Jak przyspieszyć kiełkowanie nasion trawy?

Każdy z nas marzy, aby mieć piękny trawnik, po którym może spacerować na bosaka, lub też położyć się i rozkoszować dźwiękami natury. Już niedługo będzie najlepsza pora do wysiewu nasion trawy. Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami, a kwiecień to dobry moment na stworzenie wspaniałego trawnika. Podpowiemy co trzeba zrobić, aby dookoła swojej posesji mieć piękny zielony dywan.

Przygotowanie gleby do wysiewu trawy

Jedną z rzeczy od których należy zacząć, to oczyszczenie miejsca pod wysiew trawy ze wszystkich śmieci. Należy uprzątnąć większe kamienie, szkło i inne widoczne zanieczyszczenia. Nasiona trawy są delikatne i przebicie się przez twarde podłoże jest dla nich niemożliwe. Dodatkowo powinniśmy przekopać całą powierzchnie na głębokość ok 15-20cm. Spulchni to glebę, oraz usunie zbite grudy ziemi. Równie ważna jest kwasowość naszego podłoża, którą możemy łatwy sposób sprawdzić, wkładając papierek lakmusowy do ziemi. Musimy pamiętać, że trawa najbardziej lubi lekko kwaskowatą ziemię (5,5-7pH). Jeżeli u nas wynik jest inny, używając odpowiednich nawozów możemy uzyskać pożądany odczyn gleby.

Wysiew i kiełkowanie nasion trawy

Kiedy mamy już przygotowane podłoże, możemy zająć się wysiewem trawy. Na samym początku zaleca się sprawdzić prognozę pogody. Kiełkująca trawa bardzo nie lubi przymrozków, suszy i intensywnych opadów deszczu. Deszcz wypłukuje nasiona oraz ziemię, co uniemożliwia kiełkowanie. Jeśli wybraliśmy dobry moment, to po 10-20 dniach powinniśmy zauważyć pierwsze źdźbła trawy. Musimy dbać aby miała ona ciągły dostęp do wody i starać się jeszcze po niej nie chodzić.

Przyspieszamy kiełkowanie nasion trawy

Jeżeli jesteśmy niecierpliwy i chcemy aby nasz trawnik zazielenił się jak najszybciej, to możemy naszej trawie trochę pomóc. Po siewie, dobrze jest przykryć nasiona warstwą ziemi, oraz delikatnie ją zrosić wodą. Pozwoli to uchronić nasiona przed ptakami oraz wiatrem. Jednym ze sprawdzonych sposobów, jest użycie odpowiedniego nawozu dla kiełkujących nasion traw. Zawarte w nich substancje są jak odżywki, które spowodują, że nasza trawa zacznie szybciej kiełkować i rosnąć. Musimy jednak pamiętać, aby wybrać odpowiedni nawóz, aby nie zaprzepaścić efektów naszej pracy.

Udało nam się, w końcu doczekaliśmy się naszego pięknego i zielonego trawnika. Nic nas nie ucieszy bardziej niż efekt naszej własnej pracy. Trawa na szczęście nie jest bardzo wymagającą rośliną i jeśli zapewnimy jej odrobinę uwagi, to będzie cieszyła nasze oczy począwszy od wczesnej wiosny do początków zimy.