Sposoby na kreta – jak pozbyć się go z naszego ogrodu?

Kret to zwierzę żyjące w naszym ogrodzie lub na działce. Często chcemy pozbyć się tego nieproszonego gościa. Warto jednak poznać jego nawyki i zrozumieć konsekwencje jego działań. Krety to ciekawe zwierzęta, o których warto wiedzieć. Dowiedz się, jak skutecznie pozbyć się kreta z ogrodu?

Jak wygląda kret?

Kret europejski to mały ssak, jest to zwierzę o bardzo smukłej głowie i bardzo małych oczach. Krety nie mają małżowiny usznej. Kończyny przednie mają kształt łopaty i są skierowane na zewnątrz. Krety mają mocne kości, które nadają się do kopania pod ziemią. Pokrycie jest krótkie i pionowy, co ułatwia poruszanie się w wąskich korytarzach.  Długość ciała ok. 15-17 cm, z czego ogon ma 3 cm. Waży 70-120 gramów.

Jak żyje kret?

Krety spędzają większość czasu pod ziemią. Rzadko pojawia się na ziemi i porusza się niezgrabnie. Kret drąży system podziemnych tuneli o średnicy około 6 centymetrów, których łączna długość mogła sięgać kilkuset metrów. Tunele kopane są zwykle na głębokości 20-50 cm, ponieważ w tej warstwie gleby krety bez problemu mogą znaleźć pożywienie. Okaz zwykle zamieszkuje terytorium o powierzchni od 2000 do 6000 metrów kwadratowych. Krety preferują żyzną, wilgotną glebę. W ciągu 24 godzin zwierzę może przekopywać się korytarzami o długości do 15 metrów, przepychając jednorazowo 100-150 gramów ziemi, tworząc charakterystyczne kopce. W sezonie, przy jednym systemie tuneli, krety mogą zbudować ponad 50 takich kretowisk, które patrolowane są co kilka godzin.

Po co kret robi kopce

Obok korytarzy znajduje się magazyny, czyli kopce w którym zwierzęta trzymają sparaliżowane dżdżownice. Dzięki tym czynnościom mogą przechowywać żywność. Krety nie hibernują. Dlatego do prawidłowego funkcjonowania potrzebują zaopatrzenia.

Kret jak się go pozbyć – skuteczne sposoby

Krety grzebiące w ogrodzie i wiele kopców pozostawionych na trawniku to zmora wielu właścicieli ziemskich. Chociaż istnieje wiele znanych sposobów usuwania pieprzyków, żaden z nich nie może być w 100% pewny. Co gorsza, wiele z nich jest zupełnie nieskutecznych, a krety wydają się odporne na coraz to nowe sztuczki ogrodników. Dowiedz się, z jakich metod warto skorzystać.

Pułapki na kreta

Pierwszą sprawdzoną metodą na krecie w ogrodzie była tzw. kopiec kreta. Ta pułapka na krety jest bardzo sprytna – dzięki wydłużonemu kształtowi i specjalnemu zatrzaskowi skutecznie zapobiega wydostawaniu się z niej kretów. Umieść pułapkę na krety w jednym z podziemnych korytarzy. Pamiętaj, aby codziennie sprawdzać jego zawartość. Pozbawiony pożywienia kret umiera po 10 godzinach. Jeśli złapiesz zwierzę, usuń pułapkę i wypuść je, najlepiej jak najdalej od własnego ogrodu.

Odstraszacze dźwiękowe, wibracyjne i elektryczne

Są bardziej humanitarne, sprawdzone sposoby radzenia sobie z kretami w ogrodzie, niż pułapki. Krety są ślepe, ale mają doskonały słuch. Więc odstraszacz dźwięków i wibracji byłby idealny. Skuteczny sposób na kreta to metalowy pręt z włożoną do niego metalową puszką. Nawiewany przez wiatr słój wydaje dźwięk, a pręt przenosi dźwięk pod ziemię w postaci wibracji dźwiękowych, odstraszających gryzonie.  Sprawdzonym sposobem radzenia sobie z kretami jest również elektryczne urządzenie odstraszające. Urządzenia te wydają dźwięki lub wibracje, które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha, ale nie podobają się też kretom. Dlatego zwierzęta unikają miejsc, w których można je usłyszeć.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem MojeMieszkanie24.pl.