Hortensja na balkonie – jaką wybrać, jak pielęgnować i przechowywać zimą?

hortensja na balkonie

Hortensja na balkonie, tarasie bądź rustykalnej werandzie zawsze prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie. Za sprawą dużych kwiatostanów oraz okresu kwitnienia trwającego całe lato, to naprawdę dobry wybór, jeśli szukamy prostego, ale efektownego sposobu na dekorację. Jak dbać o hortensję w doniczce, żeby kwitła długo i obficie? Jakie warunki trzeba zapewnić roślinie?

Hortensja na balkonie – jaką wybrać?

Hortensje to kwiaty wyjątkowo dekoracyjne – ich ogromne kwiatostany przyciągają spojrzenia wszystkich, niezależnie o tego, czy roślina rośnie w ogrodzie, czy donicy. Hortensje kwitną na biało, różowo lub niebiesko, ale dostępne są także kwiaty seledynowe, zielono-różowe lub odmiany zmieniające zabarwienie kwiatostanów w zależności od odczynu podłoża. Zwykle roślinny są dość duże i rozłożyste.

Wybierając hortensję na balkon warto więc uwzględnić ilość dostępnego miejsca i spodziewaną wielkość rośliny. Uważa się, że spośród wszystkich rodzajów, do uprawy balkonowej najlepiej nadają się odmiany hortensji ogrodowej, ewentualnie piłkowanej. Hortensje bukietowe i krzewiaste zdecydowanie lepiej sprawdzają się wysadzane bezpośrednio do gruntu.

Hortensja na balkonie – jaka odmiana będzie najlepsza?

Wybierając hortensje na balkon lub taras, warto rozważyć mniejsze odmiany hortensji ogrodowych, do których należą:

  • White Ball o wysokości do 70 cm i białych, dużych kwiatach (o średnicy do 20 cm);
  • Blue Heaven, dorastającą do 80-120 cm, o niebieskich lub różowych kwiatostanach;
  • RIE05 o wysokości 90 cm i oryginalnych zielonkawych kwiatach, zmieniających barwę na różowe lub niebieskie;
  • Early Sensation, hortensje dorastające do 90 cm, o kwiatach różowych, zmieniających barwę na niebieską po zakwaszeniu gleby;
  • Horvack, odmiana o wysokości 80 cm i kwiatach seledynowo-niebieskich lub różowych.

Jakich warunków uprawy wymaga hortensja w doniczce?

Aby hortensja na balkonie cieszyła bujnymi kwiatami i piękną zielenią liści, należy zapewnić jej odpowiednie warunki wegetacji. Należy uwzględnić fakt, że roślina posadzona w doniczce lub skrzynce na balkonie znacznie szybciej zużywa dostępne zasoby, zarówno wodę, jak i sole mineralne.

Hortensje na balkonie czują się najlepiej, jeśli zapewnimy im:

  • stanowisko półcieniste;
  • żyzną, próchniczą glebę;
  • odpowiednie nawadnianie: gleba musi być przez cały czas wilgotna, ale należy unikać przelewania i stojącej w donicy wody;
  • donicę z drenażem i otworami odprowadzającymi nadmiar wilgoci;
  • nawożenie preparatami mineralnymi przeznaczonymi do hortensji.

Czy hortensja na balkonie wymaga przycinania?

Hortensja na balkonie nie wymaga przycinania. Co więcej, wiele odmian wypuszcza pąki kwiatowe na pędach dwuletnich, przycinanie może więc spowodować brak kwiatostanów w kolejnym roku. Jednak nawet w przypadku innych odmian balkonowych, przycinanie jest zbędne. Pielęgnacja rośliny w zasadzie ogranicza   się do zapewnienia odpowiedniego stanowiska, podlewania i nawożenia oraz usuwania przekwitłych kwiatostanów.

Hortensja na balkonie zimą – jak przechować?

Pozostawienie hortensji na balkonie lub tarasie w okresie zimowym nie jest najlepszym pomysłem. O ile zima nie będzie wyjątkowo łagodna, ryzykuje się przemarznięciem rośliny. Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest przestawienia hortensji na okres zimy do pomieszczenia, w którym temperatura nie będzie przekraczała 8 stopni.   Można również spróbować przezimować hortensję po wkopaniu w ogrodzie i odpowiednim zabezpieczeniu przed zimnem zewnętrznej części rośliny, tak jak w przypadku róż.

Odpowiednio przechowywana hortensja balkonowa zakwitnie ponownie w kolejnym roku. Warto jednak zadbać o jej przesadzenie do nowego podłoża na wiosnę – gleba w donicach ulega wyjałowieniu znacznie szybciej niż   w przypadku gruntu w ogrodzie.