Jakie są wymiary paneli podłogowych?

wymiar paneli podłogowych

Jeżeli nie znamy wymiarów paneli podłogowych, trudno będzie nawet rozpocząć jakikolwiek remont w domu, który obejmuje podłogę. Pomimo pewnego rodzaju standaryzacji, w omawianej kwestii występują ważne różnice. Jak więc dokonać wyboru panelu podłogowych? Wymiary tychże produktów, jak i ich konsekwencje to temat poniższego artykułu.

Jaką grubość mogą mieć panele podłogowe?

W czasie dokonywania wyboru, grubości paneli podłogowych, stanowi tylko i wyłącznie jedną spośród cech, niemniej jednak bardzo istotną. Obecnie w sklepach dostępnych jest sporo modeli: począwszy od 6 mm i skończywszy na 25 mm. Jak wybrać panele podłogowe, która ich grubość będzie właściwa?

Nierzadko w czasie urządzania swojego mieszkania czy domu, niezwykle ważna jest cena dotyczącą jego wybranych elementów – tyczy się to również paneli podłogowych. Grubość stanowi aspekt istotnie wpływający na to, ile trzeba będzie zainwestować w położenie wybranej podłogi. Niemniej jednak zdecydowanie warto spojrzeć na tego rodzaju kwestię przyszłościowo – najwyższej jakości elementy wpływają na pewno na wydłużenie czasu użytkowania. Grubość paneli podłogowych ma ważny wpływ na kwestię wytrzymałości, niemniej nie tylko. Cecha ta odpowiada także w sporej mierze za wygląd. Trzeba mieć na uwadze, iż podłogi nie da się wymieć tak łatwo i często, jak pozostałego wyposażenia. Dlatego też, lepiej będzie postawić na tę atrakcyjniejszą pod względem wizualnym.

Najlepsza grubość wąskich paneli podłogowych

Grubość to parametr, od którego powinniśmy zacząć wybieranie paneli podłogowych. W momencie, gdy zastanawiamy się na wymiarem paneli, nie za każdym razem mamy ją w domyśle, niemniej jednak pozostaje ona niezwykle ważnym parametrem. Można czasami natrafić na oferty, gdzie wymiary paneli podłogowych zawierają grubość, mniejszą aniżeli 6 milimetrów. Niemniej jednak, są one bardzo rzadko używane w mieszkaniach czy też w domach. Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż potrzebna będzie wówczas trochę większa trwałość czy lepsze właściwości izolacyjne. Najpopularniejsze wymiary podłogowych paneli, które używane są w domu, mają grubość w zakresie 6-20 milimetrów. Niewątpliwie to, który ich rodzaj zostanie przez nas wybrany, zależał będzie od rodzaju pomieszczenia i różnych innych czynników, jak chociażby ilość mieszkańców. Jeżeli jesteśmy zainteresowani grubymi panelami podłogowymi, wymiary powyżej 2 centymetrów, także są dostępne, niemniej najpierw trzeba się zastanowić, czy tego w ogóle potrzebujemy. Razem ze wzrostem w zakresie grubości, rośnie także i cena, zaś 20 milimetrów grubości w domowych warunkach, będzie w zasadzie za każdym razem parametrem wystarczającym. Wymiary paneli, które liczą więcej, aniżeli 2 centymetry grubości, są raczej pożądane w sklepach czy też w przemyśle.

