Przydomowa oczyszczalnia ścieków – fachowy montaż

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są coraz częściej wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych, gospodarstw rolnych oraz małych pensjonatów. Systemy można wykorzystać w miejscach, gdzie brak jest rozbudowanej sieci kanalizacyjnej. W jaki sposób zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków? Dlaczego warto skorzystać z pomocy fachowców podczas instalacji systemu?

Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków – co warto wiedzieć?

Wybór odpowiedniego miejsca

Zanim zdecydujesz się na zakup najlepszego systemu do oczyszczania ścieków, wybierz miejsce pod jego instalację. Na tym etapie należy uwzględnić:

  • odległość oczyszczalni od budynku mieszkalnego – zaleca się umieszczenie oczyszczalni w odległości co najmniej 5 metrów od zewnętrznych ścian domu lub sąsiedniej działki;
  • odległość od źródeł wody pitnej – minimalna odległość od studni to 15 metrów;
  • warunki gruntowo-wodne – teren wyznaczony pod instalację przydomowej oczyszczalni powinien być stabilny, nie może znajdować się na obszarach zalewowych.

Przygotowanie terenu

W następnym kroku konieczne jest przygotowanie gruntu pod instalację oczyszczalni ścieków. Obowiązkowym elementem są prace ziemne i wykonanie odpowiednio dużego wykopu. Jego wielkość zależy od rodzaju i pojemności oczyszczalni. Należy uwzględnić dodatkową przestrzeń także na osadnik gnilny, drenaże, systemy rur oraz zapewnić fachowcom odpowiednio dużo miejsca do pracy.

Montaż przydomowej oczyszczalni

Na instalację przydomowej oczyszczalni ścieków składa się m.in. montaż osadnika gnilnego w wykopie, instalacja systemu napowietrzania (jeśli oczyszczalnia jest biologiczna) oraz podłączenie oczyszczalni z rurami kanalizacyjnymi domu.

Pierwsze uruchomienie

Po zakończeniu montażu przydomowej oczyszczalni ścieków koniecznie trzeba przetestować działanie całej instalacji. Należy sprawdzić m.in. szczelność wszystkich połączeń i rur, działanie systemu i zweryfikować, czy procesy oczyszczania ścieków są skuteczne. Trzeba zwrócić uwagę także na to, by dostosować parametry pracy oczyszczalni (np. napowietrzanie, szybkość przepływu ścieków) zgodnie z zaleceniami producenta.

Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków – skorzystaj z pomocy fachowców!

Dlaczego lepiej jest skorzystać ze wsparcia specjalistów podczas instalacji przydomowej oczyszczalni niż przeprowadzać wszystkie prace samodzielnie? Zlecając to zadanie profesjonalistom, zyskujesz pewność, że:

  • instalacja zostanie wykonana prawidłowo – fachowcy mogą pochwalić się odpowiednią wiedzą na temat doboru odpowiedniego typu oczyszczalni do danego terenu lub obiektu, jej prawidłowego montażu i podłączenia do instalacji kanalizacyjnej.  Dzięki temu gotowa oczyszczalnia działa bezawaryjnie oraz jest zgodna z obowiązującymi przepisami;
  • unikniesz błędów – podczas samodzielnego montażu przez niedoświadczone osoby może pojawić się wiele problemów technicznych, co w konsekwencji prowadzi do awarii, pogorszenia efektywności oczyszczania ścieków, a nawet skażenia środowiska;
  • oszczędzisz czas i pieniądze – przydomowe oczyszczalnie ścieków montuje się w specjalny sposób, co zajmuje wiele czasu i energii. Zlecając to zadanie fachowcom, oszczędzasz cenny czas, który możesz poświęcić na inne zadania lub przyjemności. Profesjonaliści dysponują również odpowiednim sprzętem, co pozwala im na szybką i sprawną instalację oczyszczalni;
  • zyskasz gwarancję – firmy zajmujące się sprzedażą i montażem oczyszczalni ścieków, jak firma Bioinstal z Wrocławia, udzielają swoim klientom gwarancji na produkty oraz wykonane usługi. W przypadku jakichkolwiek problemów z działaniem oczyszczalni możesz liczyć na wsparcie fachowców.

Podsumowanie

Dzięki przydomowym oczyszczalniom ścieków można dbać o środowisko, a przy okazji oszczędzać pieniądze. Przed montażem systemu należy zadbać m.in. o wybór odpowiedniego miejsca, przeprowadzić prace ziemne i umieścić zbiornik oczyszczalni w bezpiecznej odległości od budynków oraz studni. Samodzielna instalacja oczyszczalni może okazać się zbyt dużym wyzwaniem i negatywnie wpłynąć na działanie systemu, dlatego najbezpieczniej jest skorzystać ze wsparcia oraz wiedzy fachowców. Profesjonaliści z firmy Bioinstal doradzą Ci w wyborze odpowiedniego modelu oczyszczalni oraz zadbają o to, by gotowy system był szczelny i funkcjonował bez problemów.