Jak doświetlić biuro? Sprawdzone porady

Na początku prowadzenia działalności nie każdy może pozwolić sobie na wynajęcie nowoczesnego biura w centrum miasta. Wybierając lokal w niższej cenie, trzeba liczyć się z koniecznością rezygnacji z części udogodnień. Niedrogie biura na wynajem często mieszczą się w starych budynkach, w których brakuje dostępu do światła dziennego. Jeśli w Twoim biurze jest ciemno i mało przytulnie, sprawdź, w jaki sposób możesz doświetlić wnętrze, w którym pracujesz.

Oświetlenie sztuczne – czy to dobre rozwiązanie?

Najprostszym sposobem na doświetlenie wnętrza biura jest skorzystanie ze światła sztucznego. Zawieszenie lampy z mocnymi żarówkami o białym świetle zapewnia odpowiednie doświetlenia stanowiska pracy. Niestety, wielogodzinne przebywanie w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem negatywnie wpływa na wzrok. Oczy szczypią, bolą i łzawią, a pogorszenie widzenia postępuje szybciej niż u osób, które pracują w biurach oświetlanych przez światło dzienne.

Korzystanie ze sztucznego światła jest dobrym rozwiązaniem jedynie w krótkie zimowe dni, gdy pracę rozpoczyna się lub kończy, gdy na zewnątrz jest ciemno. W okresie letnim z kolei powinno się pracować w pomieszczeniach, które przez większość dnia są oświetlone przez słońce. Dzięki temu ogranicza się ryzyko wystąpienia problemów ze wzrokiem i poprawia się samopoczucie fizyczne.

Przeźroczyste ścianki działowe

Jeśli Twoje biuro wymaga podzielenia na mniejsze pokoje, przemyśl wykonanie ścianek działowych z przeźroczystych płyt plastikowych. Jeżeli w wydzielonych pomieszczeniach nie wykonuje się prac wymagających pełnej dyskrecji, z powodzeniem można stworzyć je z pomocą materiałów dostępnych na https://plytyplastikowe.pl/. Płyta przepuszcza większość promieni słonecznych do pomieszczenia, dlatego w celu wykonania dodatkowego pomieszczenia w biurze nie musisz wykuwać okna lub szukać innego sposobu na jego oświetlenie.

Przeźroczyste ścianki działowe sprawiają, że w biurze niewielkim kosztem wydzielasz tyle pomieszczeń, ile potrzebujesz. W ten sposób możesz stworzyć pomieszczenia do przyjmowania klientów i prowadzenia z nimi rozmów w komfortowych warunkach. Równie dobrze wydzielone pokoje przydają się do prowadzenia wideokonferencji, rozmów telefonicznych lub wykonywania zadań, które wymagają pełnego skupienia i oderwania się od biurowego gwaru w osobnym pomieszczeniu.

Jasne kolory ścian i mebli

Jasne kolory mają zdolność odbijania światła, co sprawia, że pomieszczenia wydają się jaśniejsze i bardziej otwarte, co jest szczególnie korzystne w przypadku niewielkich przestrzeni. Białe ściany sprawiają, że wnętrze zyskuje optycznie na wielkości i nie wydaje się ciasne, nawet gdy jest niskie i ma małe okna. Meble w białym kolorze potęgują ten efekt. W celu pełnego wykorzystania potencjału jasnych barw w optycznym powiększeniu przestrzeni warto rozważyć użycie luster. Lustra nie muszą przyjmować klasycznej formy, gdyż mogą mieć dowolne kształty i rozmiary.

Wykucie większego okna

Wykucie większego okna to sposób na doświetlenie biura, na który nie każdy może sobie pozwolić. W zależności od podpisanej umowy najemca może wprowadzać inne modyfikacje w wynajmowanym lokalu. Jeśli właściciel budynku zgadza się na wymianę i powiększenie okien to najefektywniejszy sposób na doświetlenie pomieszczenia. Dzięki niemu maksymalnie wykorzystuje się światło dzienne każdego dnia bez konieczności stosowania dodatkowych zabiegów aranżacyjnych i umieszczenia we wnętrzu sztucznego oświetlenia.