Tymczasowa toaleta dla niepełnosprawnych — przepisy i warunki techniczne

W ostatnich latach dużo mówi się o zwiększaniu dostępności infrastruktury dla osób z niepełnosprawnościami. Tylko w ten sposób osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą swobodnie uczestniczyć w codziennym życiu. Dotyczy to również zaplecza sanitarnego na eventach plenerowych. Sprawdź, jak powinna wyglądać przenośna toaleta dla niepełnosprawnych.

Minimalne wymiary toalety dla niepełnosprawnych

Toalety dla niepełnosprawnych muszą spełniać wymagania określone w paragrafie 86 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W treści tej regulacji uwzględniono m.in. szczegółowe wytyczne co do wymiarów takiej łazienki. Zgodnie z prawem w pomieszczeniu przystosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami musi znajdować się powierzchnia manewrowa o wymiarach 150 × 150 cm.

Ważne! Dla komfortu poruszania się na wózku inwalidzkim duże znaczenie ma nawierzchnia. Najlepiej, jeśli jest idealnie równa. Z tego powodu w toaletach dla niepełnosprawnych nie stosuje się progów, a wszelkie kratki i odpływy umieszcza się poza obszarem powierzchni manewrowej.

Obowiązkowe wyposażenie toalety dla niepełnosprawnych

Dobrym źródłem wiedzy na temat obowiązkowego wyposażenia łazienek dla użytkowników z ograniczeniami mobilności jest kompendium wiedzy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Standardy dostępności budynków dla osób z niepełnosprawnościami. Opisano w nim, jakie elementy muszą znajdować się w toalecie, aby spełniała ona wymogi stawiane przed sanitariatami dla osób niepełnosprawnych. W takiej ubikacji należy umieścić m.in.:

  • miskę ustępową — w WC dla kobiet i mężczyzn z ograniczeniami mobilności powinna ona stać w takim miejscu, aby gwarantowała swobodę przy przesiadaniu się z wózka na misę;
  • poręcze — w takiej łazience nie może też zabraknąć uchwytów zapewniających możliwość podparcia się i podtrzymania w razie potrzeby;
  • wieszaki na odzież – odpowiednio nisko umieszczone haczyki pozwalają powiesić ubranie wierzchnie lub bagaż.

Przestrzeganie powyższych wytycznych w dużym stopniu wpływa na komfort i bezpieczeństwo użytkowania toalet dla niepełnosprawnych.

Tymczasowe toalety dla niepełnosprawnych w praktyce

Jeszcze do niedawna przenośne WC, które odpowiadałyby na potrzeby poruszających się na wózkach inwalidzkich, stanowiły rzadkość. W efekcie konieczność zapewnienia dostępu do sanitariatów osobom niepełnosprawnych stanowiła spore wyzwanie dla organizatorów rozmaitych imprez plenerowych.

Obecnie, za sprawą rozbudowanej oferty firm zajmujących się wynajmem toalet typu toi toi, sprawa ta stała się znacznie prostsza. Wystarczy znaleźć dostawcę kabin przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i zamówić taką usługę. W ten sposób można łatwo stworzyć zaplecze sanitarne spełniające oczekiwania użytkowników z ograniczeniami mobilności.

Przed wyborem dostawcy upewnij się, że proponowane przez niego mobilne WC powstały z uwzględnieniem wytycznych określonych w przepisach. Toalety dla niepełnosprawnych, które spełniają wymogi prawne, oferuje np. mToilet. Dzięki antypoślizgowej i niskoprofilowej podłodze są one łatwo dostępne dla osób poruszających się na wózku. W trosce o komfort użytkowników zamontowano w nich specjalnie wzmocnione uchwyty, a także samozamykacz drzwi. Podobnie jak w standardowych kabinach znajdują się w nich wskaźniki wolne/zajęte, podajniki papieru toaletowego czy wieszaki na ubrania.

Dzięki powyższym informacjom możesz świadomie i odpowiedzialnie wybrać firmę, od której wynajmiesz tymczasowe toalety dla niepełnosprawnych. Przełoży się to na wyższe bezpieczeństwo i komfort ich późniejszych użytkowników.