Zestaw sztućców na każdą okazję i jego ewolucja

Najbardziej popularną formą rozrywki zawsze było i jest spędzanie czasu w kameralnym gronie, najczęściej podczas spożywania posiłków, obchodząc rodzinne święta itp. Do ich spożywania potrzebne są sztućce, a podczas uroczystości rodzinnych, zazwyczaj korzysta się ze sztućców eleganckich, albowiem to na nie najpierw patrzy gość przez ciebie przyjmowany.

Historia przeobrażania się sztućców

Zapewne niewiele osób zastanawiało się, jak przebiegała ewolucja sztućców na przestrzeni wieków. Przecież nie zawsze do spożywania posiłków używało się noża, widelca, łyżki i łyżeczki.

Na przykład nóż stołowy powstał dopiero w drugiej połowie XVII wieku, co może wydawać się dziwne, jako że nóż, jako broń towarzyszył człowiekowi nawet w czasach prehistorycznych. Zazwyczaj był on ostro zakończony i podczas biesiad, można nim było komuś zrobić krzywdę, dlatego też używanie ostro zakończonego noża przy stole zostało zabronione w 1669 roku przez Ludwika XIV.

Pierwsze łyżki, które wykonano do użytku stołowego, pojawiły się bardzo dawno, bo w Starożytności. Rzymianie stworzyli dwa wzory łyżek, w I wieku naszej ery. Nazywano je ligula i cochleare.

Widelec zaś przywędrował do Europy z terenów wschodnich w XI wieku. Podobno przywiozła go z sobą bizantyjska księżniczka, która poślubiła weneckiego dożę. Nie był to jednak najlepszy czas dla widelca, albowiem używanie go było nazywane skandalem oraz heretycką demonstracją. Długo by pisać o przeobrażaniu się sztućców, dziś prezentują się przepięknie w zestawach choćby w sklepie internetowym MyTable.shop w kompletach sztućców dla każdego.

Zestawy sztućców z MyTable.shop

Od XVIII wieku wyposażenie domu w zastawę stołową przynajmniej w warstwach zamożnych i średnio zamożnych zaczęło być priorytetem. Zestawy sztućców stały się wykładnikiem zamożności oraz prestiżu właściciela domu.

Po dziś dzień większość osób przynajmniej na ważniejsze uroczystości wyciąga elegancko zapakowane sztućce, na przykład z MyTable.shop. Warto w tym momencie wspomnieć o dostępnych zestawach, między innymi kompletach o nazwie:

  • Cairo;
  • Croise;
  • Morfeu;
  • Zeus.

Sztućce te produkowane są z wysokogatunkowej stali nierdzewnej, co daje gwarancję doskonałej jakości, jak i wyjątkowej trwałości. Nawet po kilku latach używania sztućców możesz być pewien, że nie stracą naturalnego koloru i połysku. Są także odporne na zarysowania, a ich produkcja przeprowadzana jest w sposób ekologiczny, bez szkody dla środowiska naturalnego.

Warto inwestować w sztućce o eleganckim wyglądzie, wprowadzające na twoim stole stylowość oraz przepych. MyTable.shop oferuje sztućce w kilku kolorach, tak byś mógł wpasować się z nimi w każdą możliwą aranżację.