Jaki stelaż wybrać – drewniany czy metalowy?

Na rynku dominują dwa rodzaje materiałów konstrukcyjnych, z których produkowane są stelaże do łóżek: drewno i metal. Każdy z nich ma swoje szczególne właściwości. Wybór zazwyczaj nie jest oczywisty. Poszukujesz stelaża i zastanawiasz się, jaki model wybrać? Dobrze trafiłeś! W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć cechy charakterystyczne stelaży drewnianych oraz metalowych i dostarczyć Ci kompleksowych informacji, które pomogą w podjęciu świadomej decyzji o wyborze najlepszego dla Ciebie modelu.

Dlaczego wybór stelaża jest ważny?

Zanim wybierzesz stelaż drewniany lub metalowy, warto wiedzieć, że w ogóle stelaż jest bardzo ważnym elementem łóżka. Choć jego wybór jest czasem bagatelizowany, to jednak jest wiele powodów, dla których warto poświęcić nieco czasu i poszukać dobrego modelu. Ten niewidoczny element nie ma co prawda większego wpływu na estetykę sypialni, ale na komfort snu może już wpływać w znaczący sposób. Jeśli ma odpowiednią elastyczność, dobrze współpracuje z materacem, a to decyduje o komforcie odpoczynku i bezpośrednio przekłada się na jakość snu.

Ponadto niektóre stelaże pozwalają na regulację stopnia twardości, a nawet ręczne lub elektryczne podniesienie podgłówka i podnóżka, aby przyjąć wygodną dla siebie pozycję. To jeszcze nie wszystko. Dobrze dobrany stelaż pomaga utrzymać materac w odpowiednim kształcie, zapobiegając powstawaniu deformacji oraz zwiększając jego żywotność. Przestrzenie między listewkami zapewniają zaś dobrą wentylację posłania, co pomaga w odprowadzaniu wilgoci i zapobiega rozwojowi szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów.

Rozmiar stelaża

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na stelaż drewniany, czy na stelaż metalowy, musisz wybrać rozmiar dopasowany do powierzchni spania, jaką oferuje łóżko. W przypadku łóżek jednoosobowych standardowy rozmiar to 90×200 cm, ale spotyka się też stelaże 80×200 cm, 100×200 cm, a nawet 120×200 cm. W przypadku sypialni małżeńskich najczęściej wybierany jest stelaż do łóżka 160×200 cm. Do wyboru są także stelaże: 140×200 cm, 180×200 cm oraz 200×200 cm odpowiadające klasycznym wielkościom łóżek dwuosobowych. Szeroką ofertę stelaży w rozmiarze 160×200 cm znajdziesz na https://www.panmaterac.pl/stelaze-do-lozka-160×200-cm-112

Stelaże drewniane – jakie mają zalety?

Przejdźmy teraz do meritum, czyli kwestii wyboru pomiędzy konstrukcją z drewna i metalu, poznając na początek atuty pierwszej z nich. Stelaż drewniany to klasyczny wybór, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród konsumentów. Jest odpowiedni w zasadzie do każdego rodzaju łóżka. Drewno, zwłaszcza klejone warstwowo, jest bardzo trwałe i z pewnością wytrzyma próbę czasu. Dzięki temu stelaż drewniany będzie inwestycją na lata. Ponadto, wybierając stelaż wykonany w całości z drewna, decydujemy się na produkt ekologiczny. To świetna propozycja dla osób, które cenią sobie bliskość natury w swoim domu, uwzględniając każdy element wyposażenia. Drewno posiada także właściwości pochłaniające dźwięk, dzięki czemu konstrukcja wykonana z drewna zwykle generuje mniej hałasu niż odpowiednik metalowy.

Stelaże metalowe – kiedy będą dobrym rozwiązaniem?

Stelaże metalowe stanowią nowoczesną alternatywę dla tradycyjnych drewnianych rozwiązań. To konstrukcje z metalową ramą i przymocowanymi do niej elastycznymi drewnianymi listewkami. Są one stosowane głównie w łóżkach z pojemnikami na pościel otwieranymi z boku lub z przodu poprzez uniesienie do góry stelaża. Metalowa rama zapewnia jeszcze większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne podczas użytkowania niż rama z drewna. Z ramą połączone są metalowe podnośniki, które umożliwiają wygodne dostanie się do pojemnika podczas codziennego ścielenia łóżka.

Stelaż drewniany czy metalowy – który będzie lepszy?

Wybór pomiędzy stelażem drewnianym a metalowym powinien być dokonany z uwzględnieniem zarówno praktycznych aspektów, jak i osobistych preferencji. Ogólnie rzecz biorąc, stelaże metalowe to rozwiązanie, w które warto zainwestować w przypadku łóżek z pojemnikiem. W każdym innym przypadku stelaż drewniany będzie w zupełności wystarczający.