8 pomysłów na oświetlenie wejścia do domu

O oświetlenie wejścia do domu warto zadbać z wielu powodów. Jest niezbędne, aby bezpiecznie poruszać się po zapadnięciu zmroku, ułatwia znalezienie kluczy i otwieranie zamka w drzwiach, a do tego pełni funkcję dekoracyjną i tworzy przyjemny klimat w ogrodzie. Do tematu oświetlenia wejścia do domu najlepiej podejść kompleksowo. Podczas planowania instalacji warto zadbać nie tylko o okolice drzwi wejściowych, ale i całą ścieżkę prowadzącą do furtki. Zastanawiasz się, jak oświetlić wejście do domu? Sprawdzone pomysły znajdziesz w naszym artykule!

Dlaczego warto zadbać o oświetlenie wejścia do domu?

Zanim przejdziemy do tego, jak oświetlić wejście do domu, zastanówmy się, dlaczego jest to takie ważne. Przede wszystkim odpowiednio umiejscowione lampy pozwalają bezpiecznie przemieszczać się po zapadnięciu zmroku. W ciemnościach nietrudno przecież o potknięcie i bolesny upadek, zwłaszcza jeśli ścieżka do furtki jest kręta lub nierówna, a przy drzwiach znajdują się stopnie. Oświetlenie wejścia do domu przyda się też podczas witania gości, szukania kluczy czy otwierania zamka. Oprócz tego lampy tworzą przyjemny nastrój w ogrodzie i pełnią funkcję dekoracyjną. W końcu otoczenie wejścia to wizytówka całej posesji, więc warto zadbać o jego estetykę.

Na co zwracać uwagę, wybierając lampy do oświetlenia wejścia do domu?

Lampy wykorzystywane do oświetlenia wejścia do domu są wystawione na działanie warunków atmosferycznych. Konieczne są więc oprawy zewnętrzne przystosowane do takiego środowiska pracy. Szczególne znaczenie mają tu dwa parametry. Pierwszy z nich to klasa szczelności, która określa wodoszczelność urządzenia i powinna wynosić minimum IP44. Drugi ważny parametr to poziom ochronności, który mówi o stopniu izolacji elektrycznej. Oprawy lamp do ogrodu powinny spełniać normy ochronności I lub II klasy. Oprócz tego warto szukać urządzeń o zwiększonej odporności na działanie promieni UV i skrajne temperatury. Na koniec polecamy pomyśleć o własnym portfelu. Do oświetlenia wejścia do domu najlepiej zastosować energooszczędne lampy LED. Wiele osób decyduje się na praktyczne modele z czujnikiem ruchu lub zmierzchu, które automatycznie włączają się tylko wtedy, gdy są potrzebne.

Jakie oświetlenie przed wejściem do domu? Nasze propozycje

Jak oświetlić wejście do domu? W większości przypadków jedna lampa to zdecydowanie za mało, aby bezpiecznie poruszać się wokół furtki i drzwi wejściowych oraz po znajdującej się między nimi ścieżce. Zazwyczaj stosuje się więc kilka źródeł światła, dopasowując ich liczbę i rodzaj do indywidualnych potrzeb. Poniżej krótko opisujemy najczęściej stosowane rozwiązania.

1. Plafon

W zadaszeniu nad drzwiami wejściowymi często montuje się plafony. Te dyskretne lampy produkują rozproszone światło, które oświetla całą przestrzeń wokół wejścia, nie oślepiając domowników i gości. Plafony są płaskie i zajmują niewiele miejsca, więc nie przeszkadzają podczas poruszania się. Można je zamontować nawet na niskim daszku.

2. Lampa wisząca

Jeśli drzwi wejściowe są osłonięte wyższym zadaszeniem lub obudowane gankiem, można się pokusić lampę wiszącą, a nawet ozdobny żyrandol. Delikatne światło oświetli równomiernie całą przestrzeń wokół wejścia, a sama oprawa będzie pełnić funkcję dekoracyjną. Przed montażem warto się jednak upewnić, że lampa będzie wisieć na tyle wysoko, aby wyższe osoby nie uderzały o nią głową.

3. Kinkiety

Jako oświetlenie wejścia do domu bardzo często stosuje się kinkiety zewnętrzne. Wiele osób umieszcza je symetrycznie po obu stronach drzwi wejściowych albo tuż nad nimi. Tego typu lampy można też zamontować na elewacji wzdłuż ścieżki prowadzącej do furtki. Kinkiety przyjmują najróżniejsze formy, więc łatwo znaleźć oprawy dopasowane stylistycznie do elewacji domu.

4. Oświetlenie w podbitce

Jako dyskretne oświetlenie wejścia do domu świetnie sprawdzają się oczka w podbitce. Najczęściej montuje się je w równych odstępach, co kilka metrów, albo w newralgicznych miejscach, np. na rogach. Oprawy tego typu można również zastąpić listwami LED-owymi, które wyglądają bardzo nowocześnie i świecą równomiernie na całej długości.

5. Podświetlany numer domu

Podświetlany numer domu ułatwi gościom znalezienie właściwego adresu i będzie efektowną ozdobą wejścia. Można go oświetlić reflektorem na dłuższym ramieniu lub postawić na kinkiet albo inną lampę zewnętrzną, na której można naklejać cyfry i litery.

6. Oświetlenie schodów

Jeśli do drzwi wejściowych prowadzą schody, warto pomyśleć o montażu świateł przypodłogowych. Przyjmują one formę punktów świetlnych w stopniach lub taśm przy ich krawędziach. Lampy można też zamontować nisko nad ziemią w ścianie, do której przylegają schody. Tego typu oświetlenie nie tylko wygląda stylowo, ale i minimalizuje ryzyko upadku po zmroku.

7. Lampy na słupkach

Lampy na słupkach najczęściej umieszcza się w równych odstępach po jednej lub obu stronach ścieżki wiodącej od furtki do drzwi. Do wyboru są minimalistyczne modele wykonane z drewna lub metalu, kule na słupku czy tradycyjne latarnie. Każdy znajdzie coś dla siebie! Przy wyborze warto pamiętać, że im krótsza ścieżka, tym niższe powinny być lampy.

8. Lampy najazdowe

Nasza ostatnia propozycja to oświetlenie wejścia do domu i ścieżki montowanymi w podłożu lampami najazdowymi. Tym odpornym na uszkodzenia oprawom niestraszny jest nacisk przejeżdżającego auta, więc można je umieścić na podjeździe, w stopniach czy w chodniku. Lampy najazdowe wykorzystuje się również, aby efektownie podświetlić rośliny w ogrodzie.

 

Wiesz już, jakie oświetlenie wejścia do domu wybrać. Pora na zakupy! Szeroki wybór opraw zewnętrznych znajdziesz na karel2.pl.

Źródło zdjęć: karel2.pl, shutterstock.com