Jak dobrać płytki gresowe?

Płytki gresowe to materiał wykończeniowy, który stosuje się zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Czym się charakteryzuje? Jak dobrać płytki gresowe? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są płytki gresowe?

Płytki gresowe to płytki ceramiczne, które wypalane są w temperaturze około 1200 stopni Celsjusza. Wytwarza się je ze szlachetnej kamionki, a zastosowane materiały oraz odpowiednia temperatura wypalania sprawia, że są one nie tylko twarde, ale również odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych oraz różnego rodzaju substancji chemicznych. W efekcie mogą być stosowane w różnych wnętrzach, a dzięki wysokiemu poziomowi antypoślizgowości wykorzystuje się je również na zewnątrz.

Rodzaje płytek gresowych

Płytki gresowe to materiał wykończeniowy, który jest dostępny w kilku różnych rodzajach, które różnią się parametrami, a co za tym idzie zastosowaniem. Wyróżnić można bowiem:

  • gres szkliwiony, w przypadku którego płytka pokryta jest warstwą szkliwa. W efekcie jest ona znacznie bardziej wytrzymała niż zwykła terakota. Gres szkliwiony wykorzystuje się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń, jednak w tym pierwszym przypadku należy zwrócić uwagę na większe ryzyko poślizgu, które powoduje gładka powierzchnia płytki. Poza tym jest on twardy, odporny na ścieranie i zabrudzenia, a także mrozoodporny;
  • gres polerowany i półpolerowany, czyli płytki posiadające odpowiedni połysk. Wymagają one jednak odpowiedniej impregnacji, oraz wykazują niską odporność na zaplamienia, a także działanie wody i środków chemicznych. Poza tym narażone są również na zarysowania oraz matowienia w trakcie użytkowania;
  • gres nieszkliwiony, który określany jest również jako naturalny bądź techniczny. Wyróżnia się jednorodną strukturą i doskonale sprawdza się w wymagających warunkach. Jest bowiem nie tylko twardy i wytrzymały, ale również odporny na ścieranie, a także działanie wody i różnego rodzaju środków chemicznych.

Jak dobrać płytki gresowe?

Wybierając płytki gresowe należy wziąć pod uwagę przede wszystkim miejsce ich wykorzystania. Pozwoli to dobrać odpowiedni rodzaj gresu, ponieważ poszczególne typy różnią się parametrami. Przykładowo w przypadku pomieszczeń o wysokiej wilgotności należy postawić na gres o niskiej nasiąkliwości. Może to być zarówno gres szkliwiony, jak i nieszkliwiony. Gres polerowany doskonale sprawdzi się natomiast w salonie, gdzie będzie pełnił przed wszystkim funkcję estetyczną. Poza tym pod uwagę należy wziąć również klasę ścieralności, ponieważ bezpośrednio przekłada się ona na trwałość płytek. W przypadku intensywnie użytkowanych podłóg powinna być ona możliwie najwyższa. Co jeszcze wziąć pod uwagę? Przede wszystkim kwestie estetyczne, czyli zarówno kolorystykę, jak i wymiary i kształt płytek. Rozmiar płytek gresowych powinien być zatem dopasowany do wielkości płaszczyzny, na której zostaną one położone. Im będzie ona większa, tym większy format płytek można wybrać, a co za tym idzie stworzyć naprawdę efektowne wnętrze. W sprzedaży dostępne są bowiem płytki gresowe nie tylko w różnych rozmiarach, ale również kolorystyce i wzorach, co pozwala dopasować je do danej aranżacji.

Podsumowując należy stwierdzić, że dobór płytek gresowych wymaga uwzględnienia kilku istotnych kwestii. W efekcie pozwoli to wybrać płytki, które będą nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również pasujące parametrami do danego wnętrza.