Szalunki ścienne – klucz do stabilnych i bezpiecznych konstrukcji

Szalunki ścienne to specjalistyczne konstrukcje, które znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie – nie tylko m.in. mieszkaniowym, ale także komercyjnym. Ich zastosowanie wiąże się z szeregiem korzyści. O jakich mowa? Sprawdź!

Czym są szalunki ścienne?

Szalunki ścienne tylko z pozoru mogą wydawać się prostymi do przeprowadzenia pracami budowlanymi. W rzeczywistości należy dokładnie przygotować się do ich wykonania, w tym także w kwestii obowiązujących przepisów.

W jakim celu stosuje się szalunki ścienne? Systemy te warunkują precyzyjne formowanie konstrukcji betonowych. Zapewniają wsparcie dla betonu w jego fazie tężenia. Dlatego tak ważny jest wybór szalunków wysokiej jakości, za produkcję których odpowiada doświadczona firma.

Szalunki ścienne, a bezpieczeństwo na budowie

Obsługa szalunków ściennych wymaga poszanowania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Wszystko z myślą o zminimalizowaniu ryzyka występowania wypadków, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pracowników.

Z tego względu przed przystąpieniem do montażu czy też demontażu systemów szalunkowych muszą być oni przeszkoleni w zakresie ich kompleksowej obsługi. Ponadto nie bez znaczenia pozostaje zapoznanie się z dokumentacją techniczną wybranego rodzaju szalunków, a także zaleceniami producenta.

Od pracowników wymaga się również zastosowania środków ochrony osobistej, co podlega regulacjom prawnym. W praktyce mowa o noszeniu takich akcesoriów jak m.in. bezpieczne obuwie, kaski ochronne, jak również szelki dedykowane pracy na wysokościach.

Zalety szalunków ściennych – poznaj największe

Niewątpliwą zaletą szalunków ściennych jest możliwość ich wielokrotnego użycia, co stanowi odpowiedź na chęć generowania oszczędności. Nie bez znaczenia pozostaje również ich stosunkowo łatwy montaż i demontaż (po uprzednim przygotowaniu się do niego zgodnym ze sztuką budowlaną i obowiązującymi przepisami BHP).

Inwestycja w dobrej klasy szalunki to także maksymalizowanie efektywności pracy, a ponadto zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i strukturze budynku (w trakcie jego wznoszenia).