Rodzaje umywalek – jak dobrać idealny model do małej lub dużej łazienki?

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki jest dobrze dobrana umywalka. Pozwala ona na zadbanie o codzienną higienę, a także w dużym stopniu wpływa na wygląd aranżacji. Dlatego w ostatnim czasie producenci coraz częściej zachwycają modelami o nietypowych kształtach czy nowoczesnych, oryginalnych kolorach. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto jednak zwrócić szczególną uwagę na rodzaje umywalek i sposób ich montażu. W poniższym artykule omawiamy najczęściej spotykane propozycje i doradzamy, które z nich lepiej sprawdzą się w małych lub dużych łazienkach.

Umywalki nablatowe – nowoczesne propozycje, które zachwycają kształtami

Starannie wykonane umywalki nablatowe to modele, które coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych łazienkach i stanowią wyjątkową ozdobę wnętrza. Dzieje się tak za sprawą sposobu ich montażu oraz oryginalnych kształtów. Dzięki temu, że nie są wpuszczane w blat, mogą przybierać różnorodne formy – owalne, prostokątne czy bardziej fantazyjne i kojarzące się z naturalnymi ruchami wody. Tego typu umywalka często wyróżnia się także kolorem. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się czarne i grafitowe modele, które stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznej bieli.

Decydując się na inwestycję w umywalkę nablatową, powinniśmy pamiętać o doborze odpowiedniej, wyższej baterii. Nie bez znaczenia okazuje się również sam blat, który powinien współgrać z kolorem i stylem wybranej ceramiki. Warto wspomnieć, że wysokiej jakości modele dopasowane do nablatowych umywalek znajdziemy w ofercie producenta Grekon. Jednocześnie zyskamy możliwość wyboru spośród umywalek o różnych wymiarach, dzięki czemu z powodzeniem dopasujemy je zarówno do większych, jak i mniejszych łazienek.

Umywalki podblatowe i wpuszczane w blat – czym się różnią?

Do sprawdzonych i klasycznych rozwiązań należą również umywalki podblatowe oraz wpuszczane w blat. Są to modele, które mimo upływu lat nie wychodzą z mody i które bardzo często występują w zestawie z szafką, co ułatwia zakup dopasowanego do siebie kompletu. W przypadku umywalki wpuszczanej w blat jej górna część znajduje się ponad powierzchnią szafki, z kolei dół jest pod nią schowany. Tego typu modele często zastępują blat, co wymaga ich idealnego dopasowania do szerokości szafki. Warto wspomnieć, że takie rozwiązanie pozwala również na estetyczne ukrycie elementów montażowych.

Nowoczesna umywalka podblatowa jest całkiem wpuszczona w szafkę, a jej górna krawędź znajduje się na tej samej wysokości, co blat. Dzięki temu cała aranżacja prezentuje się niezwykle nowocześnie i estetycznie. Ponadto ze względu na brak widocznych bocznych części ceramiki umywalka jest łatwiejsza do utrzymania w czystości. Podobnie jak w przypadku pozostałych omawianych modeli szafka pozwala na sprawne ukrycie elementów montażowych i zapewnia więcej przestrzeni do przechowywania.

Warto zauważyć, że umywalki nablatowe i podblatowe występują również w wersji podwójnej. Dwie komory bardzo dobrze sprawdzą się w łazienkach dla par lub dla rodzin z dziećmi, zapewniając większy komfort podczas porannej czy wieczornej toalety. Tego typu modele są przeznaczone przede wszystkim do dużych łazienek. Wówczas warto również zdecydować się na szerszą szafkę, która pomieści akcesoria i kosmetyki wszystkich domowników.