Czym wyczyścić przypalone żelazko? 7 sprawdzonych, domowych sposobów

czym czyścić przypalone żelazko

Przypalone żelazko to bolączka, z którą od czasu do czasu boryka się każdy z nas. Nieestetyczne plamy, niszczące nasze ulubione ubrania stanowią niezwykle irytujący kłopot. Szczęśliwie, niemal każda kuchnia zaopatrzona jest w preparaty codziennego użytku, które pomogą usunąć uporczywe plamy ze stopy żelazka. Poznaj kilka, efektywnych, domowych sposobów, które pomogą Ci uporać się z problemem przypalonego sprzętu.  

Przyczyny zabrudzeń żelazka

Nie wszyscy wiedzą, że sprzęt musi być regularnie czyszczony, niezależnie od tego, czy na jego tafli widnieją zabrudzenia, czy też wydaje się ono, pozornie, czyste. Osad, odkładający się zarówno wewnątrz, jak i na stopce żelazka, po dłuższym czasie tworzy zanieczyszczenia na powierzchni urządzenia. Do przypalenia stopki dochodzi także w przypadku nieodpowiedniego dopasowania temperatury do rodzaju prasowanej tkaniny. Szczególnie groźna jest praca ze zbyt gorącą maszyną. Zniszczenia zarówno żelazka, jak i ubrań wynikają czasami także z najzwyklejszej nieuwagi. Ważne jest więc, abyśmy zachowali czujność podczas prasowania i nie dopuszczali do zbyt długiego kontaktu sprzętu z materiałem.

Jak przygotować żelazko do czyszczenia?

Zanim zabierzemy się do odplamiania żelazka, musimy pamiętać o kilku podstawowych czynnościach, dzięki którym zadbamy o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale także unikniemy nieumyślnego zniszczenia sprzętu. Podstawową zasadą, obowiązującą podczas pracy z urządzeniami elektrycznymi jest odłączenie maszyny od prądu. Ogólna reguła głosi, że nie czyścimy przyrządu, gdy jest on gorący. To stwierdzenie tylko częściowo zgodne z prawdą, gdyż niektóre z domowych metod usuwania brudu z żelazka, wymagają nagrzania go do niewysokiej temperatury. Ciepłota sprzętu jest więc uzależniona od preparatów, których użyjemy do czyszczenia.

Istotną kwestią, motywującą wybór metody pozbywania się plam, jest materiał, z jakiego została wykonana stopa żelazka. Części pozyskane z delikatnych tworzyw: teflonowe, aluminiowe czy emaliowane, czyścimy jedynie przy użyciu płynów i ściereczek wykonanych z delikatnych włókien, gdyż są one wysoce podatne na zarysowania.

Najskuteczniejsze, domowe sposoby na czyszczenie przypalonego żelazka

Już nasze babcie borykały się z problemem osmalonego żelazka i to dzięki ich pomysłowości powstał szereg tradycyjnych metod, które pomogą nam w walce z zabrudzoną powierzchnią. Oto kilka najbardziej rozpowszechnionych i najskuteczniejszych z nich.

1. Ocet

Typ żelazka:

  • wszystkie rodzaje żelazek.

Potrzebne materiały:

  • ocet spirytusowy;
  • ściereczka.

Instrukcja:

Najpopularniejszy i ogólnie znany domowy sposób czyszczenia przypalonego żelazka. Ściereczkę moczymy obficie w occie, po czym przecieramy energicznie delikatnie rozgrzaną powierzchnię urządzenia, do momentu całkowitego pozbycia się osadu. Osuszamy za pomocą papierowego ręcznika kuchennego.

2. Soda oczyszczona

Typ żelazka:

  • szafirowe, stalowe.

Potrzebne materiały:

  • soda oczyszczona;
  • woda;
  • ściereczka.

Instrukcje:

Przygotowujemy roztwór sody wymieszanej z wodą w proporcji 1:1. Powstałą masę wcieramy delikatnie w powierzchnię żelazka za pomocą ściereczki, po czym osuszamy stopkę przy użyciu ręcznika papierowego.

3. Ocet + soda oczyszczona

Typ żelazka:

  • szafirowe, stalowe.

Potrzebne materiały:

  • soda oczyszczona;
  • ocet;
  • naczynie do wymieszania składników.

