Przestrzeń, wygoda, luksus, dodatkowe pomieszczenia ponoszące komfort mieszkańców – oto jedne z głównych cech rezydencji. Użytkownicy stawiają przed tego typu budynkami bardzo wysokie wymagania. Dlatego też konieczny jest dobry projekt i solidna budowa.
Ekskluzywny dom mieszkalny, najczęściej jednorodzinny bądź wielopokoleniowy – oto rezydencja. Jej cechą jest większa powierzchnia użytkowa niż w typowym domu rodzinnym, dzięki czemu można stworzyć dodatkowe pomieszczenia, które zadbają o wyższy komfort domowników, np.: bibliotekę, pokój kąpielowy i saunę, oranżerię, pokój telewizyjny i rekreacyjny, piwniczkę na wino czy jakiekolwiek inne. Niezbędnym elementem rezydencji jest garaż, a często występującym – basen.
Współczesne trendy w budowie rezydencji stawiają na komfort oraz funkcjonalność. Budynek oczywiście musi być dostosowany do obowiązujących norm i wymogów. Nowe rezydencje coraz częściej są energooszczędne lub pasywne, stosuje się w nich nowoczesne systemy grzewcze, rekuperację, a także fotowoltaikę i inne systemy oferujące energię z odnawialnych źródeł.
To, czy rezydencja spełni wysokie wymagania mieszkańców, zależy od jakości projektu i budowy.
Projekt – gotowy czy indywidualny?
Projekty rezydencji dzielą się na dwa główne rodzaje: gotowe oraz indywidualne. To, który z nich wybierzemy, w znacznej mierze uzależnione będzie od działki budowlanej, jej położenia i kształtu. Dlatego też właśnie jej wybór i zakup (naturalnie, jeśli wcześniej nie znajdowała się ona w naszym posiadaniu) jest pierwszym krokiem w procesie budowy rezydencji. Kiedy już mamy działkę, możemy przejść do etapu wyboru projektu.
Indywidualny powstaje na zamówienie klienta, według jego oczekiwań i wytycznych. Jest to świetna opcja dla osób mających skonkretyzowane wymagania odnośnie ostatecznego kształtu rezydencji, a także dla posiadaczy nieustawnych działek budowlanych, na których postawienie budynku według gotowego planu byłoby niemożliwe lub zbyt skomplikowane, a przez to kosztowe. Naturalnie, projekt indywidualny jest rozwiązaniem droższym, ale dzięki niemu nasza rezydencja będzie miała stuprocentowo oryginalny charakter, odpowiadający naszym marzeniom.
Projekt gotowy jest o tańszy, ale z góry określony. Oczywiście, na życzenie klienta można wprowadzić jego modyfikacje, jednakże muszą się one mieścić w pewnych granicach, a poza tym, każda taka zmiana kosztuje. Jeżeli ich łączne koszta są wysokie, znacznie korzystniej jest zdecydować się na projekt indywidualny.
Firma New-House na stronie https://new-house.com.pl/rezydencje#gotowe-projekty zamieszcza projekty rezydencji przygotowane przez biura projektowe, z którymi współpracuje.
Budowa rezydencji – krok po kroku
Kiedy już mamy działkę i wybrany projekt rezydencji, możemy przystąpić do budowy.
Na początku trzeba pozałatwiać formalności związane z podłączeniem mediów oraz sporządzeniem mapy do celów projektowych. Gotowy projekt musi przejść adaptację, czyli dostosowanie go do warunków działki budowlanej.
Właściwe prace rozpoczynają się od przygotowania działki, jej ogrodzenia, oznaczenia, wyrównania terenu. Po wykonaniu tego etapu buduje się fundamenty, następnie wznosi ściany i stropy, a także konstruuje dach. Potem następuje montaż okien i drzwi, a w dalszej kolejności – wszelkich instalacji. Budynek jest wykańczany od wewnątrz i zewnątrz, przygotowywany do zamieszkania.
Cały proces kończy formalne zamknięcie budowy.
Firma New-House prowadzi kompleksowe prace przy budowie rezydencji. Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo pod adresem: https://new-house.com.pl/rezydencje#budowa-rezydencji.