Jak odetkać mocno zatkany zlew?

zapchany zlew

Należy mieć świadomość, że zatkany zlew jest zmorą ogromnej liczby fachowców. Oczywiście problem zaczyna się niepozornie. Domownicy będą słyszeli delikatne bulgotanie. Dopiero po pewnym czasie można zaobserwować, że woda zacznie spływać coraz wolniej. Z kolei z rur będzie wydobywał się nieprzyjemny zapach. Zdecydowana większość osób w takiej sytuacji kontaktuje się z hydraulikiem. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że fachowcy bardzo rzadko życzą sobie małe kwoty za wspomniane usługi. Godny uwagi jest fakt, że z całą sytuacją można poradzić sobie bez żadnej pomocy specjalisty. Jak odetkać mocno zatkany zlew?

Wykorzystanie środków chemicznych

Warto wiedzieć, że środki chemiczne zaliczane są nie tylko do najbardziej popularnych, ale również najszybszych metod jeżeli chodzi o oczyszczanie zapchanego zlewu. Można bez większego problemu zaopatrzyć się w nie w sklepach posiadających dział chemii gospodarczej.

Sposób działania

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że podstawowym składnikiem wspomnianych środków udrożniających rury jest wodorotlenek sodu. Działanie produktów jest nie tylko żrące i silne, ale również niebezpieczne dla człowieka. Rekomendowane jest zatem przed użyciem produktu zapoznać się z instrukcją. Jeżeli domownik będzie aplikował środek chemiczny w odpowiedni sposób, może mieć całkowitą pewność, że nic mu się nie stanie. Środki chemiczne mogą być świetnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy zator powstanie pod otworem odpływowym.

W jaki środek chemiczny należy się zaopatrzyć?

Na rynku dostępnych jest obecnie mnóstwo produktów renomowanych producentów. Nie jest zalecane pod żadnym pozorem sugerowanie się ceną. Znacznie lepszym parametrem będzie stosunek jakości do ceny.

Najlepsze domowe sposoby na zapchany zlew

Warto wiedzieć, że część osób nie decyduje się na użycie środków chemicznych, by udrożnić zlew. Ludzie bardzo często nie mają świadomości, że z artykułów znajdujących się w domu można samodzielnie stworzyć produkt, który będzie w stanie efektywnie poradzić sobie z zatkanym zlewem.

Mieszanka sody oczyszczonej z octem

Jest to zdecydowanie najczęściej stosowana metoda. Wystarczy, że osoba zainteresowana wsypie pół szklanki sody do zatkanego zlewu. Kolejnym etapem jest dosypanie pół szklanki octu, a następnie zatkanie odpływu szmatką. Godny uwagi jest fakt, że pomiędzy dwoma wymienionymi produktami dojdzie do reakcji chemicznej. W rezultacie należy spodziewać się piany. Trzeba pamiętać, aby po upłynięciu 30 minut zalać ją wrzącą wodą.

Sól i wrzątek

Jest to metoda stosowana przez osoby starsze. Należy wsypać do odpływu czubatą łyżkę soli, a później zalać ją wrzątkiem. Sól nie tylko rozpuści zanieczyszczenia, ale również powoli będzie udrażniać przepływ.

Przepychaczka

Gumowa przepychaczka wykorzystywana jest w sytuacji, gdy nie zadziałały środki chemiczne. Koszt zakupu tego produktu jest stosunkowo niski. Rekomendowane jest zaopatrzenie się w przepychaczkę, zanim dojdzie do ewentualnego zatoru. Użycie produktu jest znacznie prostsze niż mogłoby się wydawać. Nie można jednak zapomnieć, by zatkać wolną ręką otwór przelewowy przed rozpoczęciem całego procesu udrażniania rur. Kolejnym etapem będzie zatkanie otworu odpływowego gumowym kielichem i kilkakrotnie docisnąć do niego kielich. Świetnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie do tego celu drążka. Można spodziewać się, że zgromadzona woda odpłynie. Zadaniem użytkownika będzie uzupełnienie rury świeżą wodą. Oczywiście można powtarzać tą czynność, aż do momentu, gdy uzyska się satysfakcjonujące rezultat.