Pozornie chaotyczny, nieskrępowany, a jednocześnie z dość wyraźną myślą przewodnią. Angielski ogród jest niesamowitą przestrzenią, w której przede wszystkim liczy się nastrój. Ogród angielski pokochają zarówno miłośnicy natury, jak i zwolennicy romantycznych detali. Jak sama nazwa mówi, ogród angielski wywodzi się z brytyjskich rezydencji wiejskich, jednak można go zastosować tak naprawdę wszędzie, bez względu na powierzchnię oraz styl domu.
- Ogród angielski — czym się charakteryzuje?
- Jak zaprojektować ogród w stylu angielskim?
- Rośliny do ogrodu angielskiego — jakie wybrać?
Ogród angielski — czym się charakteryzuje?
Pierwsze przykłady ogrodu angielskiego pojawiły się w XVIII wieku. Był wyrazem sprzeciwu wobec francuskiego uporządkowania, które mieszkańcom wysp wydawało się nadmierne. Nowy trend zapoczątkowany w Wielkiej Brytanii zakładał odejście od symetrii i geometrii. Ogrody angielskie czerpały sporo z ogrodów krajobrazowych. Czym charakteryzuje się ogród angielski?
Nieregularność i asymetria to pierwsza zasada w ogrodach angielskich. Królują tutaj rośliny i nie przeszkadza im to, że nie mają ściśle wyznaczonych miejsc. Zamiast regularnych rabat znajdziemy tutaj spontaniczne, swobodne zgrupowania krzewów i kwiatów.
Murki i skalniaki to kolejna charakterystyczna cecha. Nie kłoci się on z występowaniem stylizowanych murków z kamienia bądź cegły. Im starszy będzie wydawał się taki murek, tym lepiej.
Tradycyjny trawnik nie występuje w angielskich ogrodach. Wykorzystuje się tutaj trawniki mniejsze podzielone ścieżkami, roślinnością czy pergolą z pnączami.
Zbiorniki wodne maksymalnie naturalne lub podobne do naturalnych to rewelacyjne rozwiązanie, jeśli chodzi o styl angielski. Aranżacja ogrodu angielskiego z naturalnym oczkiem wodnym to strzał w dziesiątkę!
Jak zaprojektować ogród w stylu angielskim?
Angielskie ogrody przydomowe wydają się być zupełnie przypadkowe, jednak wbrew pozorom ich ostateczna kompozycja jest starannie zaplanowana od A do Z. W ten sposób można uzyskać pożądany efekt — swoboda zamiast chaosu. Można mieć wtedy pewność, że wykorzystana roślinność będzie ze sobą współgrać, a nie konkurować ze sobą.
W przypadku ogrodu angielskiego wychodzi się od projektu. Na początku można swobodnie na kartce zarysować swój pomysł. Na tym etapie warto wiedzieć, z której strony wieje wiatr czy jakie właściwości ma gleba.
Planując ogród, możesz dążyć w kierunku klasyki lub zdecydować się na nieco bardziej nowoczesne rozwiązania, które przyjmą się na pewno w naszym kraju.
Ogród angielski to nie lada wyzwanie zwłaszcza dla osób, które z reguły nie mają do czynienia z ogrodami czy projektowaniem. W takim ogrodzie warto dokładnie rozplanować naturalne, bardziej kręte lub łagodnie skręcające ścieżki. Rośliny warto sadzić piętrowo, tworząc malownicze kępy. Iluzja zaniedbania jest niesamowitą kwintesencją ogrodu angielskiego. Trzeba świadomie połączyć te cechy ze schludnością i komfortem.
Rośliny do ogrodu angielskiego — jakie wybrać?
Flora odgrywa niesamowicie ważną rolę w ogrodzie angielskim. By dobrze zaaranżować taki ogród, rośliny muszą sprawiać wrażenie naturalnie zasianych. Charakterystyczne są tutaj kompozycje ziół oraz grządki warzywne. Byliny puchowate tworzące gęste, niskie kępy pełnią ważną funkcję. Należą do nich: rozchodnik, goździk drobnołuskowy, macierzanka piaskowa, rdest pokrewny, dzwonek karpacki czy goździk siny. Nieco wyższe rośliny popularne w ogrodzie angielskim to: fiołek, wrzos, konwalia, bratki, krokusy czy lawenda. Więcej na temat ogrodów angielskich przeczytasz na stronie https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-angielski.