy tylko średnia dzienna temperatura przekroczy wartości dodatnie, przychodzi sprzyjający czas, kiedy można siać trawę.
A może siać trawnik jesienią?
W zależności od warunków pogodowych planowany jest również siew trawy jesienią. Niektórzy architekci krajobrazu zalecają wysiew nasion we wrześniu, aby trawa miała czas urosnąć przed pierwszymi przymrozkami. Jednak inni są zdania, że najlepszy czas na wysiew trawy jesienią to koniec października lub początek listopada. W tym przypadku trawa siedzi w już zamarzniętej glebie. Uważa się, że rozwarstwienie poprawia witalność roślin i przyczynia się do dobrej odporności na różne choroby. Siew trawnika jesienią ma wiele zalet. Po pierwsze, gleba magazynuje ciepło, które pochłonęła przez całe lato. Po drugie, gleba jesienią jest dość mokra, a nasiona zwykle kiełkują i zakorzeniają się przed zimą. Po trzecie, chwasty w tym okresie są mało aktywne i nie powodują problemów.
Czy można siać trawnik latem?
Wielu specjalistów uważa, że najlepszy czas na wysiew nasion traw to miesiące letnie, kiedy ziemia jest wystarczająco ciepła, a większość chwastów już wyblakła. Jednak rośliny sadzone latem mogą nie mieć wystarczająco dużo czasu na wzrost i zakorzenienie się przed nadejściem chłodów, więc na pytanie, kiedy sadzić trawnik latem, jest tylko jedna odpowiedź: im wcześniej, tym lepiej. Część osób sadzi trawnik latem, ponieważ wiosną nadal prowadzili prace nad przygotowaniem gleby. Latem najważniejsze jest, aby powierzchnia trawnika była wilgotna, aż trawa zapuści korzenie i dorośnie do 5 cm. Podlewanie należy prowadzić delikatnie, aby nie uszkodzić słabego systemu korzeniowego nasion. Aby to zrobić, warto użyć opryskiwaczy lub zwykłych konewek.
Jak prawidłowo zasiać trawę?
Podczas sadzenia trawy istnieje kilka dość prostych wskazówek, których można przestrzegać, aby uzyskać wspaniałe rezultaty. Aby osiągnąć gęstą trawę, należy przyjąć, że dawka wysiewu wynosi 4-5 kg nasion na 100m² (40-50 gramów na 1m²).
Czasami można znaleźć informację, że 30-40 gramów na 1m², nadaje się do siewu, na przykład w przypadku blue grass (niebieska to egzotyczna odmiana trawy ozdobnej.), której nasiona są bardzo małe. Po przygotowaniu ziemi pod trawnik powinien zostać otrzymany płaski, ubity grunt. Do dalszego siewu należy poluzować górną warstwę o 0,5-1,5 cm za pomocą zwykłych grabi. A potem można zacząć siać trawę.
Aby siew był równomierny, należy podzielić powierzchnię trawnika na równe części. Jedną połowę należy wysiać od lewej do prawej, drugą w poprzek. Metoda siewu krzyżowego zapewnia najbardziej równomierny wysiew nasion na całej powierzchni trawnika. Jeżeli ktoś posiada bardzo duży teren lub nie chce przechodzić przez te czynności, może skorzystać z usługi wynajmu siewnika do trawy. Przy odrobinie zręczności siew sadzarką pozwala uzyskać dobry, równomierny wynik siewu. Aby zakończyć sadzenie trawnika, glebę należy podlać, (jeśli nie jest wystarczająco mokra) np. konewką, aby nie strącić nasion. Podlewanie należy wykonać kilkoma przejściami, tak, aby gleba miała czas na wchłonięcie wody bez tworzenia kałuż.