Jakie kwiaty najczęściej sadzimy w ogrodzie?

jakie kwiaty najczesciej sadzimy w ogrodzie; jakie kwiaty do ogrodu; jak posadzić kwiaty w ogrodzie; kwiaty ogrodowe; kwiaty wieloletnie

Każdy z nas chce, aby ogródek dookoła domu pięknie się prezentował i cieszył oko. To sprawia, że bardzo chętnie sięgamy po różnorodne rośliny, które świetnie wyglądają. Istnieje wiele odmian kwiatów, cieszących się dużą popularnością na rynku. Przed ostatecznym wyborem warto się dokładnie zastanowić, jakie kwiaty sprawdzą się w naszym ogrodzie. Chętnie stawiamy na łatwe w pielęgnacji propozycje, służące nam przez długie lata. Jakie kwiaty najczęściej sadzimy w ogrodzie? Jakie rozwiązanie wybrać? Co jest ważne podczas doboru?

Jakie kwiaty do ogrodu wybrać?

Okazuje się, że w ogrodach dominują kwiaty wieloletnie, które z pewnością spełnią nasze oczekiwania. Pamiętajmy o tym, że ogród z kwiatami wygląda piękniej i sprawia, że chętnie spędzamy w nim czas. Jakie kwiaty najczęściej sadzimy w ogrodzie? Okazuje się, że najpopularniejsze gatunki to:

  • Szafirki – co prawda kwitną raczej krótko, jednak cudownie prezentują się w otoczeniu innych roślin.
  • Begonie – są uwielbiane z tego względu, że kwitną przez cały sezon. Ponadto, nie są wymagające, dlatego mogą rosnąć nawet w cieniu.
  • Frezje – te kwiaty także kwitną przez cały sezon. Odznaczają się intensywnym zapachem i zwabiają owady.
  • Stokrotki – kwitną od wiosny do później jesieni. Co ciekawe, często rozkwitają w trakcie łagodnej zimy. Wyróżniają się neutralnością i pięknym wyglądem. Są mało wymagające, dlatego każdy początkujący ogrodnik sobie z nimi poradzi.
  • Chryzantemy – mogą doskonale rozweselić otoczenie nawet późnym latem i jesienią.
  • Lawenda – ten gatunek jest niezniszczalny – poradzi sobie w deszczu, przymrozkach, suszy itp. Z zasuszonej lawendy stworzymy ciekawe kompozycje.
  • Hiacynty – są niezwykle cenione w ogrodach, gdyż zakwitają wczesną wiosną. Kojarzą nam się z budzeniem się natury do życia.
  • Łubiny – to niezwykle trwały gatunek kwiatów. Jeśli nasz ogród nawiedza susza, warto postawić na łubiny.
  • Tulipany – goszczą w wielu polskich ogrodach. Nawet po ścięciu do wazonu nie przestają rosnąć, zachwycając swoim wyglądem.

Oczywiście możliwości jest znacznie więcej. W naszym ogrodzie zasadzić można bratki, które są jadalne i ładnie wyglądają. Z powodzeniem uzupełnią desery i ciasta. Nie zapominajmy także o goździkach, które sprawdzają się w każdych warunkach. Ogrodnicy cenią je ze względu na wygląd i ładny zapach. Ostatnie propozycje to maciejki, mieczyki i piwonie. Te pierwsze otwierają się pod wieczór, nasycając ogród ciekawym aromatem. Mieczyki z kolei są  dosyć trudne w uprawie i idealnie nadają się na kwiaty cięte. Piwonie wyróżniają się odpornością na mróz i wyjątkową urodą. Jak widać, kwiaty ogrodowe kryją przed nami wiele tajemnic.

Jak posadzić kwiaty w ogrodzie?

Wiemy już, jakie kwiaty do ogrodu są najczęściej wybierane przez wiele osób. A jak je posadzić? Musimy mieć na uwadze termin sadzenia roślin. Zazwyczaj stawiamy na wiosnę lub jesień, gdyż wtedy panują dogodne warunki. Co ciekawe, sadzonki kupowane w pojemnikach można bez problemu sadzić praktycznie przez cały rok, poza zimowym okresem. Unikajmy dni gorących i suchych, jak też silnego wiatru i mocnego słońca. Najlepsza pogoda na sadzenie kwiatów to wilgotna aura z przelotnymi opadami. Po posadzeniu, trzeba zapewnić kwiatkom regularne podlewanie.

Kwiaty wieloletnie wymagają odpowiedniego podłoża. Ziemię powinniśmy oczyścić i usunąć wszelkie chwasty oraz kamienie. Następnie spulchniamy wierzchnią warstwę gleby, przekopując ją na głębokość szpadla. Nie bez znaczenia jest dodatkowe wzbogacenie podłoża w składniki pokarmowe, np. kompost. Potem wyrównujemy teren za pomocą grabi. Warto mieć na uwadze to, że warunki glebowe są też zależne od danych gatunków kwiatów. Konieczne jest zapoznanie się z opisem danej rośliny lub skorzystanie z porady specjalisty. Nie każdy kwiat ogrodowy wymaga gleby zasobnej i bogatej w próchnicę.

Sadzenie kwiatów

Jak posadzić kwiaty w ogrodzieTo zadanie nie jest trudne. Gdy już oczyścimy i przygotujemy podłoże, rozpoczynamy zadanie. Na początku wykopujemy dołek, który jest trochę głębszy i szerszy od bryły korzeniowej. Następnie należy umieścić roślinę w dołku, uważając na korzenie. Uzupełniamy dołek ziemią i staramy się nie przysypywać liści oraz nasady łodygi. Bardzo ważne jest to, aby nowo posadzone kwiaty ogrodowe obficie podlać wodą.

Co jeszcze jest istotne? Nie zapominajmy o rozstawie, czyli odległości sadzenia roślin. Jest ona zależna od tego, jakie będą rozmiary rośliny i jakie efekty chcemy uzyskać. W sytuacji, gdy zależy nam na wyeksponowaniu piękna kwiatów, postawmy na większą rozstawę. Dzięki temu zapewnimy kwiatom swobodny rozstaw. Z kolei gdy pragniemy podkreślić barwę kwiatów, możemy utworzyć zwartą grupę, przykładowo dywan kwiatów. Rośliny sadzimy tutaj bliżej siebie, zachowując niewielkie odległości. Specjaliści wskazują, że odległości pomiędzy sadzonkami powinny wynosić 2 razy więcej niż ich wysokość docelowa. Aby uzyskać piękny dywan, postawmy na odległość między sadzonkami na poziomie połowy docelowej wysokości roślinności.

Gdzie kupić kwiaty do ogrodu?

Pamiętajmy o tym, że kwiaty wieloletnie z łatwością znajdziemy w wielu sklepach ogrodniczych. Warto wybierać sprawdzone miejsca, które zapewniają szeroki asortyment i bardzo dobrą jakość. Coraz chętniej kupujemy rośliny nawet w sklepach online, bez konieczności wychodzenia z domu. Cudowne kwiaty do ogrodu mogą doskonale podkreślić otoczenie i dodać mu charakteru. Są dumą każdej pani domu lub ogrodnika. Jeśli lubimy spędzać dużo czasu w ogrodzie, możemy postawić na różnorodne odmiany, najpopularniejsze w ogrodach.