Czym się kierować przy zakupie pralki?

Pralka to jedno z najważniejszych domowych urządzeń. Na jakie parametry zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni sprzęt? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym poradniku.

Jaką pralkę wybrać – pralka wolnostojąca czy do zabudowy?

Przed zakupem nowej pralki musimy podjąć decyzję, jakie urządzenie będzie dla nas lepszym wyborem: wolnostojące czy do zabudowy? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od efektu aranżacji, jaki chcemy osiągnąć. Urządzenia do zabudowy, które są przeznaczone do ukrycia pod blatem, dobrze sprawdzą się do stworzenia estetycznego i spójnego wystroju wnętrza. Jeśli natomiast mamy do dyspozycji ograniczony metraż, lepiej zdecydować się na sprzęt wolnostojący, który można umieścić w dowolnym miejscu w łazience lub kuchni.

Wybierz urządzenie o odpowiedniej pojemności

Kolejnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę przy zakupie pralki, jest jej pojemność. Wybór urządzenia o określonej pojemności powinien by uzależniony od naszych indywidualnych potrzeb oraz liczby użytkowników, którzy będą korzystali z pralki. Im większa rodzina, tym większą pojemność powinien mieć sprzęt. Odpowiednim wyborem dla singla lub pary może być pralka o standardowej pojemności 5kg, natomiast w przypadku większej rodziny dobrze jest zastanowić się nad urządzeniem o większej pojemności. W sklepach można znaleźć urządzenia, które są w stanie pomieścić nawet 7-10 kg prania.

Jaka pralka energooszczędna?

Podczas zakupu pralki dobrze jest także zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Najlepiej wybrać model energooszczędny, który pozwoli nam zmniejszyć zużycie energii, a tym samym obniżyć rachunki za prąd. Z tego względu dobrym wyborem będzie pralka o klasie energetycznej A+, A++ lub A+++. Kolejnym ważnym aspektem jest zużycie wody, które mówi nam o tym, ile wody zużywa pralka na jeden standardowy cykl prania. W sklepach możemy znaleźć urządzenia, które pozwalają zmniejszyć zużycie wody. Takie pralki zwykle zużywają 33-40 l wody na jeden cykl.

Sprawdź poziom hałasu

Kolejną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie pralki, jest poziom hałasu generowanego przez urządzenie. Jeśli często robisz pranie w godzinach nocnych lub masz małe dzieci, warto wybrać sprzęt, który pracuje możliwie jak najciszej. Takie urządzenie pomoże Ci uniknąć uciążliwego hałasu. W takiej sytuacji najlepiej szukać pralki generującej hałas na poziomie poniżej 50 dB.

Najważniejsze programy i parametry prania

Pralki mogą być wyposażone w wiele różnych programów prania. Wybierając pralkę, warto sprawdzić, jakie programy prania oferuje dany sprzęt. Do podstawowych programów, w które powinno być wyposażone każde urządzenie, zaliczamy m.in. pranie syntetyczne, pranie bawełniane czy pranie delikatne. Pralki mogą oferować również specjalne programy, takie jak pranie wełny, pranie ciemnych/jasnych kolorów, pranie ręczne, pranie hipoalergiczne czy pranie odzieży sportowej.

Dodatkowe funkcje pralek

Nowoczesne, najlepsze pralki mogą być wyposażone w wiele ciekawych funkcji i parametrów prania. Podczas zakupu urządzenia warto sprawdzić, czy oferuje ono funkcje, które będą nam potrzebne. Do wyboru mamy takie opcje jak między innymi funkcja suszenia, automatyczne dozowanie detergentu czy możliwość dołożenia tkanin w trakcie cyklu prania.

Dobra pralka do 1500 zł – czy to możliwe?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy można kupić dobrej jakości pralkę, która jednocześnie nie zrujnuje naszego domowego budżetu. Na szczęście dobra pralka do 1500 zł to sprzęt, który możemy znaleźć w ofercie wielu producentów. Firmy takie jak Whirlpool czy Bosch posiadają w swoim asortymencie niedrogie pralki wysokiej jakości. Na uwagę zasługują również pralka Beko, pralka Electrolux czy pralka Indesit, oferujące świetną jakość w niskiej cenie. Warto sprawdzić ranking pralek, aby wybrać urządzenie idealnie odpowiadające naszym potrzebom.