Smart home – jak zacząć przygodę z inteligentnym domem?

Czy wiesz, czym jest inteligentny dom i na czym polega idea smart home? A może masz obawy przed wprowadzaniem nowoczesnych technologii do swojego domu? Dowiedz się, jak w prosty sposób stworzyć dom na miarę XXI wieku, w którym innowacja łączy się z architekturą i designem.

Inteligentny dom – czyli jaki?

Inteligentny dom to taki, w którym urządzenia (wyposażone w moduł komunikowania się) i systemy są połączone w jedną sieć, a Ty możesz nimi zarządzać z poziomu smartfonu lub innego urządzenia, na którym zainstalujesz przeznaczoną ku temu aplikację, np. SmartThings2,3.

Smart home w praktyce

Jednym z głównych założeń inteligentnego domu jest poprawa komfortu życia domowników. A jak to wygląda w praktyce? Wyobraź sobie, że każdego poranka możesz budzić się przy dźwiękach ulubionej muzyki, która będzie towarzyszyć Ci w rutynowych czynnościach, nawet podczas kąpieli. Z poziomu smartfonu określisz też, jaka ma być temperatura w poszczególnych pomieszczeniach. Oczywiście możesz dostosować ją do pory roku lub warunków panujących na zewnątrz.

A co z ogrzewaniem i oświetleniem? Tu też możesz liczyć na smartne rozwiązania. Oświetlenie może wyłączać się w momencie, kiedy wychodzisz z domu, a gdy wieczorem wracasz po długim i ciężkim dniu w pracy, przywita Cię cieplejsza barwa światła, która sprzyja odpoczynkowi i regeneracji.

Co więcej, okna i drzwi także mogą otwierać się o określonych porach, np. po przebudzeniu, kiedy chcesz przewietrzyć pomieszczenie.

Sprzątanie? W smart home nie jest ono tylko przykrą codziennością. Wystarczy, że sięgniesz po telefon i używając aplikacji do zarządzania inteligentnym domem, uruchomisz odkurzacz, który od razu zabierze się do pracy. Ty w tym czasie możesz pójść na spacer lub zrobić zakupy. Super, prawda?

Zalety inteligentnego domu

Dzięki rozwiązaniom smart home możesz też obniżyć koszty utrzymania. Dobrym pomysłem będzie zainstalowanie inteligentnych gniazdek, dzięki którym zyskasz możliwość monitorowania zużycia energii we wszystkich pomieszczeniach. W razie potrzeby możesz też wyłączać je w dowolnym momencie.

W inteligentnym domu łatwiej też zadbać o bezpieczeństwo swoje i Twojego mienia. Świetnym pomysłem będzie zainstalowanie kamer, dzięki którym na swoim smartfonie możesz mieć aktualny podgląd na to, co dzieje się w domu i wokół niego. Co więcej, obraz zostanie zapisany w chmurze, dzięki czemu będziesz mieć do niego dostęp w każdej chwili.

W smart home nie powinno też zabraknąć czujników dymu i gazu. Natomiast dzięki systemowi czujników zalania zyskasz pewność, że gdy coś w Twoim domu zacznie przeciekać, niezwłocznie uzyskasz taką informację, a czujnik wyśle sygnał do zaworów, które odetną pobór wody, minimalizując tym samym powstanie ewentualnych szkód.

1 Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

2 Aplikacja SmartThings wymaga dostępu do sieci bezprzewodowej oraz konta Samsung Account. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub App Store. Aplikacja jest kompatybilna z systemami Android w wersji co najmniej 8.0 (2 GB pamięci RAM lub więcej) oraz z systemem iOS w wersji co najmniej 13.0. Szczegóły, w tym pełna lista kompatybilnych z aplikacją urządzeń Samsung, na https://www.samsung.com/pl/apps/smartthings/.

3 Pełna lista kompatybilnych urządzeń dostępna na stronie: https://www.samsung.com/pl/support/mobile-devices/jakie-urzadzenia-sa-kompatybilne-ze-smartthings/.

/ Fot. Zdjęcie poglądowe Adobe Stock.