Panele kwarcowe – nowoczesne rozwiązanie dekoracyjne!

Panele kwarcowe to nowoczesne materiały wykończeniowe. Stosuje się je na wewnętrznych i zewnętrznych ścianach budynków.  Stanowią alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań dekoracyjnych w postaci cegieł lub kamienia. Są chętnie wybierane przez inwestorów, ponieważ wyróżnia je dobra jakość, łatwość montażu, trwałość oraz wysokie walory estetyczne. Zobacz, co powinieneś o nich wiedzieć! 

Zalety paneli kwarcowych

Panele kwarcowe na elewacje sprawdzą się również w charakterze dekoracji wewnętrznych ścian budynków. Przy ich produkcji wykorzystuje się wiele nowoczesnych technologii, co zapewnia im trwałość, wytrzymałość i elastyczność. Można je zmywać, a nawet montować w formie łuków. Materiał odporny jest na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne.

Produkuje się je w dużych rozmiarach, które z łatwością można docinać na dowolne kształty i wymiary. Nie sprawiają problemów przy montażu. Na rynku można też znaleźć panele kwarcowe dedykowane do samodzielnego nakładania na ścianę.

Jakie są wady paneli kwarcowych?

Panele elewacyjne kwarcowe są estetycznym i łatwym w montażu materiałem, co posiada swoje odzwierciedlenie w cenie. Są one droższe niż tynk kwarcowy, należy jednak zaznaczyć, że wciąż pozostają przy tym tańsze od surowców naturalnych.

Pewną wadą paneli może być skłonność do odkształceń podczas niewłaściwego przechowywania. Materiał charakteryzuje się wysoką elastycznością, co sprawia, że z łatwością dopasowuje się do każdej powierzchni, ale jednocześnie może utracić swój kształt podczas niewłaściwego przenoszenia i przechowywania.

Czy można łatwo zamontować panele?

Nie jest to zbyt skomplikowane zadanie. Bez trudu poradzą sobie z nim nie tylko fachowcy, ale i entuzjaści DIY, czyli osoby, które samodzielnie chcą zatroszczyć się o wystrój swojego metrażu. Montuje się je bezpośrednio do ściany przy pomocy systemowego kleju polimerowego. 

Powierzchnia, do której będzie montowany panel, powinna zostać uprzednio wyrównana preparatem gruntującym w kolorze wybranych paneli.

Klej do paneli elewacyjnych kwarcowych nakłada się pacą zębatą. Należy pamiętać o tym, by między poszczególnymi panelami zachować odstępy, jakie rekomenduje producent. Przyjęło się jednak, że ich szerokość może odpowiadać tej, jaką daje się uzyskać przy zastosowaniu  krzyżyków dystansowych. 

Po nałożeniu panel powinien zostać dokładnie i równomiernie dociśnięty do ściany, a wypływający spod niego klej od razu zebrany wilgotną gąbką.

Kwarcowe panele dekoracyjne – właściwości

Panele elewacyjne kwarcowe to nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie materiałów wykończeniowych do wnętrz oraz na elewacje budynków. Charakteryzują się:

  • odpornością na uszkodzenia i zmywanie;
  • wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne;
  • elastycznością;
  • lekkością;
  • uniwersalnością;
  • łatwością montażu i docinki;
  • wyglądem zbliżonym do okładzin ceramicznych, cementowych lub kamiennych.

Podsumowując, panele kwarcowe na elewacje z powodzeniem mogą być stosowane również jako elementy dekoracyjne we wnętrzach biur, mieszkań i domów. Wyróżnia je naturalny design połączony z podwyższoną trwałością i wytrzymałością. Powstały z myślą o łatwym montażu, z którym jest w stanie poradzić sobie każdy, nawet osoby nieposiadające doświadczenia w pracach budowlanych. Świetne, cenione przez specjalistów panele kwarcowe produkuje np. polska firma Francesco Guardi.