Co to jest rotametr i jak go odczytywać?

Rotametry to bardzo precyzyjne urządzenia pomiarowe, które są powszechnie wykorzystywane w wielu różnych dziedzinach, jak medycyna, przemysł czy systemy wodno-kanalizacyjne. Przeznaczone są do pomiaru natężenia przepływu cieczy lub gazów w zamkniętych instalacjach. Dowiedzmy się, czym dokładnie jest rotametr i jak go odczytywać?

Budowa rotametru i zasada działania

Trzeba przyznać, że budowa rotametru jest dość prosta, dzięki czemu to niezawodne, jak również łatwe w konserwacji urządzenie. Składa się bowiem z kilku elementów, takich jak rurka pomiarowa, pływak i skala pomiarowa.

Pierwszy z nich, czyli rurka pomiarowa, to naczynie, w którym odbywa się pomiar przepływu. Może być wykonana z tworzywa sztucznego, szkła lub metalu.

Pływak znajduje się w rurce jako element ruchomy, poruszający się w zależności od siły przepływu medium. Skala pomiarowa pozwala zaś na łatwy odczyt wyników.

Zasada działania rotametru opiera się na zasadzie grawitacyjno-hydrodynamicznej. Medium, które przepływa przez rotametr powoduje podnoszenia pływaka. Ten ustala się w punkcie równowagi pomiędzy siłą przepływu a siłą grawitacji. Pozycja pływaka wskazuje wartość przepływu na skali pomiarowej.

Jak prawidłowo odczytywać wskazania rotametru?

Mimo że budowa rotametru nie jest specjalnie skomplikowana, to jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, co pozwoli prawidłowo odczytywać wskazania tego urządzenia.

  • Po pierwsze – pozycja montażu, co oznacza, że rotametr powinien być zainstalowany w pionie, aby zapewnić dokładność pomiaru;
  • Po drugie – poziom pływaka, gdyż wskazanie przepływu odczytuje się na poziomie górnej krawędzi pływaka lub w punkcie, który producent oznaczył jako referencyjny;
  • Po trzecie – stabilizacja przepływu. Przed odczytem trzeba się upewnić, że przepływ medium jest stabilny i nie występują żadne wahania lub pulsacje;
  • Po czwarte – kalibracja i utrzymanie, ponieważ regularnie przeprowadzana kalibracja, jak również czyszczenie rotametru to kluczowe aspekty utrzymania jego dokładności.

Dlaczego warto wybrać rotametry od Agru-Frank?

Jeśli chcemy, aby wyniki mierzone rotametrem były poprawne, musimy nie tylko wiedzieć, jak wykonać pomiar i dbać o urządzenie, powinniśmy też wybierać sprawdzone modele. Takie są rotametry od Agru-Frank, firmie specjalizującej się w produkcji i dostarczaniu wysokiej jakości armatury tworzywowej, w tym precyzyjnych rotametrów. Są więc one niezwykle trwałe, ponieważ zaprojektowane i wykonane są z odpornych na korozję materiałów, jak tworzywa sztuczne. Zapewniają szeroki zakres zastosowań, a więc od instalacji wodno-kanalizacyjnych po przemysł chemiczny. Są też niezwykle łatwe w montażu i obsłudze. Odpowiadają za to proste oraz intuicyjne rozwiązania konstrukcyjne.

Jak widzimy, zdecydowanie warto na nie postawić. Szczegółową ofertę rotametrów znajdziesz na stronie: https://agru-frank.pl/produkty/armatura-tworzywowa/rotametry-59/.