Instrukcje:

Specyfik powstały z połączenia sody oczyszczonej i octu jest preparatem, którego warto użyć w przypadku niezwykle uporczywych zabrudzeń. Przygotowując mieszankę, zachowujemy odpowiednie proporcje składników, to jest: 2 miarki sody na 1 miarkę octu. Gotowym roztworem czyścimy delikatnie zabrudzoną powierzchnię, do momentu uzyskania pożądanego efektu. Na zakończenie wycieramy żelazko ręcznikiem papierowym.

Uwaga! Łącząc ze sobą wspomniane elementy, należy zachować ostrożność. Soda jest specyfikiem o właściwościach delikatnie żrących, z tendencją do wytwarzania obfitej piany. Mieszając ją z octem, trzeba bardzo powoli wsypywać proszek do cieczy.

4. Ocet + sól

Typ żelazka:

  • szafirowe, stalowe, ceramiczne.

Potrzebne materiały:

  • sól kuchenna;
  • ocet;
  • rondelek.

Instrukcje:

Oba składniki, w proporcji 1:1, wsypujemy do niewielkiego rondelka. Podgrzewamy, na wolnym ogniu, do momentu całkowitego rozpuszczenia soli, mieszając od czasu do czasu, aby uniknąć przypalenia naczynia. Gotową miksturę wcieramy w brudne żelazko za pomocą ściereczki lub miękkiej gąbki.

5. Sól

Typ żelazka:

  • szafirowe, stalowe, ceramiczne

Potrzebne materiały:

  • sól kuchenna;
  • papier do pieczenia lub gazeta.

Instrukcje:

Drobnoziarnistą sól kuchenną rozsypujemy na płaskiej powierzchni. Przykrywamy papierem do pieczenia, bądź skrawkiem starej, szarej gazety i prasujemy rozgrzanym żelazkiem do momentu, aż uzyskamy pożądany efekt – stopkę pozbawioną zabrudzeń po przypaleniu.

6. Kwasek cytrynowy lub sok z cytryny

Typ żelazka:

  • wszystkie rodzaje żelazek.

Potrzebne materiały:

  • kwasek cytrynowy lub sok ze świeżo wyciśniętej cytryny;
  • ściereczka lub ręcznik frotté.

Instrukcje:

Sposób idealny do czyszczenia delikatnych zabrudzeń stopki żelazka. Ściereczkę moczymy w kwasku lub, uprzednio wyciśniętym, soku cytrynowym. Przecieramy przypalony sprzęt, tak długo aż pozbędziemy się plam. Istnieje możliwość zastąpienia ściereczki miękkim ręcznikiem frotté. Decydując się na tę metodę, należy wylać na materiał obfitą ilość soku lub kwasku cytrynowego, po czym prasować tkaninę lekko rozgrzanym żelazkiem.

7. Biała świeca

Typ żelazka:

  • szafirowe, stalowe, ceramiczne.

Potrzebne materiały:

  • wosk białej świecy;
  • ściereczka;
  • ręcznik papierowy.

Instrukcje:

Jest to metoda żmudna, acz niezwykle skuteczna podczas walki z dużymi zabrudzeniami. Aby pozbyć się przypalonych śladów ze spodu żelazka, pocieramy taflę niebarwionym i nieperfumowanym woskiem świecy. W celu uniknięcia zarysowań, delikatnej tafli sprzętu, świecę owijamy cieniutką ściereczką. Po zakończonym zabiegu zauważymy powstałe na stopce, tłuste plamy parafiny. Pozbędziemy się ich, prasując papierowy ręcznik kuchenny, urządzeniem rozgrzanym do najniższej możliwej temperatury.

Istnieje cień szansy, że tradycyjne sposoby na pozbycie się przypalonych plam z żelazka nie odniosą pożądanego efektu. W przypadku niezwykle uporczywych zabrudzeń możemy zdecydować się na użycie jednego, z dostępnych na rynku, chemicznych preparatów czystszych.

Mnogość przepisów na czyszczenie przypalonego żelazka jest błogosławieństwem. Pamiętajmy jednak,że najskuteczniejszą formą dbania o sprzęt domowy jest prewencja. Zapobieganie powstawaniu zabrudzeń stopki, poprzez regularne, comiesięczne mycie, zminimalizuje problem, dzięki czemu nie będziemy zmuszeni do żmudnego szorowania osmolonej powierzchni.