Długość i szerokość paneli podłogowych

Kolejną kwestią w przypadku wymiarów paneli podłogowych, będzie ich szerokość i długość. Są to przecież bardzo ważne wymiary, kiedy rozważamy, ile wybranych elementów będziemy potrzebowali. Szerokość paneli zwykle zamyka się w granicach 13-21 centymetrów. Zatem mamy dość spory wybór, nie tylko kiedy chcemy nabyć wąskie panele podłogowe, ale i wtedy, gdy jesteśmy zainteresowani nieco szerszą ich wersją. Bez problemu znajdziemy to, czego w danym momencie poszukujemy. Czy tak samo będzie wówczas, kiedy zaczniemy rozważać, która długość paneli podłogowych będzie najlepsza? Dostępne są elementy posiadające ok. 80 cm długości, niemniej jednak w sklepach znajdziemy też produkty liczące sobie nawet i ponad 2 metry. Możemy zatem zauważyć, iż kiedy chodzi o panele na podłogę, szerokość i długość dostępna jest w tylu różnych opcjach, iż bez problemu wyłożymy nimi praktycznie każde z pomieszczeń. Kiedy zainteresowała nas oferta wybranego producenta, lepiej jest wcześniej upewnić się, czy posiada on w sprzedaży części mające właściwe wymiary. Możemy bowiem mieć różnorodne potrzeby, jeżeli chodzi o panele na podłogę: wąska deska mającą dużą długość będzie pożądana przez niektórych klientów, dla innych zaś dużo lepsze będą na przykład krótsze produkty, ale przy tym szersze.

Wymiary paneli podłogowych i związane z nimi konsekwencje

Może część spośród klientów zadaje sobie pytanie, dlaczego tak istotne będą wymiary paneli na podłogę. Przecież i tak trzeba je przycinać, zaś układanie nie jest zbyt dużym problemem. To oczywiście prawda, niemniej jednak kiedy nabywamy panele podłogowe, grubość, długość, jak i ich szerokość ma wpływ na sporo kwestii. Zacznijmy od tej pierwszej. Grubsze panele to też lepsza izolacja – nie tylko termiczna, ale też akustyczna. Jeżeli posiadamy cieńsze elementy, można zniwelować taki problem, chociażby wygłuszającą matą, w wypadku grubszych nierzadko nie będziemy odczuwali potrzeby jej zamontowania. Kiedy nabywamy panele na podłogę, wymiary, a przede wszystkim grubość, posiadają także spory wpływ na ich trwałość. Ogólnie rzecz ujmując, im cieńsze elementy wybierzemy, tym niższa będzie ich wytrzymałość. Kiedy dokonujemy wyboru paneli podłogowych, ich szerokość i długość także mają duże znaczenie. To od wymienionych parametrów zależeć będzie, ile elementów trzeba kupić, jak również ile przycinania będzie wymagane. Jeżeli przykładowo pomieszczenie remontowane posiada 4 metry szerokości, dużo lepiej będzie przecież wybrać panele mające długość 2 metrów, aniżeli 1,5 metra. Z szerokością sprawa będzie wyglądać analogicznie. Można dzięki temu zaoszczędzić sobie sporo zbędnej pracy.

Szerokość i długość paneli – co warto na ten temat wiedzieć?

Bez względu na to, czy wybraliśmy wąskie czy też szerokie panele na podłogę, jest kilka kwestii, na które trzeba zwracać uwagę. Jeżeli zmierzyliśmy już pomieszczenie i wiemy, że na przykład potrzebujemy 12 metrów kwadratowych paneli na podłogę, lepiej kupić ich nieco więcej. Któryś spośród elementów może się przecież uszkodzić, dlatego lepiej być zabezpieczonym. Kiedy dokonujemy zakupu paneli na podłogę, spore wymiary mają swoje plusy, tym bardziej w dużych pomieszczeniach. Mogą nam zaoszczędzić nieco pracy. Jeżeli jednak przeprowadzamy remont małego pomieszczenia, warto zwrócić uwagę na właściwą długość i szerokość paneli na podłogę. Ma to znaczenie także wówczas, kiedy pomieszczenie nie jest zwykłym prostokątem czy też kwadratem, tylko posiada kształt chociażby litery L, a ponadto znajdują się tam rury grzewcze albo wnęki. Kiedy wybieramy panele podłogowe, wymiary będą miały także znaczenie w kwestiach ceny. Warto w tym przypadku przeliczyć sobie dokładnie, czy zakupienie większej ilości mniejszych elementów, będzie się bardziej opłacało, aniżeli mniejsza ilość większych.