Kwiaty wieloletnie na skalniak – jakie wybrać?

Projektowanie ogrodu skalnego wymaga odpowiedniego dobrania roślinności. Szczególną uwagę należy zwrócić na usytuowanie miejsca oraz stopień nasłonecznienia terenu. Połączenie ukształtowania ziemi i gatunków roślin w towarzystwie wody zyska bardzo naturalnego charakteru. Warto urozmaicić skwer zarówno wysokimi, jak i niskimi wieloletnimi kwiatami oraz trawami. Na przestrzeni określonych pór roku tylko takie sprawdzają się pod każdym względem zarówno w gruncie, jak i w donicy.

Ogólne wskazówki

Wskazane, aby całość kompozycji tworzyła spójność pod względem kolorystycznym. Decydując się na wybór jednego koloru, należy pamiętać, że każdą barwę można przełamać bielą kwitnących kwiatów. Nade wszystko wybór roślinności do nasadzeń w miejscu nasłonecznionym lub zaciemnionym musi być niezwykle przemyślany. Brak wody oraz uporczywe słońce stwarza ekstremalne warunki do rozwoju bujnej roślinności. Uwzględnienie wszelkich porad i wskazówek https://poradnikogrodniczy.pl/rosliny-wieloletnie-na-skalniak.php dotyczących zakładania skalniaków oraz doboru roślin z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty.  Bez wątpienia rośliny niskie powinny rosnąć w grupie, natomiast wysokie w odseparowaniu.

Rośliny wieloletnie – skalniak w miejscu nasłonecznionym

W miejscu bardzo nasłonecznionym maksymalnie wysokość wzrostu roślin kwitnących nie powinna przekraczać 15 cm. Dość nisko wybujały i tworzący gęste kobierce żagwin ogrodowy o drobnych czteropłatkowych kwiatkach rozpoczyna cieszyć oczy już w kwietniu. Jego barwy w odcieniach różu, fioletu, purpury i bieli z pewnością urzekną intensywnością koloru.

Rewelacyjnie sprawdzi się również dzwonek karpacki, który kwitnie od początku maja do sierpnia.  Niebieskie bądź białe dzwoneczki zawsze pięknie prezentują się na terenach skalnych, a nawet w tarasowych donicach. Bez wątpienia rozchodniki należną do bylin wieloletnich, które uwielbiają rosnąć w pełnym słońcu oraz w bardzo ubogiej piaszczystej glebie bądź wyłożonej kamykami. Odporne na brak wody wzbudzają podziw przez cały sezon.

Istnieje wiele różnych odmian i gatunków rozchodników, co pozwala ogrodnikom dostosować tereny skalne do preferencji estetycznych. Warto je posadzić w tylnej części skalniaka. Niekiedy tworzą wybujałe i rozrastające się krzewy. Tym samym chronią glebę przed nadmiernym wysychaniem i stwarzają przyjazne warunki innym roślinom o słabych korzeniach. Kwitną najczęściej w kolorze różowym i fioletowym oraz białym. W takich miejscach niezwykle efektownie będą prezentować się  trawy ozdobne. Zdecydowanie kostrzewa sina utworzy piękną kompozycję pośród kamieni i głazów oraz niskiej roślinności.

Rośliny wieloletnie – skalniak w miejscu zacienionym

Na ogół tereny skalne tworzone są w obrębie domostw oraz wysokich drzew. Z tego względu są to miejsca niemal pozbawione słońca. Wczesna wiosna sprzyja kwitnieniu wielu roślinom wieloletnim. W takich miejscach nie powinno zabraknąć pierwiosnków bezgłowych oraz przylaszczki pospolitej. W sprzyjających warunkach atmosferycznych kwitną one niekiedy nawet w okresie późniejszym. Ich delikatność i różnorodność kolorów kwiatów zachęca do obsadzania terenów skalnych oraz donic na tarasach i balkonach.

Bez wątpienia słońca nie lubi goryczka chińska. Niewątpliwe jest jesienną ozdobą ogrodu. Najefektowniej prezentuje się sadzona w niewielkich grupkach wśród skał i kamieni. Wymaga jednak odpowiedniej gleby, najlepiej podłoża próchniczego z dodatkiem kwaśnego torfu oraz chudej gliny. Przy zapewnieniu właściwych warunków we wrześniu zakwitnie błękitnie z purpurowymi smugami na płatkach kwiatów.