Co zrobić z elektrośmieciami na terenie Trójmiasta?

Elektroodpadami nazywa się wszystkie zużyte i niesprawne urządzenia elektryczne oraz elektroniczne. Przepisy mówią, że nie wolno ich wyrzucać do zwykłego śmietnika – grożą za to wysokie mandaty. Można je przynieść do wyznaczonego punktu albo zamówić usługę odbioru w domu.

Elektrośmieci w sklepie

Sklep ma obowiązek przyjąć stary sprzęt elektroniczny, ale tylko na zasadzie „jeden za jeden”, czyli podczas zakupu nowego modelu danego urządzenia. Jedynie małe rzeczy, jak baterie czy świetlówki, można zostawić w sklepie bez konieczności zakupu nowych towarów – wrzuca się je do specjalnego pojemnika stojącego zwykle przy wejściu albo w pobliżu kasy.

Punkty zbiórki

Podobne pojemniki można znaleźć także na ulicach Trójmiasta. Wolno do nich wrzucać przepalone żarówki, zużyte baterie, małe sprzęty jak tablet, drukarka biurowa, drobne AGD, słuchawki. Duże urządzenia już się do takiego kontenera nie zmieszczą, a pozostawienie pralki lub lodówki na dworze kończy się dla właściciela karą finansową, sięgającą nawet pięciu tysięcy złotych. Wielkogabarytowe elektroodpady wolno wystawić na ulicę lub obok śmietnika jedynie w dni zbierania odpadów niebezpiecznych, ale odbywa się to zaledwie trzy razy do roku.

W pozostałe dni elektroodpady przyjmowane są przez Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Każdy mieszkaniec Trójmiasta może to zrobić za darmo, ale transport jest po jego stronie, co oznacza dodatkowe koszty związane z wynajęciem samochodu dostawczego.

Odbiór elektrośmieci z domu

Dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest odbiór elektroodpadów z domu. Usługa ta jest darmowa, w ramach której sprzęt jest wynoszony z mieszkania i transportowany do zakładu utylizacji. Właściciel musi jednak sam odinstalować oddawane urządzenie oraz wyjąć z niego wszystkie niepotrzebne rzeczy. Nie wolno natomiast demontować żadnych części – niekompletne elektroodpady nie są przyjmowane lub za ich odbiór należy zapłacić sporo więcej.

Zgłoszenia składa się na stronie odbiorydomowe.pl. W formularzu należy podać, ile przedmiotów chce się oddać i jakiego są one rodzaju. Jedna usługa obejmuje cztery duże elektroodpady, na przykład lodówkę, suszarkę, kuchenkę, zmywarkę. Odbierane są także mniejsze sprzęty, ale koniecznie trzeba to zaznaczyć w wysyłanym zgłoszeniu.